Hlavní obsah
Cestování

Pěšky z Moravy do Santiaga de Compostela, 69. den: Setkání s krajanem u Vinné kašny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jolana T
27. 10. 7:21

V roce 2014, ve svých 22 letech, jsem absolvoval cestu z Domanína do španělského poutního města Santiago de Compostela. Prošel jsem 6 zemí, celkem cca 3 400 km a cesta mi trvala 88 dní. Denně vás obeznámím s tím, co jsem jako poutník prožíval.

Článek

(Uterga – Los Arcos)

A je tu zase deštivé ráno. Prší tak moc, že někteří poutníci další etapu absolvují „taxikem“, což nabízí přímo ta ubytovna. Já jdu pochopitelně „po svých“. Nakonec se ukázalo, že déšť není zase tak hrozný. Kolem oběda už dokonce přestává pršet a odpoledne vykukuje sluníčko.

Slyšel jsem, že v Estelle je vinná kašna, tak jsem na ni dost zvědavý. Vinnou kašnu bychom konec konců mohli mít i u nás na Moravě. Když už vcházím do města, jsem pln očekávání. Vím jen, že to má být kohoutek ve zdi, ze kterého teče víno zdarma. Když už procházím město, mám oči jak ostříž a čekám, odkud na mě vykoukne ta slibovaná kašna. Prošel jsem celé město a nikde nic. Trochu zklamaný jdu z města ven. Vracet se nechci, vždyť jde jen o alkohol. Smutně a už nijakým závratným tempem jdu dál.

Za městem je velký klášter, cesta vede přímo k němu. Čím jsem blíž, tím více slyším hlasitý zpěv, vlastně skoro až křik. Za klášterem, který je předělaný na vinařství, stojí v hloučku spousta lidí a uprostřed hloučku… byla… VINNÁ KAŠNA! Rychle dopíjím vodu a nabírám trochu vína. Kupodivu chutná moc dobře. Jsou tu dva kohoutky: z jednoho teče víno a z druhého voda. To víno ale teče strašně pomalu. Chtěl jsem si nabrat aspoň deci, ale mezitím se za mnou udělala fronta, tak toho nechávám a bude mi muset na ochutnání stačit. Přidám se k hloučku a vykládáme si. Asi po 5 min konverzace v angličtině se ptám mladého, holohlavého poutníka, který je starý asi jak já, odkud je. On odpovídá, že ze Zlína. Tak s úžasem anglicky odpovídám, že já skoro taky a pak už nastupuje čeština. Nechá si říkat „Majk“. Na přivítanou vytahuje pochopitelně slivovici. Ještě asi hodinu setrváváme u vinné kašny a pozorujeme hlouček lidí, který se stává čím dál víc opilejší. Někteří už si i lehli a pomalu se přesunují do říše snů. My teda máme taky dost, ale chceme dojít alespoň do ubytovny. Na cestu si každý nabere nějaké víno a veselým krokem pokračujeme do dalšího města, kde nás snad čeká ubytovna.

Ještě mají volno, tak po ubytování jdeme společně na mši a ještě nakoupit něco k večeři.

Uvařil jsem čočku pro oba. Při večeři rozebíráme plán na zítřek, půjdeme spolu. Tak ještě štamprli na dobrou noc a jdeme spát.

Ušel jsem 51 km a utratil 16 €.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz