Článek
Nikdo vás nemůže totiž nutit ve spoluvlastnictví setrvávat. Tedy s malým omezením – nesmíte tak činit v nevhodnou dobu nebo k újmě některého ze spoluvlastníků.
Dohoda
Prvním způsobem, jak spoluvlastnictví vypořádat, je dohoda s ostatními spoluvlastníky. Tento způsob je samozřejmě jednodušší a levnější, mnohdy se tedy vyplatí v zájmu dohody ustoupit než se soudit.
Žaloba
Pokud se spoluvlastníci nemohou dohodnout, přistupuje zde soud na základě návrhu některého ze spoluvlastníků, který podává žalobu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Žalobu může podat kterýkoli spoluvlastník, i ten s nejmenším podílem.
Způsoby vypořádání
Soud může spoluvlastnictví vypořádat pouze třemi možnými způsoby. Nemovitost rozdělit je prvním a nejvíce zákonem preferovaným způsobem vypořádání. Dalším je nemovitost přikázat jednomu ze spoluvlastníků a druhému (dalšímu) přiznat náhradu (vypořádací podíl). Tento druhý způsob vypořádání je v praxi nejčastější. Soud zpravidla ustanoví znalce za účelem ocenění věci – nemovitosti. Třetím nejméně častým a nejméně výhodným způsobem vypořádání je prodej věci ve veřejné dražbě.
Rozdělení věci
První způsob vypořádání, tedy rozdělení věci – např. domu, není možný, pokud by se rozdělením snížila hodnota tohoto domu. Ne vždy dům vůbec rozdělit lze po technické stránce. Reálná dělitelnost věci bývá často předmětem znaleckého zkoumání znalce ustanoveného v soudním řízení.
Při dělení domu je také nutno přihlížet k jeho dalšímu využití a k nákladům na reálné rozdělení věci, které nesmí být nepřiměřeně vysoké.
Přikázání věci a náhrada
Pokud soud přikazuje věc do vlastnictví jednoho ze spoluvlastníků, není rozhodné, jestli je to ten, kdo žalobu podal (žalobce), nebo ten, kdo se žalobě brání (žalovaný). Musí však mít zájem nemovitost nabýt a musí mít prostředky na vyplacení spoluvlastníka, tedy být solventní. Soud vždy musí solventnost důkladně posuzovat.
Prodej
V případě, že nemovitost nechce žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej. Samozřejmě i tehdy, pokud je spoluvlastník chce, ale nemá prostředky na vyplacení jiného spoluvlastníka. Částka utržena prodejem se rozdělí mezi spoluvlastníky dle jejich podílů.
Odklad vypořádání
Dobré je také vědět, že pokud o to některý ze spoluvlastníků požádá, může soud přistoupit k odložení doby pro vypořádání spoluvlastnictví. Takto tomu bude v případě, pokud tím má být zabráněno ztrátě na majetku nebo ohrožení zájmu spoluvlastníka. Odklad je možný až na dva roky.