Hlavní obsah
Jídlo a pití

Okurka: Léčivá síla v každém soustu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Čáp

Okurka a její léčivá síla

5. 9. 9:16

Vědci nedávno prokázali, že pravidelná konzumace okurky kladně působí na kardiovaskulární systém, snižuje vysokou hladinu cholesterolu a cukru v krvi, ovšem bez vedlejších účinků předepisovaných farmak!

Článek

Nejlepší zelenina je maso, tvrdila šlechta v minulosti. Slogan zdánlivě vzdálený pravdě přetrvává do dnešních dnů. Konzumace masa byla prospěšná pro mnoho šlechtických rodin, ale také způsobila nemoci králů, jako byla dna. Chudina, která se živila obilninovými kašemi, neměla tušení o nesnesitelné bolesti dnou. Tento článek nezakládá výzvu k vegetariánství, ale spíše nabádá k zamyšlení nad jednostrannou stravou, která v podobě masa převládá i v dnešní době. Pokud neprovedeme změny ve stravovacích návycích, můžeme se stát nepřirozenými masožravci, kteří nakonec skončí nedostatkem potravy. Snížení konzumace masa může přinést zdravější tělo, mysl i duši. Skutečnost, nebo iluze? To se dozvíte v následujícím textu…

ZÁZRAK JMÉNEM OKURKA

Jedna středně malá (salátová) neloupaná okurka dodá organismu nepřehlédnutelný příspěvek živin: 26 mg vápníku, 28 mg fosforu, 1,2 mg železa, 6 mg sodíku, 168 mg draslíku, 260 I.U. vitaminu A, a stopová množství některých vitaminů z B-komplexu (například tiamin, riboflavin a niacin), 12 mg vitaminu C13 mg hořčíku, doplněno stopy boruchloru.

Kromě bílkovin, stavebního kamene života, obsahuje dostatek enzymů, které zmírňují otoky očních víček a regulují vlhkost pokožky. Někteří zdraví poradci tvrdí, že pravidelné pití okurkové šťávy vede ke zlepšení elasticity suché pokožky, díky přírodním olejům obsaženým ve slupce této plodiny. Okurky jsou nejen zdravé a chutné, ale také lze z nich vyrobit přírodní insekticid, který odhání mravencešváby, jak nám radí babské rady.

Můžete použít tento recept na vytvoření přírodního repelentu proti hmyzu: Když na hodinu namočíte proužky z okurkových slupek do okurkové šťávy, potom tyto slupky vysušíte ve vyhřáté troubě na 200 stupňů, a usušené rozdrtíte v kuchyňském robotu spolu s bobkovým listem, který byl stejným způsobem macerován v okurkové šťávě, vznikne netoxický, ale hlavně účinný prášek proti zmiňovanému hmyzu.

OKURKA A JEJÍ NEČEKANÉ ZDRAVOTNÍ BENEFITY

Vědci nedávno prokázali, že pravidelná konzumace okurky kladně působí na kardiovaskulární systém, snižuje vysokou hladinu cholesterolu a cukru v krvi, ovšem bez vedlejších účinků předepisovaných farmak! Především v západních zemích se zvýšil výskyt dny, bolestivého onemocnění, které postihuje okolo 1-2 % lidí na celém světě. Má se za to, že tento nárůst způsobuje nevhodné stravování (vyšší konzumace masných produktů), což vede k nahromadění kyseliny močové, která je primární příčinou revmatických a jiných zdravotních potíží.

Okurka blahodárně hydratuje, omlazuje a potlačuje stárnutí, mimo toho pročišťuje trávicí systém, což funguje jako spolehlivá ochrana proti artritidě i dně. V tomto směru můžeme hovořit o účinné prevenci proti mnohým kloubním chorobám. Tahle zelenina zmírňuje pálení žáhy, snižuje překyselení organismu. Vědci taktéž zjistili, že v okurkách jsou obsaženy protirakovinné látky, které brzdí růst nádorů prostaty, prsu, dělohy a vaječníků.

V České republice má cukrovku přes 900 000 lidí (V České republice bylo v roce 2016 evidováno více než 900 tisíc nemocných s diabetem, z nichž naprostá většina trpí diabetem 2. typu.), tento počet se však neustále zvyšuje, proto je nárůst diabetu ve zdravotní sféře označován za epidemii 21. století. Představte si, že se v okurce vyskytuje hormon, který tělo potřebuje k tomu, aby vzniklo dostatečné množství využitelného inzulínu. Okurka má glykemický index 0, tudíž je to velice vhodná potravina nejen pro diabetiky. Pakliže jsou tyto informace pravdivé, o čemž nás přesvědčují leckteré vědecké studie, proč si tedy nedopřát tyhle výjimečné plody častěji?

NĚCO MÁLO Z HISTORIE

S okurkou se setkáváme v legendě o Gilgamešovi, který byl králem Uruku asi v 26. století př. n. l. Okurky pocházejí z Asie, odkud se dále rozšířily do celého světa. Na této zelenině si pochutnávali již staří EgypťanéIndové, kteří v horkých letních měsících využívali chladivých účinkůosvěžujících okurek.

Do Evropy se dostaly patrně v šestnáctém století, a to díky zámořským plavbám, jenž umožnily tomuto kontinentu se setkat s jejich léčivými účinky, přičemž nikdo netušil, že se jednou stanou neodmyslitelnou součástí české i slovenské národní kuchyně. Málokdo ví, že se v době morových epidemií, okurky používaly jako lék proti černé smrti.

SKVĚLÝ ZDROJ VITAMINU B9, CHLOROFYLU A VLÁKNINY PRO VAŠE ZDRAVÍ!

Okurky patří k zásadotvorným potravinám, které by měly tvořit osmdesát procentzdravého jídelníčku. Jsou bohaté na kyselinu listovou (vitamin B9), která podporuje krvetvorbu, buněčný růst a vývoj plodu. Nedostatek této látky může způsobit megaloblastickou anémii.

Zelená barva okurky prozrazuje její obsah chlorofylu, což je přírodní deodorant pro tělo. Pomáhá odstraňovat zápach z úst, uklidňovat bolest v krku a posilovat funkci jater. Tento zázrak přírody také zlepšuje přenos kyslíku, urychluje hojení, bojuje proti střevním potížím a infekcím a chrání tělo před buněčnými mutacemi.

Okurky jsou téměř 95% voda, což je vynikající způsob, jak udržet tělo hydratované. Obsahují také značné množství draslíku, což přirozeně pomáhá odvodňovat tělo. Draslík má klíčovou roli ve fungování kardiovaskulárního systému a pomáhá regulovat krevní tlak. Nedostatek draslíku může vést k poruchám srdečního rytmu a nestabilitě nervové soustavy.

Okurková semínka jsou také bohatým zdrojem vlákniny, která působí v našem zažívacím traktu jako jakýsi kartáč, zrychlující peristaltiku střev. Nedostatek vlákniny v jídelníčku je spojován s rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva, což je smutná statistika, kterou Češi bohužel drží.

DOMA PŘIPRAVENÁ OKURKOVÁ ŠŤÁVA:

Dvě středně velké salátové okurky by měly poskytnout dostatek šťávy, který odpovídá přibližně jednomu a půl šálku (1 šálek = 0,23 litru). Pokud používáte okurky zakoupené v obchodě, doporučuje se je před použitím důkladně omýt mýdlem. Tímto způsobem se zbavíte chemických postřiků na slupce a nemusíte ji loupat. Tím pádem si zachováte všechny cenné látky, včetně chlorofylu a dalších vitálních prvků.

Okurky nakrájíme na kostičky a namixujeme je, poté zalijeme neperlivou vodou. K této osvěžující šťávě přidáme jeden až dva vymačkané citrony nebo limetky. Tímto jednoduchým postupem vytvoříme léčivý elixír, který nejenže výborně chutná, ale také nás osvěžuje. Ať žije příroda a její jedinečné plody!

Tento článek čerpal inforamce z webové stránky: www.odrazy-tajemna.wz.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz