Hlavní obsah
Názory a úvahy

Hašteření o F-35 může stát české daňové poplatníky miliardy - kdo na tom vydělá?

Foto: Josef Čáp / Microsoft copilot

Tento obrázek popisuje obchodní válku mezi USA a EU. Blesk rozděluje naše dřívější spojenectví.

Máme nakupovat F-35, když nám USA vyhlásily obchodní válku? Hrozí, že přijdeme nejen o letouny, ale i o 26 miliard, které Česká republika již zaplatila na zálohách Lockheedu. Jak se tato situace odrazí na naší bezpečnosti a ekonomice?

Článek

Je to tady. Co se ještě nedávno zdálo jako nepravděpodobná hrozba, stává se skutečností. Dne 2. dubna 2025 Spojené státy, konkrétně prezident Donald Trump, bez ohledu na varování ekonomů a politických expertů, zahájily kroky, které budou mít zásadní důsledky na vztahy mezi EU a USA. Nově zavedené celní tarify, 20 % na produkty z EU a 25 % na automobily, mohou mít na ekonomiku EU devastující účinky.

Co lze z těchto chaotických celních opatření vyčíst, nedokáže v tuto chvíli říct nikdo. Jedno je však jisté – Amerika tímto krokem přichází o své spojence, stejně jako Evropa o svého ochránce. Pokud Evropská unie nezareaguje na tuto obchodní válku společně a tvrdě, což mnozí politici i ekonomové nedoporučují, největší ekonomiky Unie začnou s Trumpem vyjednávat samostatně. A právě o to možná americkému prezidentovi jde – Donald Trump totiž po celou dobu své politické kariéry Evropskou unii kritizoval a oslaboval tak nově vznikající velmoc. Donald Trump veřejně podporoval Brexit a označil ho za „skvělou věc“.

Tvrdil, že Spojené království musí mít kontrolu nad svým osudem a že odchod z Evropské unie by mohl přinést ekonomické výhody. Kdy už to konečně někdo řekne nahlas? Že větším nebezpečím pro EU nejsou ruské tanky, ale Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. A jak souvisí nákup F-35 s tím, že se těchto stíhaček možná ani nedočkáme, přestože už jsme zaplatili zálohy a další výdaje? To se dozvíte níže v podrobném rozboru tohoto článku.

Donald Trump – Já, já, já: Co nám kromě cel ještě přinesl?

Jinými slovy řečeno, Spojené státy poprvé v historii zaútočily na své spojence ekonomickou válkou, která nebude mít žádné vítěze ani poražené, jak tvrdí nejuznávanější ekonomové. Někteří naivisté stále věří Trumpovi, jako kdyby to byla situace podobná té s Chamberlainem a Hitlerem, kdy se dá očekávat, že jde jen o dočasné ústupky.

Domnívají se, že zavedení 20% cel proti EU je pouze dočasný způsob, jak si USA chtějí vyjednat silnější pozici vůči svým obchodním partnerům. Realita však dává za pravdu těm, kteří už dávno před zavedením těchto cel varovali, že Amerika půjde nekompromisně za svým a nebude se ohlížet na následky takové politiky – ani doprava, ani doleva.

A pokud USA nechtějí s nikým vyjednávat a bez jakékoli diskuse uvalily cla téměř na vše, nezbývá Evropské unii nic jiného než odpovědět stejnou mincí. Reciproční opatření vůči Americe jsou na stole a znamenají jediné – začínající obchodní válku, jejíž následky na vlastní kůži brzy pocítíme všichni.

I když většina evropských ekonomů naivně stále věří, že obchodní dohoda s USA je ještě možná, čemuž lze po všem výše řečeném věřit jen s notnou dávkou naivity, v případě nulového prodeje evropských automobilů v USA by český automobilový průmysl čelil významným problémům. Ztráty v exportních příjmech, negativní dopady na výrobní kapacity a zaměstnanost, snížení poptávky po subdodávkách a celkové zpomalení ekonomiky by byly nevyhnutelnými následky.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale za těchto okolností, kdy je naprosto zjevné, že Donald Trump nepovažuje Evropskou unii za partnera, se kterým by měl vůbec jednat – a když už víme, že svými kroky de facto podporuje její rozpad – je nákup stíhaček F-35 od takového „spojence“ pro každého racionálně uvažujícího člověka naprosto nepřijatelný. Jinými slovy řečeno: čím déle budeme otálet se zrušením tohoto kontraktu, tím víc se zadlužíme, a přitom naše obrana zůstane dál oslabená. Můj osobní odhad je takový, že ke zrušení nákupu F-35 dojde až ve chvíli, kdy se k tomu odhodlá sousední Německo.

Platíme za něco, co nemáme

Loni vláda zaplatila přes 26 miliard korun za nadzvukové letouny F-35. Za tyto peníze bychom měli obdržet první dva letouny v roce 2029, které by již mohly být zařazeny do obrany našeho vzdušného prostoru. Nicméně všech 24 letounů bude česká armáda vlastnit až v roce 2035.

Proč je důležité neustále připomínat tuto skutečnost? Jako zarputilý pacifista nemohu přehlédnout zřejmé nejasnosti v kontraktu na F-35. Naši vládní politici tvrdí, že jsme ohroženi ruským imperialismem, což z oponentů F-35 nikdo nezpochybňuje. Otázkou však zůstává, jaká je skutečná hrozba a jak se na ni připravujeme?

Nicméně, pokud by situace byla opravdu tak závažná, jak se o ní neustále mluví, nemohou nás F-35 ochránit před ruským agresorem, pokud je nemáme. Nebo snad někdo z ruských vládních činitelů oznámil světu, že v roce 2035 vyhlásí Ruská federace válku východní Evropě?

Žádný nepřítel vám nikdy neprozradí, kdy zaútočí, což znamená, že to může být už zítra. A jsme skutečně připraveni čelit ruským raketám a stíhačkám? Na tuto otázku by měla odpovědět naše ministryně obrany. Na rozdíl od nás si naši severní sousedé Poláci dobře uvědomují neustálé nebezpečí konfliktu s Ruskem a jsou připraveni se bránit.

Polsko v současnosti disponuje systémem Patriot, který dokáže zneškodnit rakety a bojové letouny ve vzduchu, včetně těch, které by mohl použít protivník, jako je Rusko. A to není vše. Polsko navíc uzavřelo smlouvu na nákup dalších raketových systémů protivzdušné obrany Wisła, vlastní verze amerického systému Patriot, která zahrnuje pokročilou protiraketovou technologii. Tato opatření dávají Polákům výhodu, která nám v tuto chvíli chybí.

Pokud to někdo s obranou myslí opravdu vážně, nemůže jít jinou cestou než sousední Polsko, které je nyní schopno se bránit jakémukoliv agresorovi. Abych byl upřímný, Česká republika v tuto chvíli těží z geopolitické výhody, kterou představuje Polsko, jehož moderní zbraňové systémy mohou odstrašit mocného nepřítele z východu. Kdyby fiktivně české vlády sídlily ve Varšavě, možná bychom už zažili druhý rok 1968.

Je čas odložit stranické zájmy a jednat!

Nedostatečná komunikace mezi opozicí a vládními stranami vzbuzuje mé oprávněné obavy, že to může skončit „typicky“ česky. Jak? Pokud současná vládní koalice dokázala zrušit úspěšně zavedený systém EET, není důvod, proč by budoucí vláda složená z opozice nemohla zrušit nákup F-35, zvlášť pokud se situace vyvíjí v neprospěch tohoto kontraktu.

Po letošních volbách přijde nová vláda, a pokud ve Strakovce nezůstane současný kabinet, je velmi pravděpodobné, že bude nákup F-35 zrušen. To by však znamenalo, že bychom přišli nejen o letouny F-35, ale i o všechny zálohy, které jsme již zaplatili (26 miliard korun) americkému dodavateli. Možná tomu tak není, protože neznám konkrétní znění smlouvy, ale nepochybuji o tom, že americký výrobce F-35 měl na tuto zakázku připravenou kvalitní smlouvu. Proč je takový scénář reálný?

Tomuto mému názoru nahrává nejsilnější opoziční strana, ANO. Už po podpisu smlouvy na nákup letounů Lockheed F-35 Lightning II uvedli spolupracovníci Andreje Babiše, že s tímto nákupem nesouhlasí a pokusí se ho v budoucnu zrušit. Proto jsem přesvědčen, že strategická rozhodnutí by měla být schválena i opozicí, zejména pokud jde o naši bezpečnost a budoucnost. Za těchto okolností, pokud není shoda napříč celým politickým spektrem, nemá smysl cokoliv nakupovat, protože to může vést k jednomu velkému chaosu.

A pokud nejsilnější opoziční strana ANO neskrytě pokukuje po alternativě v podobě francouzských stíhaček Rafale, jsme opravdu na dobré cestě k chaosu. Když to řeknu s nadsázkou – nebudeme vlastnit ani jednu F-35 a ani těch 26 miliard, které jsme mohli investovat do protiraketových systémů, třeba zmíněných patriotů. I když moje analýzy mohou připomínat spíše kocourkov než chování zodpovědného státu, vsadím se s kýmkoliv, že nejsem daleko od pravdy.

Máme nejvyšší čas zamyslet se nad naší bezpečností

Z mého pohledu je naprosto nezbytné, aby se všechny parlamentní i neparlamentní strany sešly a jednomyslně se dohodly na způsobu, jak ochránit naši zemi před nebezpečím, které nepochází pouze z Ruska, ale i z nejistoty a chaosu u našeho bývalého spojence – USA.

Největším nebezpečím pro naši zemi je totiž nejednotnost. Měli bychom si vzít příklad ze sousedního Polska, které v otázce bezpečnosti a armádní ochrany táhne za jeden provaz. Nemyslím si, že by Češi nebyli schopni toho samého jako Poláci. Jaký je váš názor na tuto situaci?

Zdroje:

Anketa

Měli bychom pokračovat v nákupu stíhaček F-35?
1. Ano, F-35 je pro naši obranu nezbytné.
6 %
2. Ne, měli bychom zrušit nákup a investovat do jiných systémů.
91,6 %
3. Ano, ale pouze za předpokladu, že USA změní svou obchodní politiku.
2,4 %
Celkem hlasovalo 963 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz