Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vzestup moci státu a umělé inteligence

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Nguyen Phuong Thao
12. 4. 11:20

Pandemie Covidu-19 a všeobecná hysterie s tím spojená vedla v letech 2020/21 k rehabilitaci zaopatřovatelského státu, jak jsme ho znali z dob socialismu.

Článek

Ze státu a jeho institucí se najednou stal dobrotivý otec, který se postaral o vaše zdraví a vaše rodinné rozpočty. A nejen to: stát zakazoval lidem jezdit z okresu do okresu, nedovoloval procházky po deváté hodině v parku, rozdával peníze všem skutečným nebo domnělým poškozeným, až přispěl k nastartování růstu cenové hladiny a nerovnováhy veřejných financí.

Jedním z důsledků covidové éry také bylo rozvolnění pracovní morálky. V mnoha oborech se fakticky přešlo na 4denní pracovní týden, maskovaný heslem home office. Na trhu, kde je chronická poptávka po pracovní síle, to vedlo ještě k většímu nedostatku pracovních sil.

Následně přišla energetická krize a stát se opět stal pojišťovnou řady firem a domácností. Tentokrát to prodloužilo vzestup inflace jako svého druhu trestu za neudržitelné hospodaření státu a centrální banky.

Ani tyto dvě události nepohnuly hodnocením úlohy státu v hlavách řady lidí. Naopak, dnes se státu a jeho aktivní účasti ve formování společenského života dovolávají jak národní konzervativci typu Trumpa, Orbána nebo Trikolóry, tak konzervativní socialisté. Případem sám pro sebe jsou levicoví progresivisté, kteří chtějí nástroje státu využít k nařizování lidem, jak mají žít v souladu s jejich hodnotami.

Vzestup moci státu souvisí také s množstvím přerozdělováním peněz. Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala řekl, že mezi lety 2014 a 2020 vzrostl v Česku počet dotačních projektů o více než 70 tisíc. V tomhle kontextu je podle Kaly „naprosto iluzorní bavit se o tom, že snížíme počty úředníků.“ Jinak řečeno, bez rušení agend je nesmysl snižovat tabulková místa. To platí pro státní správu jako pro Českou poštu.

Dalším výrazným trendem doby je také překotný rozvoj umělé inteligence. Do konce 20. století jsme žili ve světě, jak si jej v 19. století vysnil francouzský spisovatel Jules Verne. Nyní zřejmě vstupujeme do éry, které od roku 1950 popisoval ve svých knihách autor sci-fi literatury Isaac Asimov. Americký spisovatel popsal svět, v němž stroje začnou myslet.

V těchto dnech zuří v západních médiích diskuse souvislosti s nástupem Chat GPT4, což je umělá inteligence, kterou vymyslel tým kolem Sama Altmana ze společnosti Open AI. Na vývojáře se otevřeným dopisem obrátila skupina respektovaných vědců a podnikatelů. Chtějí na šest měsíců pozastavit vývoj, aby mohla být vyjasněna bezpečnostní a etická rizika v souvislosti s používáním umělé inteligence.

Vzdáleně to připomíná tři zákony pro používání superinteligentních robotů, které kdysi Isaac Asimov zformuloval. Zní:

1.  Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.

2.  Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.

3.  Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním a druhým zákonem.

Jak asi budou formulovány tři zákony dneška? Vývojář Sam Altmann se současně stylizuje do role proroka, který chce vybudovat nový finanční kryptosvět, který bude ve společném vlastnictví. Založil také společnost Retro, která má člověka „buněčně přeprogramovat“, aby byl schopen žít o deset let déle, než je průměr atd.

Jak je vidět, rozvoj umělé inteligence nebude jen šetřit pracovní sílu před namáhavou nebo naopak stereotypní prací, ale také před nás staví otázky, kam až může člověk zajít. Spoluautor podcastu Petros Michopulos soudí, že regulace vždycky pokulhává za technologickým vývojem. Rozhodně v rozvoji AI vidí další modernizační krok lidstva.

Bohumil Pečinka, Petros Michopulos

Kecy&Politika

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz