Hlavní obsah
Jídlo a pití

Národní kuchyně jako poklad národa

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Nedalo mi to a na článek musím reagovat. Vzhledem k tomu, že se v gastronomii, stravování pohybuji celý život a mám nemalé zkušenosti z jiných zemí, musím prohlásit článek, na který reaguji, za „přitažený za vlasy“.

Článek

Národní kuchyně:

Každý národ má svou vlastní národní kuchyň. Ať již v článku zmíněný Řekové, kteří jsou považováni autorem za vzor stravování, nebo jiné národy. Pravda je, že řecký gyros, baklava, galaktobureko, drůbeží polévka s rýží a pořádaným „mastným okem“, řecký chléb pita a dalo by se dále pokračovat rozhodně nepatří mezi výživově ani kaloricky příhodnější alternativa oproti českým knedlíkům (rozhodně nejen českým), svíčkové, či povidlovým buchtám. Jednoduše řečeno, žádná národní kuchyň po celém světě není postavena jenom na kaloricky vhodných pokrmech.

Kde je chyba?

Žádný nutriční specialista vám nezaručí úspěšně hubnutí, či rádoby skvělé typy na tu jedinou a správnou stravu. Žádný univerzální návod na správné stravování neexistuje. Celý metabolismus nás savců je postaven na jednoduchém vzorci. Příjem musí odpovídat výdajům. To je celá věda. To je celý zákon. Obecně se uvádí, že denní příjem dospělého muže vážícího 80 kg by měl být 1500 Kcal, ale je to jako s BMI (Body Mass Index). Jedná se o nějaký statistický údaj, průměrnou hodnotu, ale nezohledňuje somatotyp jedince, objem svalové hmoty, nezohledňuje funkčnost lymfatických žláz, ani rychlost metabolismu. Jednoduše, příjem 80 kg vážícího dospělého muže může být ve velkém rozpětí a rozhodně to neznamená, že ten kdo má příjem 1000 Kcal je zdravější a štíhlejší, než ten, který má příjem 3.000 Kcal. Dokonce lze i říci, že to může být přesně naopak. Protože kalorický příjem je jedna strana, druhá strana je pak obsah proteinů, monosacharidů, disacharidů, polysacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálů, nasycených a nenasycených mastných kyselin, stopových prvků.

Klidně si dejte „vepřo, knedlo, zelo“ se šesti knedlíky, svíčkovou, klidně i dvojitou porci a úplně v klidu to můžete zapít vychlazenou „dvanáctkou“. Důležité je dodržet výdajovou stránku. Tedy hýbat se, sportovat a rozhodně neplatí, že po pořádně kalorickém jídle stačí procházka. Ne, opravdu nestačí. K dosažení maximální tepové frekvence je zapotřebí pohybovat se v aerobní zóně a v případě hubnutí, tedy spalování tuků ne na úkor svalové hmoty začíná docházet až po cca půl hodině udržování maximální tepové frekvence. Pro naše tělo je totiž mnohem jednodušší a pohodlnější spalovat přednostně svalovou hmotu a až potom tuk. Ale jak to celé vlastně funguje by bylo na další samostatný článek.

Nicméně, je třeba si uvědomit, že ani výživový poradce umístěny na ZŠ by s největší pravděpodobností nebyl zárukou úspěchu, spíše vyhozené peníze. Ono totiž donutit někoho, aby sportoval a tím si udržoval figuru a zdraví nelze. Buď to ten jedinec chce, nebo nechce. Nic mezi tím není.

Zároveň Češi patří k nejtlustším národům v Evropě dlouhodobě, rozhodně na to nemá vliv přístup k moderním technologiím jako jsou telefony, či počítače. Je to dáno naší extrémní leností, která zřejmě pochází už ze samotné podstaty nás jako národa. Ale není to způsobeno naší národní kuchyní, která se kaloricky nijak nevymyká jiným kuchyním.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám