Článek
Minulý týden došlo hned k několika událostem, které mohou rozhýbat stagnující boj proti dezinformacím na vládní úrovni. Pirátská strana představila plán boje proti dezinformacím obsahujících dvanáct opatření. Jedná se sice o relativně obecné návrhy bez jasného plánu pro implementaci, ale jde o smysluplné kroky, které jsou v odborné komunitě dlouhodobě diskutovány. Nastupující ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek potvrdil, že oblast dezinformací pro něj zůstane prioritou. A na pozici vládního koordinátora strategické komunikace má být jmenován plukovník Otakar Foltýn.
Zejména u poslední ze zmiňovaných události je na místě se zastavit a podrobněji ji rozebrat. Instituce koordinátora strategické komunikace totiž do jisté míry navazuje na pozici vládního poradce pro oblast médií a dezinformací, kterým byl Michal Klíma. V rámci Klímovy agendy totiž strategická komunikace hrála důležitou roli a tým, který se této oblasti věnoval, se stal jedním z mála odkazů jeho rozporuplného působení. Foltýnův příchod na Úřad vlády by měl znamenat personální posílení týmu a zvýšení jeho kapacity koordinovat komunikaci napříč resorty.
Právě tato schopnost je velmi důležitá, protože i přestože některé státní instituce se v komunikaci výrazně zlepšují, pouze jejich koordinace z jednoho centra může zajistit, aby stát mluvil jedním hlasem. Dosažení tohoto ambiciózního cíle je samozřejmě velkou výzvou. Foltýn a jeho tým budou muset složitě manévrovat mezi zájmy politiků (kteří jistě budou mít tendenci komunikaci státu využít pro vlastní prospěch), prioritami jednotlivých resortů a skeptickými hlasy z médií a veřejnosti.
Úspěch tedy zdaleka není zaručen. Pokud se však tyto problémy podaří překonat, může – i přes limitovaný čas, který této vládě zbývá – přinést posílení struktur na Úřadu vlády vítaný posun v oblasti strategické komunikace. Je tedy na místě držet panu plukovníkovi palce.