Hlavní obsah
Prezidentské volby

Babiš říká Polsku NE a stává se králem dezolátů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petros Michopulos
24. 1. 13:36

Během jedné televizní debaty stačil Andrej Babiš téměř vyhlásit Polsku válku a urazit řadu dalších lidí. Je to taktika? Nebo snaha přetáhnout na svou stranu radikální demonstranty z Václaváků?

Článek

Volební kampaň vrcholí, což před týmy obou stran staví nečekané výzvy. Velký rozruch ve štábu Andreje Babiše například vyvolal rozhovor s jeho hlavním poradkyní, Thunde Bartou. V rozhovoru pro Deník N se dopustila několika nečekaných upřímností, za což se jí dostalo uvnitř jejího tábora velké kritiky.

V první řadě prozradila, že hned po vyhlášení prvního kola prezidentské volby pronesl Andrej Babiš špatný projev, který nebyl v plánu. Doslova uvedla, že byl „neřiditelný“. V reakci na několik otázek, proč jejich Babišův volební štáb straší, válkou odpověděla, že vycházeli z 3500 dotazníků, a jen zesilují „hlas lidu“.

Jinak řečeno, namísto uklidnění lidí trpících neopodstatněnými úzkostmi ještě dupou na plyn společenské nervozity. Přesně podle rovnice, čím větší strach, tím větší šance na zvolení. Z rozhovoru vychází jako zoufalá žena, která zasvětila profesní život zadržování tygra, shodují se autoři 92 epizody podcastu Kecy a politika.

Také za překotným náboženským obratem Andreje Babiše zřejmě stojí jeho maďarská poradkyně, která se pravidelně chodí modlit do malostranského kostela k Pražskému Jezulátku. Andrej Babiš zde minulý týden natočil volební klip, přestože bosí karmelitáni odmítli být vtahování do jeho volební kampaně. Za ní pochopitelně stojí kalkul Babišova volebního týmu, který bojuje o lidovecké voliče na Moravě, kteří z velké většiny hlasovali pro Pavla Fischera a jejichž hlasy jsou dnes opticky „volné“.

Nicméně reakce katolických biskupů a duchovních naznačují, že se odmítají účastnit této frašky na předvolebním kupčení s vírou.

V další části podcastu Kecy a politika rozebírali autoři nedělní televizní duel Petra Pavla a Andreje Babiše. Shodli se, že jeho příchod do ČT, kterou celé týdny odmítal, je svědectvím jeho snahy změnit ráz dosavadní kampaně.

To se mu dlouho dařilo, na rozdíl od pasivního, a zřejmě nemocného protikandidáta Petra Pavla. Babiš naopak byl útočný, dynamický, říkal si, co chce, bez ohledu na otázky moderátora Řezníčka. Zlom nastal, když v odpovědi na otázku ohledně vojenské pomoci Polsku v případě napadení odpověděl, že by jako prezident nikam naši armádu neposlal, protože chce mír.

Hodinu po odvysílání debaty se dostal na první stánky nejen polských, ale i pobaltských novin a serverů. Druhý den ráno pak zaplavil všechna média zemí střední a východní Evropy. Poselství bylo jasné: odmítáme plnit článek 5 smlouvy o NATO, který každému ze členů zaručuje kolektivní bezpečnost. Jeho výroku naopak aplaudovala všechna ruská média. Nepřímo tak převzal program organizátora protestních demonstrací Ladislava Vrabela. S nadsázkou by se dalo říct, že od neděle byl neoficiálně korunován králem českých dezolátů, kteří v našem prostředí šíří ruská stanoviska.

Andrej Babiš v posledních týdnech natolik vyhrotil vnitropolitickou situaci, že z prezidentských voleb udělal dvojí referendum. Jednak o své osobě, a současně o zahraničně politické orientaci českého státu. Tady o věci, o níž se od poloviny devadesátých let prakticky nediskutuje.

Autoři podcastu Kecy a politika se neshodli, jestli případná Babišova volební porážka bude příznakem jeho úpadku nebo ho může posílit.

Jeden z autorů, Bohumil Pečinka tvrdí, že Andrej Babiš třetí porážku neunese bez ztráty prestiže. On sám přitom jako lídr měkne, lidé se ho přestávají bát a není je schopen dostat své příznivce na velká náměstí. Navíc ho zatěžuje generační spor s mladými, kteří ho většinově vnímají jako podivně nesrozumitelného strejdu, jehož projevy jsou spíš magickým zaříkáváním než projevem názorů na svět.

Další z autorů, Petros Michopulos, oponuje tím, že Babiš a jeho ANO získali ve sněmovních volbách kolem jedna a půl miliónu hlasů. V prvním kole prezidentské volby pak téměř o půl miliónu víc a není vyloučeno, že v sobotu získají další milión. Podle všech politických zákonitostí vzniká mezi voliči a jejich volební stranou vazba, která bude pokračovat i v dalších letech. I kdyby Babiš prohrál, bude do opozičního boje vstupovat jako posílený.

Je pravděpodobné, že stejně jako v prvním kole, misky vah vychýlí volební účast. V téhle chvíli ještě nevíme, jak vysoká bude ochota Čechů přijít k volebním urnám. Bude platit: kdo mobilizuje širší vrstvy, vyhraje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz