Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mám mámu (nebo tátu) ve vězení. Jak pomoct dětem, které to potkalo?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
26. 10. 9:41

V naší zemi žije 30 tisíc dětí, které mají jednoho nebo oba rodiče ve vězení. Když vám máma nebo táta zmizí ze života, ztrácíte většinou svého nejbližšího člověka, jistotu a základní životní oporu.

Článek

Během koncertu dětí vězněných rodičů „Za zdí“, který uspořádalo Mezinárodní vězeňské společenství před pár dny v Senátu Parlamentu ČR, zněla obrovsky silná svědectví přítomných dětí o tom, jak obrovský smutek a stesk zažívaly po svých rodičích a jak na tu tíhu často zůstávaly samy, bez pochopení a opory okolí. Trest pro jejich rodiče tak vlastně byl trestem pro ně samotné, aniž by za cokoliv mohly a měly šanci něco ovlivnit.

Až na dno

Naše země se od zbytku Evropy odlišuje v řadě oblastí - je to tak i v oblasti trestní justice. Namísto funkční dávkové pomoci chudým rodinám, dostupných sociálních služeb a podpory v bydlení necháváme spoustu lidí v krizových životních situacích dopadnout až na dno a pak dochází na ústavní péči, vězení či jiný typ represe.

V přeplněných věznicích jsou často přesně ti, kdo měli mizerné dětství, potýkají se s chudobou, bytovou nestabilitou, nemají podpůrné služby a zůstávají na všechno sami. Když někde škrtáme finance, trpí právě oblasti, do kterých jiné země investují finanční prostředky dominantně – prevence, podpora duševního zdraví dětí, pomoc obětem trestných činů a programy pro uvězněné, které se zaměřují na zvládání stresu a zdravé strategie řešení problémů.

Jsem proto ráda, že Ministerstvo spravedlnosti České republiky připravilo novelu trestního zákoníku, která upravuje postihy pro vybrané méně závažné trestné činy, jako je například drobná krádež. V současné době posíláme do vězení lidi za krádež v hodnotě 100 Kč, pokud se krádeže dopustí opakovaně. Jeden den ve vězení přitom daňové poplatníky stojí 1700 Kč.

Dalším příkladem je postih neplacení výživného. Uvěznění pachatele limituje jeho možnosti splácet výživné. Novela navrhuje trestně stíhat pouze závažné úmyslné formy zanedbání povinné výživy, zatímco ostatní případy řešit formou exekuce či zefektivněním systému náhradního výživného, vždy v kombinaci se sociální prací s rodinou.

Zároveň do konce roku dokončíme návrh Standardů pro zajištění práv a potřeb dětí vězněných rodičů. Standardy ošetří: podporu dítěte před, během i po zatčení a v krizových situacích, kontakt dítěte s rodičem (návštěvy či náhradní formu kontaktu můžou iniciovat obě strany v co největší možné míře), podpůrné programy a sociální podporu pro uvězněné rodiče, opatření za účelem předcházení mezigeneračnímu přenosu trestné činnosti a uvěznění u dětí ze sociálně vyloučených lokalit a ohrožené chudobou, podporu zranitelných skupin dětí a dětí v náhradní rodinné a ústavní péči a mezioborovou spolupráci s Vězeňskou službou ČR, OSPOD, pracovníky sociálních služeb, atd.

Nebýt samy

Díky za ohromnou odvahu a sílu dětí, které o svých příbězích v Senátu promluvily, byť často se slzami v očích. Díky za vaši píseň, ze které mě mrazí doteď. Budeme se snažit vám být lepší oporou a měnit systém tak, abyste na svá trápení nemusely být samy a vaši rodiče měli v budoucnu pomoc tam, kde ji potřebují, aby ve chvílích těžkosti nemuseli volit strategie, které je přivedou do ještě větších problémů a beznaděje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz