Hlavní obsah
Názory a úvahy

Good Bye, Green Deal! USA mění kurz a zelené dávají stopku. Máme se radovat, nebo bát?

Foto: Josef Čáp / Microsoft Copilot

Tento fiktivní obrázek ukazuje dva světy. Pohled z Evropy vychází ven do světa. V jaké části okna se nalézá Evropa ponechávám na vašem uvážení a fantazii.

Evropa vs. USA: Kdo komu hází klacky pod nohy? Green Deal čelí výzvám nejen zevnitř, ale i zvenčí. Potřebujeme k jeho přežití americké spojence, nebo si Evropa poradí sama? A kdo má vlastně větší šanci na čistší budoucnost?

Článek

Ovlivňuje člověk svou činností klima a podnebí, kterému ani ti nejzasvěcenější odborníci stále v podstatě nerozumí? Ano. Pokud jde o nevyzpytatelné počasí, máme v tomto směru jedinou jistotu – statistiky. A co nám vlastně statistiky říkají, aniž bychom je museli porovnávat s vlivem lidské činnosti, přirozenou sluneční aktivitou, vulkanickou činností a cykly Země? Vědci jsou s 95% jistotou přesvědčeni, že dominantní příčinou změny klimatu je lidská činnost. Existují konkrétní a doložitelné statistiky o změnách globální teploty mezi rokem 1980 a současností. Podle údajů NASA se průměrná globální teplota od konce 19. století zvýšila o přibližně 0,8 °C. Stop!

Nechci vás zatěžovat zbytečnými čísly a údaji, které nakonec každý zpochybní, i když jsou pravdivé a doložitelné. Nicméně i laik by měl pochopit, že s naším počasím není něco v pořádku, když se jen těžko rozezná, jaké roční období venku ve skutečnosti panuje. Kdybyste byli například půl roku v nemocnici na ARO v umělém spánku a nyní byste se probrali k vědomí, a někdo by se vás zeptal, jaké roční období venku panuje, nepochybně byste to nepoznali, nebo si mysleli, že je březen.

Samozřejmě, kdo má plné pracovní vytížení, se nebude zabývat tím, jestli v únoru panuje počasí jako v březnu, nebo naopak. Proč bychom měli vůbec přemýšlet o tom, jakými vozidly budeme jezdit – jestli spalovacími, nebo elektrickými? Od toho máme politiky, tak ať se starají, že? Každopádně, když si tyto podceňované podněty přečtete až do konce, věřím, že pochopíte, že není všechno zlato, co se třpytí.

Opětovné ničení přírody neřeší naše problémy

Za šíření požárů v lednu 2025, které zasáhly jižní Kalifornii a Los Angeles a jeho okolí, může prý kalifornský guvernér Gavin Newsom, prohlásil Donald Trump. Vskutku, tentýž Donald Trump a prezident Spojených států, který několik hodin po složení přísahy podepsal své první exekutivní příkazy a odstoupil od Pařížské dohody o klimatu. Jsem zvědav, koho současný prezident v příštích letech obviní z nedozírných požárů, které se podle vědců budou každoročně zhoršovat o 35 %.

Navíc je zřejmé, že katastrofy tohoto druhu jsou každým rokem rozsáhlejší a nákladnější, což jen potvrzuje, že globální oteplování není fikce, ale realita, s níž se lidstvo musí nějakým způsobem vypořádat – nebo lépe řečeno vyrovnat.

Jistě, řešením může být také nejednat a čekat, jak to dopadne. To je bohužel přístup současného amerického prezidenta, který se chová jako potrefená husa – nejvíc kváká. Myslím si, že vědci ani nemusí bít na poplach kvůli globálnímu oteplování, protože jeho dopady každý z nás vidí na vlastní oči. Nejvíce to pociťují lyžaři, kterým se kvůli oteplující se planetě nedostává sněhu.

Na českých sjezdovkách bez umělého zasněžení by se už dávno nelyžovalo, i když si to mnozí lidé neuvědomují. Díky moderní technice, tedy zasněžovacím dělům, si stále můžeme užívat zimní sporty a radovat se ze sněhu.

Netvrdím, že se mi líbí vysoké komíny a elektrárenské chladicí věže, nicméně vysoké větrné elektrárny, které skutečně hyzdí krajinu, byly postaveny především proto, abychom omezili těžbu hnědého a černého uhlí – jednoduše řečeno, abychom nebyli závislí na fosilních palivech. Nezapomeňme na to, že všechno má svou cenu.

Pokud víme, že spalování uhlí uvolňuje oxid uhličitý (CO₂), hlavní skleníkový plyn přispívající ke globálnímu oteplování, ale také oxid siřičitý (SO₂) a oxidy dusíku (NOₓ), které způsobují kyselé deště, pak je nepochybné, že veškerá negativa větrných elektráren, jako je mírný hluk či narušení krajinného rázu, nepřevažují nad škodlivostí výroby elektřiny z fosilních paliv.

Musíme si otevřeně říct, že navzdory některým nezodpovědným politikům vyrábějí větrné farmy elektřinu mnohem levněji než elektrárny spalující uhlí nebo ropu. Každého čtenáře by navíc mělo zaujmout, proč Donald Trump nemá rád větrné elektrárny a šíří o nich nepodložená tvrzení, například že větrné turbíny způsobují rakovinu nebo zabíjejí velryby. Zamrazilo mě, když Donald Trump, prezident Spojených států v euforii prohlásil: „Budeme vrtat, baby, vrtat. Budeme opět bohatým národem a je to tekuté zlato pod našima nohama, které nám v tom pomůže.“ Přeložme tato nadšená slova do srozumitelnějšího jazyka. Americký prezident nám v podstatě vzkazuje po nás potopa.

Havárie v Mexickém zálivu, známá jako katastrofa Deepwater Horizon, byla jednou z největších ekologických havárií v historii a měla dalekosáhlé dopady na životní prostředí, ekonomiku a místní komunity. Bohužel, těžba ropy není zadarmo, její četné havárie znečišťují vodu.

Ropa se dostala do oceánu a pokryla rozsáhlé oblasti. Tento únik poškodil mořský ekosystém, včetně korálových útesů, mořských trávníků, pláží a mangrovových lesů. To jsou nevyčíslitelné škody na životním prostředí. Tisíce mořských živočichů, včetně ryb, želv, ptáků a savců, byly zasaženy ropným znečištěním. Kromě přímých úmrtí bylo prokázáno, že ropa narušuje reprodukci některých druhů ryb a jiných mořských organismů.

Únik ropy zničil rybářské oblasti a způsobil drastický pokles úlovků, což mělo vážné dopady na místní ekonomiky, závislé na rybolovu. Když k tomu přičteme negativní dopady na zaměstnanost v rybářském odvětví, zejména když podle odhadů přišlo v důsledku této katastrofy o práci přibližně 17 000 lidí v pobřežních oblastech. Kdyby USA, respektive Donald Trump cítil alespoň malou zodpovědnost za tyto pohromy z dřívějška, jež způsobila firma BP vlastněná: 39% USA, 44% UK, 17% ostatní, měl by daleko větší slitování nad mexickými uprchlíky - ilegály, které se nyní chystá jeho administrativa za jakoukoliv cenu vyhostit.

Proto by bylo dobré, zvlášť teď, když se pod nadvládou amerického prezidenta Donalda Trumpa navracíme do éry J.R. Ewinga, neustále připomínat, že škody v důsledku ropné havárii na plošině Deepwater Horizon, byly vyčíslené částkou 100 miliard dolarů. Aby toho nebylo málo, rozhodl se Trump zrušit regulaci těžby ropy a zemního plynu a vyhlásil stav energetické nouze.

Podepsal rovněž příkazy zaměřené na podporu těžby ropy a zemního plynu na Aljašce, a zvrátil tak Bidenovo úsilí o ochranu rozsáhlých arktických území a pobřežních vod před těžbou ropy. Určitě bychom neměli zapomenout na to, že pokud se bude těžit více ropy, dopady na životní prostředí mohou být značné.

Donald Trump zmařil Green Deal. Co to znamená pro naši budoucnost?

Zděšeně poslouchám stále stejné nářky na Evropskou unii – jak je strašná, přehnaně byrokratická, dokonce nedemokratická a tak podobně. Když jsem si přečetl článek „Zákaz žárovek, aut a kotlů. Jaký klacek nám hodí EU pod nohy příště?“, řekl jsem si: „Buď jsem se zbláznil já, nebo celý svět.“

Evropská komise navrhuje novou směrnici, která by měla zásadní dopad na dostupnost a cenu kotlů a kamen na biomasu. Podle návrhu by od 1. července 2027 měly být na trh uváděny pouze spotřebiče pevných paliv, které splňují přísné emisní limity a technické požadavky.

Tento krok by mohl vyřadit až 90 % současných výrobků z trhu a výrazně zvýšit jejich cenu. Vypadá to, že EU má opravdu potřebu nám zkomplikovat život, zvlášť když si uvědomíme, jak Trump pohřbil Green Deal. Jestli je tohle nějaký nový způsob „nápravy“ věcí, asi bychom měli začít přemýšlet, co bude dál.

Z výše zmiňovaného článku si dovolím okomentovat tuhle pasáž. Píše se v ní tohle: „Co by mohlo „tam nahoře“ vadit na topení dřevem? „To je jednoduché,“ zněla odpověď. „Když topíte dřevem, je pro stát velmi těžké až nemožné zjistit, kolik toho protopíte. Můžete dřevo třeba dostat od souseda, nebo porazit stromy na zahradě případně si tajně z lesa natahat soušky. Zkrátka topení dřevem je pro vás levné, poskytuje vám nezávislost a státu jen velmi malou možnost kontroly. A kromě toho, že stát neví, kolik toho do těch kamen dáte, tak z vás taky nic nemá. Což je problém, protože stát chce vědět a chce z vás něco mít.“ No vida, co mi před šesti lety znělo jako sci-fi a černý scénář, se najednou může kvůli Evropské komisi stát hravě realitou.

Kde vůle neschází, cesta se nachází

Když si přečtete tyto výše citované řádky, mohou skutečně vyvolat u některých čtenářů až hrůzu, že? Ale opak je pravdou! Jakmile se na tento problém podíváte zblízka, zjistíte, že tato nová směrnice má ve skutečnosti pozitivní dopad na nás všechny. Pojďme si to vysvětlit. Za prvé – stát, respektive EU nikomu nezakazuje topit dřevem, ale zaměřuje se na zajištění větší efektivity a ekologičnosti topení. Existuje jednoduchá rovnice: čím efektivnější kotel nebo krbová kamna, tím méně dřeva spálíte a získáte více tepla. Pro lesy to znamená nižší těžbu, pro nás úsporu a čistší vzduch.

Dokonce i argument, který v tomto výše uvedeném článku nebyl zmíněn, že pokud směrnice projde v navržené podobě, vytápění domácností biomasou by se mohlo stát výsadou pouze bohatých lidí, protože běžní občané nebudou schopni si pořídit drahá zařízení splňující nové požadavky, není úplně pravdivý.

Nesmíme zapomenout na to, že stát již v minulosti podporoval nákup nových kotlů prostřednictvím dotací, například v rámci programu Nová zelená úsporám, který pomohl pořídit modernější a ekologičtější technologie, včetně kotlů na biomasu, pelet a dalších alternativních zdrojů tepla.

Dotace byly určeny nejen na pořízení nových kotlů, ale i na zateplování budov a dalších energeticky úsporných opatření. V tomto případě nevidím sebemenší důvod, proč by navíc obdobný program jako byl Nová zelená úsporám, buď s podporou EU nebo našeho státu nemohl být znovu zaveden. Domnívám se, že čistější vzduch a zachování našich lesů, že tohle vše představuje dost motivační faktor, abychom tyto kroky neodsuzovali, ale spíše je přivítali.

Jinak zákaz aut, nebo žárovek, ani nevím, jestli mám tyto „dezinformace“ komentovat. Možná jen okrajově. Autor tohoto tvrzení, že někdo v EU zakázal prodávat žárovky, by měl vědět, že šlo o zákaz žárovek, které přeměňovali většinu spotřebované energie na teplo, což je energeticky neefektivní. Naproti tomu moderní osvětlení, jako jsou LED žárovky, využívá energii mnohem efektivněji a poskytuje stejný světelný výkon při nižší spotřebě energie.

Evropská unie se dlouhodobě zaměřuje na snížení energetické spotřeby a zlepšení energetické účinnosti, což je klíčové pro zajištění dostatečného množství elektrické energie. Tento přístup nám umožní realizovat náhradu spalovacích vozů elektrovozy, které přinesou čistější vzduch, klidnější prostředí a vyšší bezpečnost.

Nelekejte se, zákaz spalovacích motorů bude platit až od roku 2035. A tento zákaz se netýká samotných kupců vozidel, ale automobilového průmyslu, který musí už teď připravit přechod na elektromobily. Tento krok by měl automobilkám dát jasný signál, že po roce 2035 budou v Evropě povoleny pouze vozy s elektrickým pohonem. Tedy pokud EU v tomto spravedlivém boji vydrží a nesklopí hlavu před současným americkým prezidentem, kterému je životní prostředí celého světa zřejmě lhostejné.

Možná se jednoho dne budou američtí voliči podivovat nad tím, proč hlava jejich státu tráví více času v Evropě, konkrétně ve Skotsku, kde má Donald Trump golfový park, než v Bílém domě v USA. Odpověď bude nasnadě: protože v Evropě bude čistší vzduch, oproti exhalacemi znečištěným Spojeným státům americkým. Otázka tedy nezní, jaký klacek nám hodí EU pod nohy příště, ale jakou smlouvu zase vypoví nebo nedodrží americký vůdce Donald Trump?

Kritizovaná von der Leyenová setrvává v čele Evropské komise, aby hájila to, co USA nyní porušily – Green Deal, který představuje cestu k záchraně této modré planety. Že nevíte, co je to Green Deal? Ano, Green Deal je o tom, že až váš region bude postižen nečekanou tisíciletou povodní, nebo suchem, případně takovým tornádem, jaké postihlo 24. června 2021 Hodonín a jeho okolí, ihned vám dojde, co je to Green Deal a proč je dobré se o něm objektivně bavit a diskutovat, než ho shodit ze stolu, jak se teď stalo v Bílém domě.

Foto: Josef Čáp / Microsoft Copilot

Těžař - Říká se, že peníze nejsou všechno. Majitel této ropné věže na to nevypadá?

Zdroje:

Anketa

Kdo má pravdu v otázce ekologie a Green Dealu?
1️⃣ Donald Trump – Green Deal škodí ekonomice a je třeba ho zastavit.
83,2 %
2️⃣ Ursula von der Leyenová – Green Deal je nutný pro budoucnost planety.
3,6 %
3️⃣ Ani jeden – potřebujeme jiný přístup k ekologii.
12,2 %
4️⃣ Nejsem si jistý/á – chci vědět víc.
1 %
Celkem hlasovalo 476 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz