Článek
V roce 2023 zahájil palestinský Hamas z Gazy masivní útok na Izrael, 7. října odpálil kolem 4 300 raket a zorganizoval i paraglidové přelety a pozemní průniky na izraelské území. Podle izraelských a mezinárodních zdrojů bylo zajato 251 osob. Nebylo snad nikoho, kdo by tento hanebný teroristický útok zaměřený proti civilnímu obyvatelstvu neodsoudil.
Bylo tedy jasné, že vojensky silný Izrael tuhle zvrhlost a šílenost nenechá bez odpovědi – a že její dopad opět zasáhne i ty, kteří si přejí jen jediné: žít v Gaze své obyčejné životy, se všemi radostmi a strastmi, jaké prožívají lidé po celém světě.
Bohužel se palestinský lid ocitl v kleštích propagandy podněcující nenávist, kterou navíc posiluje i chování Izraele – a to není vždy tak „košer“, jak by mělo být. Kdo však může být v tomto případě skutečně nezávislý, když většina publicistů čerpá pouze ze zpráv a informací z druhé ruky? Kvůli tomu si často nemůžeme vytvořit objektivní představu o tom, co se tam ve skutečnosti děje.
Proč by se Středoevropané měli zajímat o Palestince?
Odpověď je nasnadě – „zlo“ má tu schopnost přenášet se i k nám, obzvlášť v dnešní globalizované době, kdy není nijak složité, aby se po určité době rozhořčení Palestinci rozhodli prchnout do EU. Odtud pak mohou dál šířit „jiskry nenávisti“ – nejen vůči křesťanům, ale i vůči západní civilizaci jako celku.
Kam tahle politika směřuje, vidíme dnes napříč celou Evropou. Jsme svědky stále častějších útoků nožem, což nám Evropanům už dávno vzalo tu někdejší idylu o bezpečné a klidné Evropě.
Uveďme si některé události, které stojí za zmínku:
Neúspěšný syrský žadatel o azyl zatčen po útoku nožem v Německu. Muž byl zatčen poté, co přiznal odpovědnost za nedělní útok nožem během festivalu v Solingenu. Útok si vyžádal tři mrtvé a osm zraněných.
Útok nožem na děti v Německu znovu rozdmýchal předvolební debatu o migraci. Německou veřejnost šokoval další z řady násilných incidentů, kdy muž s kuchyňským nožem ve středu pobodal malé děti v parku v bavorském městě Aschaffenburg.
Bielefeld (18. května 2025). Útok spáchal 35letý syrský muž, který napadl skupinu fanoušků v centru města nožem a mečem. Pět osob bylo zraněno, z toho tři vážně. Podle federálního soudce měl čin politickou a náboženskou motivaci.
Praha je sice od Pásma Gazy vzdálená přes 2600 kilometrů, ale právě proto, že Česko patří mezi nejvěrnější spojence Izraele, bychom neměli mlčet. Židovský národ je třeba varovat - byť je to velmi bolestné, že msta na dětech a ženách, i když některé palestinské děti byly samy fanatizovanými útočníky, v dějinách nikdy nevedla k ničemu dobrému.
Opak je pravdou. Ano, Izrael má právo pronásledovat organizátory a vrahy z Hamasu, ale nemá právo mstít se na civilním obyvatelstvu. I naše země má s podobným terorem svou bolestnou zkušenost – když byla pod nadvládou nacistického Německa, které se na Češích dopustilo nepopsatelných, zrůdných zločinů. Byly vypáleny obce Lidice a Ležáky, probíhaly rozsáhlé vojenské odvety. Přesto víme, jaké důsledky může taková msta mít.
Navzdory všemu, co Češi museli během německé diktatury vytrpět, se s německým obyvatelstvem nakonec dokázali relativně civilizovaně vypořádat. Ano, Němci byli vyhnáni ze svých domovů, ale přesto neumírali hlady. A když se podíváme na dnešní situaci, kdy společně tvoříme jeden stát – tedy Evropskou unii – většina Čechů mi dá za pravdu, že Němci jsou vlastně fajn.
Je zřejmé, že tento příklad by se jen obtížně aplikoval na vztahy mezi Izraelci a Palestinci. Přesto má každý pokus o nápravu smysl. Ve výsledku z toho můžeme těžit všichni – jak aktéři na Blízkém východě, tak i my v Evropské unii. Klíčem je hledat cestu míru a dialogu, nikoliv pomsty. Ta se sice z pohledu obětí teroru může jevit jako oprávněná, ale pro budoucnost je naprosto bezcenná – žádné řešení nepřináší.
Čeští politici mlčí – schvalují tím „genocidu“ na Palestincích?
To už je na denním pořádku – trpící Palestinci jsou zabíjeni při shánění potravin. Podle úřadů v Pásmu Gazy, které sice kontroluje nedůvěryhodný Hamas, umírají desítky lidí při čekání u středisek humanitární pomoci.
A právě této humanitární katastrofě by měl zabránit každý, kdo má srdce a alespoň trochu empatie. Toto je typický příklad toho, jak by mohl Izrael zlepšit vztahy s vyčerpaným a válkou unaveným obyvatelstvem.
Je pravda, že Izrael doslova rozdrtil Pásmo Gazy a ovládá tuto „městskou ruinu“, přesto však prohrává na poli propagandy a veřejného mínění. Věřím, že Izrael není tak chudou zemí, aby nedokázal vyhlásit totální válku palestinskému fanatismu a propagandě, která je z velké části viníkem současného násilí mezi Židy a radikalizovanými palestinskými muslimy.
Technologicky vyspělá země, jakým je i Izrael, by měla svou mírovou propagandou jednoznačně pokořit u Palestinců antisemitismus, který škodí nejen samotnému státu Izrael. Jak je však vidět, Hamas, který působí v troskách, dál vede svou nenávistnou válku, která pro Izrael představuje jen Pyrrhovo vítězství. Šel bych ještě dál.
Oprávněná nenávist, která dnes panuje v Pásmu Gazy, kde umírají ženy a děti – tedy civilní obyvatelstvo, jsou nově zasazená semena pro další konflikty v této části světa. Možná jsem naivní, ale kdyby se v Izraeli i jinde organizovaly dětské tábory pro palestinské děti z tohoto válečného území, možná by to pomohlo k sblížení dvou proti sobě znepřátelených stran.
Ano, nejsilnější a hlavně sofistikovaná propaganda namířená proti různým palestinským fundamentalistům musí zlomit současné tendence nenávisti. Opět nemohu s jistotou říct, co je pravda a co ne, ale z určitých zdrojů jsem se dozvěděl, že pomoc EU Palestincům směřovala také do školství, které vedlo mladé Palestince k nenávisti a vraždícím tendencím vůči Izraeli.
Evropský parlament opakovaně vyjádřil znepokojení nad obsahem palestinských učebnic. V roce 2025 přijal rezoluci, která odsuzuje přítomnost antisemitismu, podněcování k násilí a nenávisti v učebních materiálech používaných Palestinskou autoritou a UNRWA. Parlament rovněž vyzval k podmínění finanční pomoci těmto organizacím odstraněním takového obsahu.
Jestli je tohle pravda, tak se opravdu nemůžeme divit tomu, že ze začarovaného kruhu nenávisti a odplaty není cesty ven. Kdyby u nás v Čechách existovala podobně intenzivní propaganda, jaká údajně panuje například v pásmu Gazy – namířená například proti německým turistům – jsem téměř přesvědčen, že by k nám kvůli obavám o svou bezpečnost žádný německý turista ani nepřijel.
A protože i čeští politici mají nemalý vliv na izraelskou politiku, protože jsme nejbližšími spojenci této malé, ale svým významem mimořádné země, měli bychom našim izraelským přátelům poradit, jak si získat srdce obyčejných, strádajících lidí v Gaze, tak aby Hamas a jeho nenávistná ideologie ztratily půdu pod nohama a konečně i v této části světa mohl zavládnout mír.
Ačkoliv čeští vládní politici svým mlčením logicky podporují Izrael, což je pochopitelné, protože jde o našeho nejstrategičtějšího partnera a spojence, přesto už někteří domácí politici vyzvali Izrael k ukončení vojenských operací.
V tomto směru bych nejvíce vyzdvihl českého prezidenta (bývalého vojáka) Petra Pavla, který již 29. května 2024 v Ammánu společně s jordánským králem Abdalláhem II. vyzval Izrael k ukončení všech vojenských operací.
Český prezident prohlásil: „Čím déle bude trvat izraelská vojenská operace a utrpení palestinských civilistů, tím horší bude pozice Izraele a tím těžší bude později nalézt řešení,“ řekl tehdy Pavel českým novinářům v Jordánsku.
Co bych si přál do budoucna?
Izrael byl a je v novodobých dějinách naším největším spojencem, o tom nemůže být pochyb. Proto bychom této zemi měli přát mír, stejně jako mnoho sousedních přátel, které má naše země dnes. Netuším, zda se nápady na mír, které zde předkládám, dají v současné nenávisti vůbec realizovat, protože dobrá vůle je vždy lepší než ta zlá. Přesně to vystihuje citát z pohádky Tři veteráni: „Ono vám to jednou dojde, lidi hloupý, třeba na poprvý, nebo na podruhý.“
Anketa
Zdroje: