Hlavní obsah
Zdraví

Vitaminy: kdy konečně pochopíme, že bez těchto organických sloučenin nikdy nebudeme zdraví?

Foto: Josef Čáp/DALL-E

Na tomto obrázku je vidět budoucnost. Měli bychom platit za ovoce a zeleninu nikoli podle barvy či tvaru jednotlivých plodů, ale podle toho, kolik vitamínů tyto různé plody obsahují.

Zdraví člověka souvisí s výživou. Pokud strava neobsahuje vitální látky, ani to nejzdravější ovoce či zelenina nás neuchrání před nemocemi. Článek se zaměřuje na lhostejnost, s níž platíme za nezralé plody nehorázné částky.

Článek

Není dne, abych neslyšel něco zlého o českém zdravotnictví, i když ještě není v tak špatném stavu, abychom se museli bát o své životy. Stále si kladu otázku, jak je možné, že nám chybí tolik potřebných lékařů, jako jsou pediatři, oční nebo kožní specialisté, a co teprve psychologové a psychiatři. Není pochyb o tom, že předchozí vlády zanedbávaly české školství natolik, že dnes v důsledku toho čelíme zjevnému nedostatku odborníků, a to nejen ve zdravotnictví. Ani úprk mladých lékařů do zahraničí nepomáhá zdravotnímu oboru k lepším zítřkům. Proto neustále slyšíme v médiích, že zdravotníci budou stávkovat kvůli nízkým platům a především kvůli vyčerpávajícím přesčasům. A zatímco jedna stávka bude zažehnána, další už čekají za dveřmi, a to z jednoho jediného důvodu – naše společnost je z nějakého důvodu kolektivně churavá, aniž by se nad tím někdo pozastavil. S tímto nárůstem nemocí může souviset i nedostatek lékařů, což je následek, na který se v tomto článku podíváme.

Máme-li jasno v příčinách potíží, proč je tedy neřešíme?

Když jsem pátral po nárůstu a příčinách civilizačních nemocí, dospěl jsem k jednomyslnému závěru, že na prvním místě vyšší nemocnosti stojí nezdravá strava.Pokud zvážíme také nedostatek pohybu a vysoký stres, není divu, že se zdravotní podmínky pro vstup do armády zmírnily. Jak špatně jsme na tom se zdravím, ukazuje fakt, že na zdravotních vyšetřeních dosud neuspělo nejvíce zájemců o službu v našich ozbrojených složkách.

Proto došlo k přehodnocení minimálních zdravotních a fyzických podmínek, které musí občan České republiky splnit, aby se mohl stát vojákem. S tímto vším souvisí také syndrom vyhoření, o kterém se občas dočteme. Všechny ty střelby na základních školách a univerzitách, ale i kdekoliv jinde, má na svědomí jeden jediný činitel. Jaký? Pokud opomenu, že jsou zbraně nejmasovějším smrtícím nástrojem, existují i jiné a mnohdy zásadnější příčiny.

Ano, primárním důvodem je nezdravá strava. Nejde však o potraviny běžně označované za nezdravé, ale o ty, které jsou považovány za zdravé a prospěšné. Přesto postrádají potřebné látky, takže sice neškodí, ale ani neposkytují takové přínosy, jaké by měly.

Co by tedy měly potraviny obsahovat, aby skutečně přispívaly k dobré fyzické kondici a psychickému zdraví? Často si ani neuvědomujeme, že strava není jen potravou, ale i léčivem, které obsahuje různé přírodní látky - vitaminy a stopové prvky - bez nichž lidské tělo nemůže být zdravé.

Vezměme si například rajčata, o kterých jsem psal už v roce 2016 z pohledu jejich dozrávání. Obecně platí, že plodiny pěstované na slunci mají vyšší obsah vitamínů a lepší chuť než ty, které dozrávají ve ztemnělých podmínkách. Sluneční světlo je klíčové pro fotosyntézu, která umožňuje rostlinám produkovat živiny, jako je vitamín C, provitamin A, vitamín E a další. Rajčata dozrávající na slunci mohou obsahovat až 300 mg vitamínu C na 1 kg.

Komerčně pěstovaná rajčata se sklízejí a přepravují ještě zelená a nezralá. Aby získala červenou barvu, jsou ve skladech vystavena etylenu, což urychluje jejich dozrávání – zčervenají, ale chuť se tím nijak nezlepší.

Tento postup nakonec poškozuje rajčata z nutričního hlediska, a výsledkem je, že plody pěstované tímto způsobem obsahují jen minimum vitamínů a minerálních látek. Řekněme si upřímně, že nedostatek slunečního světla může negativně ovlivnit obsah vitamínu C nejen u rajčat, ale také u jiných druhů ovoce a zeleniny, což je alarmující vzhledem k oslabené imunitě, se kterou se současná civilizace potýká.

Žít zdravě je z tohoto úhlu pohledu jen nereálným přáním, alespoň pro ty, kteří jsou odkázáni na nákup ovoce a zeleniny v hypermarketech. Vzhledem k tomu, že většina populace nakupuje právě v těchto velkých obchodech, kde se prodává „nedozrálé“ ovoce či zelenina, je zřejmé, že se to někde projeví - konkrétně na našem zdraví a oslabené imunitě.

Proč se tedy nic neděje, když víme, co oslabuje naši imunitu a podlamuje naše zdraví? Nejjednodušší by bylo říct, že za tím vším stojí komplot farmaceutického průmyslu, který na civilizačních nemocech a chorobách nejvíc vydělává. I když to může být pravda, realita je ve skutečnosti mnohem jednodušší.

Mnohým čtenářům se tento názor nemusí líbit, ale za vším stojí obyčejná lidská lhostejnost. Když přestaneme nakupovat napůl zralé ovoce a zeleninu, budou muset i velké hypermarkety přehodnotit svou obchodní strategii. Nakonec mohou hypermarkety zajistit regionální produkty, tedy ovoce a zeleninu, které dozrají tak, aby lidský organismus získal všechny nezbytné vitamíny a minerály, což logicky zlepší naši imunitu.

Abych jen nekritizoval, navrhl bych některé progresivní české politické straně, aby se zasadila o uzákonění povinnosti pro hypermarkety a supermarkety zřídit vyhrazené prodejní boxy, kde by se nabízelo ovoce a zelenina od malých českých zahrádkářů. Když můžeme dotovat ledacos, proč bychom nemohli podpořit právě ty nejmenší české pěstitele, že?

Věřím, že právě takové nařízení by přispělo k návratu regionálních plodin (zdravějších potravin) do našich spotřebních košů. Zákazníci hypermarketů by navíc měli možnost porovnat a ochutnat lahodné, a hlavně vitaminy nabité ovoce a zeleninu.

Nemoc námořníků kurděje – jsou toho důkazem!

Již v roce 2014 jsem psal o problému s „ochuzenou“ stravou, a místo toho, abych se dočkal alespoň nějakého zlepšení, je tomu naopak.

O vitaminech se toho napsalo už dost, přesto stále přehlížíme jejich vše-léčivé účinky. O jakých účincích můžeme v souvislosti s vitaminy vlastně hovořit? Vitaminy jsou nízkomolekulární přírodní látky nezbytné pro život. Fungují jako katalyzátory biochemických reakcí a podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Například lidský organismus není schopen vyrobit si vitamin C sám.

Pokud vitamin C nedoplňujeme, vzniká skorbut, neboli kurděje či avitaminóza – nemoc způsobená dlouhodobým nedostatkem vitaminu C ve stravě, která byla největším nepřítelem starověkých armád. Nedostatek vitaminu C je také spojen s různými psychickými problémy.

Jestliže se v tisku začínají objevovat alarmující zprávy o návratu téměř zapomenuté nemoci, jako je článek Vrací se kurděje, zákeřná „nemoc námořníků“. Koledujeme si o ni mizernou stravou, pak je zřejmě něco shnilého ve státě dánském.

Nezlobte se na mě, ale v 21. století zjišťovat, že kurděje - nemoc, která v minulých staletích zahubila miliony lidí - se v posledních letech znovu objevují například v Austrálii, Kanadě či Velké Británii, je alarmující. Svědčí to o tom, že naše strava je ve skutečnosti jen směsicí poživatelné hmoty, ale postrádá nezbytné nutriční látky.

Jestliže se v různých příspěvcích na toto téma dočítáme, cituji: „Problém spočívá ve velkém množství průmyslově zpracovaných potravin a nedostatku ovoce a zeleniny. Prevence i léčba je přitom jednoduchá – dostatek vitamínu C.“, pak je jasné, co stojí za nárůstem takzvaných civilizačních nemocí. Opravdu, jsou to ochuzené potraviny bez vitamínů a dalších životně důležitých složek.

Pokud jste tento článek četli pozorně, už dobře víte, že když nemáte vlastní zahrádku, kde pěstujete ovoce a zeleninu, polozralá hypermarketová zelenina a ovoce vám nedodají nic z toho, co váš organismus skutečně potřebuje.

V tomto případě jde o vitamin C, o němž významný chemik a dvojnásobný nositel Nobelovy ceny Linus Pauling tvrdil, že může pomoci při prevenci a léčbě různých nemocí, včetně nachlazení a rakoviny.

Foto: Josef Čáp/DALL-E

Rajčata - ilustrační obrázek

Jídlo je naším lékem

Dlouho jsem přemýšlel, jak tento článek co nejlépe uzavřít, abych se příště nemusel věnovat podobným tématům, obzvlášť když všichni tušíme, že za vzestupem civilizačních nemocí stojí prostá avitaminóza. Na závěr si proto dovolím trochu spekulovat, protože jsem skálopevně přesvědčen, že v budoucnu se jakékoli nemoci budou léčit především vitamíny a enzymy.

Každopádně, pokud se všichni zaměříme na to, co jíme, nemůžeme pochybit. Především nezapomeňme, že naše volba při nákupu potravin má větší váhu než rozhodnutí pěstitelů produkujících ovoce a zeleninu bez vitamínů.

Ještě mi dovolte jednu malou poznámku. Pokud vám nevadí kupovat v hypermarketech zcela předražené ovoce nebo zeleninu, například rajčata bez vůně a chuti, musím se vás zeptat: Když jste se v tomto článku dozvěděli, že potraviny jsou nám také lékem, přistupovali byste se stejnou lhostejností k hypotetickému sdělení, že všechny léky vinou úsporného balíčku budou obsahovat méně léčivých látek než dříve?

Svým nákupem rozhodujeme nejen o naší budoucnosti, ale i o našem zdraví – tak na to při nákupech nezapomínejme.

Anketa

Co vás motivuje při nákupu ovoce a zeleniny?
1. Cena
14,4 %
2. Kvalita
55,1 %
3. Původ (lokální vs. Import)
21,8 %
4. Nutriční hodnota
2,1 %
5. Chuť
6,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 243 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz