Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kolik Čečenců slouží v Armádě České republiky?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Michal Maňas / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5 deed.en

Armáda si přes třináct let platné rozhodnutí o náhradě stále ponechává ve výzbroji zastaralé sovětské pancéřovky RPG-7. A nakupuje pro ně novou munici v ceně dohromady 750 milionů korun.

Článek

Bylo nebylo, někdejší velitel čečenských povstalců Šamil Basajev komentoval během druhé ruské invaze výkony jedné z novějších verzí tanku T-80. Prohlásil tehdy, že jde o velmi dobrý tank, neboť pancéřovkou RPG-7 je třeba zasáhnout vozidlo třikrát až pětkrát do stejného místa, než se jej podaří zničit.

Čas plyne - a pro pancéřovku RPG-7 vznikly některé nové modely munice, které vykazují poněkud lepší výkony než jednoduché kumulativní hlavice ráže 85 mm používané kdysi Čečenci.

Ještě rychleji se však vyvíjely moderní technologie ochrany tanků, které zajišťují výrazné zodolnění v boji s obyčejnými pancéřovkami.

Například britská armáda už dávno vyřadila pancéřovky LAW 80 schopné prorazit až 700 mm válcovaného homogenního ocelového pancíře (RHA). Nahradila je systémem NLAW, který při přeletu cíle útočí svislým směrem na slabší a zranitelnější části stropu věže či korby tanku.

Uvádí se, že novější tzv. tandemová hlavice PG-7VR pro sovětskou/ruskou pancéřovku RPG-7 zavedenou do výzbroje v roce 1961 dokáže prorazit zhruba 600 mm RHA. Podobně jako v případě britského systému LAW 80 už to ale v boji se současnou tankovou technikou nemusí stačit.

Zavedení tandemové hlavice pro RPG-7 navíc nepřineslo jen plusy, ale i mínusy. Účinný dostřel zbraně s novou těžší střelou se snížil z původních 330 na pouhých 200 metrů. Pro srovnání: Britská NLAW disponuje účinným dostřelem až 800 m.

Znamená to, že letité „erpégéčko“ lze s jakousi hypotetickou nadějí na úspěch nasadit do boje s tanky jedině v zastavěných městských oblastech, nebo v nepřehledné venkovské krajině typu francouzské bocage. A i zde by bylo třeba se modlit, aby nepřátelská pěchota buď mizerně koordinovala postup s tanky a neobjevila pancéřovníka, nebo se raději na bojišti vůbec neobjevila.

Takže si to shrňme: V roce 2015 byla zbraň z roku 1961 považována armádními úřady za zastaralou. Tehdy mohla čelit poněkud upraveným ruským tankům sovětského původu, vesměs různým modernizacím typů T-72 a T-80. Modelům, o kterých hovořil Basajev, nebo ještě o něco více vylepšeným.

Mezitím ale Rusko zhruba o dvě třetiny této zděděné tankové výzbroje SSSR přišlo během bojů na Ukrajině. V nich se už objevily i starší tanky T-62 a T-55. Ale Moskva také postupně rozjíždí produkci modernějších verzí tanku T-90, který je nově vyrobený - a přinejmenším ve verzi T-90M částečně poučený z konkurenčních západních konstrukcí.

Tyto stroje jsou rozhodně odolnější vůči zásahu pancéřovkou, než vylepšované tanky vyrobené v 70. - 80. letech minulého století.

Během následujících let bude ruská armáda ve stále větší míře vybavována nově vyrobenými stroji T-90. Přezbrojené ruské ozbrojené síly budou spíše vybaveny novými tanky než těmi, které nyní v zoufalé snaze rychle nasadit alespoň něco vytahují ze záložních skladů.

Nicméně zbraň, která v roce 2015 neměla zvládat spolehlivé zničení předchůdců moderní ruské bojové techniky, najednou v roce 2023 údajně stačí na mnohem náročnější úkoly. A má na ně dokonce stačit ještě mnoho let - jinak by přece nikdo nenakupoval 100 000 kusů munice pro zbraň, která už dávno měla být vyřazena.

Kolikrát bude nutné nový ruský tank T-90 (a zejména jeho novější zodolněné verze) zasáhnout starou sovětskou pancéřovkou, než dosáhnete jeho zničení, ovšem nevíme. Šamil Basajev zemřel v roce 2006 a tohle už nám nepoví.

Odsud tedy plyne klíčová otázka pro akviziční úřady AČR: Jaký počet Čečenců ochotných opakovanou palbou zjistit, kolik zásahů z RPG-7 do stejného místa je třeba ke zničení tanku T-90M, se v posledních letech podařilo naverbovat do naší armády?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz