Hlavní obsah
Lidé a společnost

Lék a sranda za hubičku

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Josef Čáp / OpenAI's Copilot

Smích jako všelék

Probuďte v sobě sebeuzdravující lék a poznejte opomíjenou pravdu: smích není jen nakažlivý, protože je léčivý, zejména když ulevuje od bolesti a zvyšuje vaši pohodu. Tak proč nejsme zdraví, když se všichni můžeme smát?

Článek

Jan Werich napsal: „Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Co je to smích? Smíchem se vyjadřuje veselí, radost a nadšení. Je to jedna z mnoha mimických vlastností, jimiž se člověk projevuje. Typickou známkou smíchu jsou charakteristické zvuky, které vznikají díky mozkovým vlnám šířícím se mozkovou kůrou. Smích je většinou spojen s reakcí na nějaký radostný podnět; tím může být třeba obyčejné lechtání nebo psychologický impuls vyvolaný nepředvídanou komickou situací.

Co bychom měli vědět o smíchu?

Pokud máte slabší srdce a postihne vás záchvat smíchu, můžete být podle neurologů ohroženi na životě. Extrémní okamžiky ve volné přírodě mnohdy rozhodují o tom, zda utíkat, nebo bojovat o záchranu vlastního života. Bylo zjištěno, že vypjaté situace uvolňují u velkých živočichů adrenalin, který v nadměrném množství působí na některé orgány těla toxicky. Nekontrolovatelný nápor smíchu za jistých okolností může vyvolat obdobné symptomy. Nicméně pokud vašemu tělu nic nechybí a cítíte se alespoň trochu zdravě, smích vám podle britských lékařů nemůže v žádném případě ublížit. Ve skutečnosti je tomu naopak; smích má na naše zdraví pozitivní vliv, který je mnohdy podceňován, a dokáže posílit nejen psychickou pohodu, ale i celkové zdraví těla.

Jednoduchá cesta k lepšímu zdraví

Rodí se v našich myšlenkách, proto je žádoucí tyto energetické kmity uvnitř sebe rozvíjet a mentálně zesilovat, neboť myšlenky komplexně ovlivňují zdraví celého těla.

Z určitého pohledu lze na smích nahlížet jako na způsob léčivé meditace, která spontánně odbourává v člověku nahromaděnou zlost; ta je tímto meditativním projevem z mysli plného napětí vypuzena. Úsměv a smích pomáhají uvolnit svalové křeče, což může vést k úlevě od bolesti a zvýšení celkové pohody.

Utajovaný lék z přírodního zdroje

V jednoduchosti je skrytá síla. To už věděli naši prapředci. Bohužel, současná civilizace na tuto moudrost vědomě či nevědomě stále zapomíná! A smích patří k tomu, co lze nazvat jednoduchostí, která, kromě toho, že je jednoduchá, dokáže i léčit. A to stojí za povšimnutí.

Většina lidí se domnívá, že smích je pouze výrazem mimiky. Jenže podle nejnovějších lékařských poznatků dochází při smíchu k uvolnění ztuhlého svalstva, čímž se snižuje bolestivost namožených svalů a končetin. Díky tomuto účinku se uvolňuje nejen svalovina na rukou a nohou, ale i na jiných částech těla. Kupříkladu šíjové svaly jsou namáhané častým sezením u počítače nebo v kanceláři, a za pomoci smíchu mohou být snadno zrelaxované do té míry, že bolesti v zádech odezní tak rychle, jak přišly, aniž by postižený musel používat analgetika.

Když se smějeme, jsme nuceni zaklánět hlavu dozadu, a tento pohyb uvolňuje ztuhlý krk, který vyvolává bolesti hlavy. Smích je rozhodně účinnou prevencí a zároveň lékem proti migrénám, což je další důvod, proč se smát. Podle mnoha odborníků jedna minuta smíchu vykazuje stejné účinky jako 45 minut relaxačního tréninku – a to je neocenitelná ochrana, jak se vyhnout stresu a únavě. Stres je dnes příčinou mnoha nemocí a zdravotních komplikací, o kterých nemáme sebemenší ponětí!

Ze všech stran jsme vybízeni k tomu, abychom drželi různé diety a aktivně sportovali. Sice tím lze dosáhnout štíhlé linie, leč ani to mnohdy nestačí, zvlášť když nejsme z psychického hlediska v pohodě. A představte si, že smích posiluje svaly bránice, což urychluje spalování tuků. Takže pokud se stokrát zasmějete, docílíte tím stejného výsledku jako při 15 minutové jízdě na kole.

Smích působí na tělo tak, že vytváří aerobní pohyb, což zvyšuje přísun kyslíku a v důsledku toho nastává celkový pocit uvolnění. Pokud se cítíte spokojeně, i díky smíchu, máte jistotu, že budete hubnout bez diet a cvičení. Při zasmání mozek vylučuje endorfiny, což jsou hormony štěstí a dobré nálady. Tyto hormony poskytují úlevu při různých bolestech; v podstatě jsou to tišící prostředky vlastního těla.

To vysvětluje, proč se smějící se lidé nepodléhají tak často bolestem ani nemocem, na rozdíl od zapšklých jedinců bez úsměvu na tváři. Myslím si, že něco málo pravdy na tomto citátu asi bude: „Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.“

Pacienti s cukrovkou by měli nyní zpozornět, protože se v tomto příspěvku dozví o alternativní a především podpůrné léčbě diabetu, která dokáže u cukrovkářů II. typu snižovat vysoké hladiny cukru v krvi. Ideální hladina glukózy v krvi se pohybuje v rozmezí 3,9 až 5 mmol/l. Může to znít dost legračně, ale vědci odhalili, že smích snižuje glukózu v krvi u pacientů s diabetem.

Pokud je tedy pravdou, že smích léčí, nedivím se tomu, že lidé, kteří se pořád smějí, se dožívají daleko delšího věku než vzteklí a smutní jedinci, kteří se z nějakého důvodu nemohou smát. Za příklad si vezměme současného tibetského duchovního vůdce, který je pověstný svým smíchem. Dalajláma, který se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu, je nyní ve věku 89 let.

Nedostatek veselí v souvislosti s civilizačními chorobami

Zároveň mě nepřekvapuje vzrůst násilí po celém světě, protože mám za to, že smích je z nějakého důvodu lidem odepírán – ať už v zaměstnání, na školách, nebo zejména v médiích. Proto se musím ptát, proč jsou české televizní kanály plné násilí? Soukromé televizní stanice, jako je TV Nova, Prima, ale i státní Česká televize, se zaměřují téměř výhradně na produkci a tvorbu kriminálních seriálů.

A pokud nám schází „zamlčovaný“ lék – smích, není divu, že na počátku 21. století civilizační nemoci způsobily průměrně 41 % všech úmrtí. Podle Světové zdravotnické organizace se očekává, že během následujících dvaceti let vzroste tento podíl až na 57 % nemocí spojených s civilizačními chorobami. A to už opravdu nebude nikomu do smíchu, pokud se kvůli těmto faktorům nedokážeme pořádně zasmát. Tyto závěry však považujte za čistě můj neveřejný názor, který sice nemohu doložit, ale jak se říká: „Na každém šprochu, pravdy trochu.“

Jelikož je tento článek o smíchu, musím i já přiložit polínko k ohni, a dovolím si vás seznámit s tímto skvělým vtipem, jemuž se níže zasmějete…

Udýchaný muž přiběhne k farmáři stojícímu na poli a zeptá se: „Promiňte pane, mohl bych vám přeběhnout támhle po tom poli? Hrozně potřebuju stihnout vlak v 16:23!“ Zemědělec pokrčí rameny a odpoví: „Ale jo, klidně. A když si vás všimne můj býk, stihnete i ten v 16:05.“

Foto: https://pixabay.com/

Osel

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz