Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vždycky budu Čechoslovák

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Nguyen Phuong Thao
2. 5. 11:53

Existuje ještě Československo? Anebo bylo rozdělení podle ústavního zákona protiprávní? A může z toho něco vyplývat pro současnou českou politiku? Tyhle a další otázky získaly zvláštní aktuálnost.

Článek

V posledních letech se v určité části české veřejnosti probudila zvláštní retro nálada po státě, který už třicet let neexistuje – po Československu. Někdy to má projevy legrační, někdy až násilné. V základu je však nostalgie, v níž splývá stesk po mládí, socialismu a společném státě Čechů a Slováků.

Projevem sentimentu může být píseň v podání Marcela Zmožka s názvem Vždycky budu Čechoslovák, se kterou objíždí důchodcovské akce po republice. V textu se uvádí, že politici po listopadu 89 zašmelili stát a rozdělili ho nadvakrát, a proto Češi musí udělat další defenestraci. Používají přitom absolutní rýmy typu Čechoslováci-defenestraci. Všechno to má ráz neškodného rakouského pivního šlágru. Z těchto a dalších pocitů vyrůstají však nápady, které tak neutrální nejsou.

Příkladem může být iniciativa Legitimní věřitelé České republiky. Je to hnutí, které zvnějšku vypadá jako mystifikace z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Ve skutečnosti jde o skupinu desítek lidí, mající mentálně blízko k náboženské sektě. Svými politickými požadavky zase připomínají radikální levici, řekněme nalevo od KSČM. Jde o zvláštní směs šílenství, umanutosti a destruktivní touhy změnit celý svět. Možná právě proto před nimi varuje Centrum proti hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra. O co jde?

Legitimní věřitelé ČR chtějí anulovat všechny právní kroky provedené po revoluci 1989, zavést dočasnou úřednickou vládu, zestátnit majetky a znovu provést privatizaci. No a v neposlední řadě odmítají uznat rozdělení Československa.

Upozorňují na sebe polonásilnými akcemi, během nichž vnikají do státních institucí a privátních firem (ministerstvo financí, krajský soud, soukromá pojišťovna), a prezentují se zde absurdními požadavky typu proplacení různých cenných papírů. Deklarují přitom, že Česká republika jako suverénní stát neexistuje. Všechno hned dávají na sociální sítě, které jim slouží jako prostředek sebeorganizování a propagace.

V čele stojí už čtyři roky policií hledaný Jan Macháček, který požaduje po státu na různých úrocích až 1,1 miliardy korun. Sám v minulosti podstoupil psychiatrické vyšetření, avšak deklaruje, že bylo nedobrovolné. Členové jeho hnutí se chovají jako členové náboženské sekty, kteří poznali pravdu a za ni jsou schopni stát proti celému světu. Bude zajímavé sledovat, jak jim jejich agresivní chování, například k policii, bude tolerováno. České bezpečnostní orgány se domnívají, že jde o stejný fenomén známý v USA pod názvem Suverénní občané. V Americe jdou tito lidé v boji proti státu ještě dál a čas od času se dopouští vražd a násilí.

Pokud české úřady a instituce nechtějí přijít o autoritu, budou se tomu muset postavit, protože z videí Legitimních věřitelů ČR je vidět, že i soudci nebo policisté jsou proti nim bezbranní. Je to něco, před čím zůstávají zástupci státu v oněmění stát a neví, jak na absurdní požadavky agresivního davu reagovat.

V jistém smyslu však Československo v nějaké přirozené podobě existuje a existovat bude. Češi a Slováci mají natolik společný jazyk, natolik provázané ekonomiky a vzájemně zvýhodněná studia na vysokých školách, že si budou vždycky blíž než většina evropských států navzájem. Spíš jde o to, aby hledali vzájemné synergie, které oba státy dotlačí dál než by se to dařilo každému zvlášť. Příkladem může být společná cesta obou hlav státu na Ukrajinu.

Bohumil Pečinka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz