Hlavní obsah
Názory a úvahy

Centralizace znamená moc

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Unsplash.com - Katie Moum

Zase jeden starší článek ze šuplíku z doby koronakrize. Tehdy se z nějakého důvodu psalo dobře…

Článek

V době koronakrize jsme viděli několik případů, kdy centralizace opravdu nefungovala. Ať už když se jednalo o distribuci pomůcek přes stát, tak zároveň distribuci pomůcek komunitně absolutně decentralizovaně. Jedním takovým případem bylo i kontroverzní a velmi kritizované škrtnutí v rozpočtu měst a samospráv. Jednalo se tehdy o částku zhruba 16 miliard Kč. Nebylo to málo. Když to přepočítame na obyvatele ČR, v podstatě každému městu vezme stát 1600 Kč na osobu.

Taková částka by vystačila na nemálo nových chodníků a cest, nemálo nových stromů v parcích, počítačů a dalšího vybavení na základních a mateřských školách a takto bychom mohli pokračovat dále a dále. Když však píšeme, že si peníze stát „vezme“ od obcí, není to správné označení. On si ty peníze totiž prostě jen „nechá“. A tím se dostáváme k problému centralizace financí ve státní sféře.

Milion sem, milion tam

V centralizaci je totiž moc. A nikdo z politických sil samozřejmě nechce o tuto moc přijít. Tím, že najednou řekne stát, že si nechá část peněz, které posílá samosprávám v rámci rozdělování daní, získává nad samosprávami obrovskou moc a města jsou naprosto bezbranná, protože drtivou část svého rozpočtu nevybírají. Takže se sice můžou stavět na hlavu, ovšem k internetovému bankovnictví ČR se prostě nedostanou. A to je samozřejmě zásadní problém.

Když máte peníze, máte moc. To je pravda, která funguje v podstatě odjakživa. A když jste v pozici příjemce a o peníze vlastně musíte žádat, musíte se smířit s tím, že někdy vám ty peníze nemusí přijít. Když zaměstnavatel nebude mít prachy, nezaplatí vám. Rozdíl oproti městům však je, že si prostě najdete jiného zaměstnavatele. Město si bohužel nenajde jiný stát, který mu zaplatí. Mohli by si však přece vyhlásit vlastní stát, ne?

Dejme peníze do rukou lidí

Nemusíme však jako město vyhlašovat vlastní stát. Úplně bohatě by stačilo, kdyby si prostě o drtivé většině daní sama samospráva rozhodovala. Určovala by si svoji daňovou politiku a se svými daněmi by si nakládala. Má město přírodní div, z kterého má příjmy? Skvělé, ať toho využije. Má snad město přidanou hodnotu v rovinách, kde může stát fabrika? Skvělé, ať toho využije. Má snad město na svém území úrodnou půdu? Výborně, ať toho využije.

Základem každé fungující ekonomiky a prosperity je především specializace. Každé město v případě přenesení finanční odpovědnosti na sebe by mohlo soutěžit s jiným městem o své obyvatele, aby přece vybralo více daní. Město v tomto případě funguje na trhu v roli prodejce a prodává samo sebe. Je to nejlepší možný způsob rozvoje města, který si tu dokážeme představit. Pojďme na stát vybírat jen ty nejnutnější peníze, které se nedají řešit lokálně (na armádu, správu státu apod.), většinu povinností a pravomocí ale přenesme na jednotlivé samosprávy. Víte snad vy – jako osoba – lépe, v čem je dobrý váš soused, nebo to ví váš soused, v čem je sám dobrý?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz