Hlavní obsah
Aktuální dění

Babiš rozhoduje o vedení Ostravy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Nguyen Phuong Thao
21. 4. 11:13

Prezidentská kampaň je už dávno za námi, jen v Ostravě pořád doznívají její odlesky. Přesněji řečeno vrcholí události spojené s podporou současného prezidenta Pavla.

Článek

Během prezidentské kampaně dlouholetý primátor Macura (ANO) podpořil namísto stranického předsedy Babiše jeho protikandidáta Pavla. Po vyhlášení voleb to způsobilo vření v nejsilnějším zastupitelském klubu ANO na ostravském magistrátu (21). Z dnešního pohledu je jasné, že Macura využil prezidentské kampaně k protestu proti způsobu vedení hnutí ANO ze strany Babiše, a vůbec proti jeho politice nulové tolerance na centrální úrovni. A také nechtěl promeškat poslední možnost vyskočit z vlaku, který stále rychleji jede do stanice ostuda.

Svou revoltu však udělal velmi nešikovně. Přestože měl zpočátku podporu 13 zastupitelů za ANO dlouho váhal s vytvořením vlastního uskupení. Když chcete, aby za vámi lidé šli, musíte jim dát perspektivu. Macura dva měsíce váhal se založením nějakého subjektu, takže nakonec jeho zastupitelský klub tvoří jen 8 lidí. To mu fakticky znemožnilo pokračovat v primátorském křesle a dalo to podnět k vytváření nové magistrátní většiny.

Ještě jednou: kdyby Macura udržel řekněme 13 stoupenců, mohl z koalice vyhodit zbytkové ANO, přijmout další subjekt a pokračovat. Takhle otevřel dveře novým možnostem a na scénu vpustil opoziční regionální stranu Ostravak, v čele s developerem Semerákem (8 mandátů). Ten se takticky spojil se starosty (4 mandáty) a začal určovat rytmus jednání. Na jedné straně najednou stála koalice Spolu (9 mandátů), na druhé zbytkový klub hnutí ANO (13 mandátů). Bylo jasné, že početně se bez Semeráka nepohne ani list na stromě. Semerák, muž s ambicemi být u všech územních rozhodnutí v Ostravě, měl dva záměry. Postavit se proti Macurovi, který ho v roce 2018 vyhodil z magistrátní koalice. Současně odmítl, aby zbytkové hnutí ANO nominovalo svého primátora, protože mu bylo jasné, že po odchodu Macurovců zůstává v klubu ANO jen druhá a třetí liga.

Současně se sám dostal do kleští, protože většina z jeho zastupitelského klubu se nechtěl vzdát své civilní profese a jít do čela Ostravy. Vybruslil z toho tím, že nabídl primátora lídrovi ODS, Dohnalovi, a pro své uskupení si nárokoval územní rozvoj.

ANO se jen tak nechtělo funkce primátora vzdát a rozehrála hru s Piráty (3 mandáty), kteří přestali tvořit tandem s primátorem Macurou, který je dlouhá léta podporoval. Nicméně dvojice Ostravak a Spolu byla natolik silná, že ANO fakticky na post šéfa Ostravy rezignovalo. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že zbytkové ANO bude z budoucí sestavy na magistrátu vytlačeno úplně a do magistrátní koalice bude integrován Macurův klub.

Tehdy nastoupil vyděračský potenciál hnutí ANO, které drží silné pozice ve čtyřech rozhodujících ostravských městských částech. Šéf ostravské ANO, Vereš, dal několikrát vyjednavačům ze Spolu a Ostravaka najevo, že pokud sestaví „ostravskou vládu“ bez nich, budou vytlačeni z vedení městských částí.

Taková je situace ve čtvrtek večer. Změnit ji může Andrej Babiš, k němuž do Průhonic přijela „na náslech“ delegace ostravské ANO. Pokud Babiš odmítne menšinové postavení zbytkové ANO v budoucí magistrátní koalici a navrhne odchod do opozice, politika v Ostravě získá podobný ráz jako na centrální úrovni. ANO se víc přimkne k SPD a KSČM, a proti ní budou stát všechny strany, které vytvoří budoucí magistrátní koalici. Bude zajímavé sledovat, jestli Babiš bude chtít aplikovat na ostravskou situaci přístupy z parlamentní úrovně.

Bohumil Pečinka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz