Článek
Nejprve bych chtěla vyjádřit hlubokou lítost nad útrapami, které oběť musí nést. Její odhodlání dovolat se ochrany a spravedlnosti rozhodně nebylo bezcenné. Vždy je zásadní stavět se bezpráví na odpor. Dosavadní rozhodnutí soudu musí být co nejrychleji přezkoumáno.
Vnímám rozhořčení odborné i široké veřejnosti, které udělení podmíněného trestu odnětí svobody vyvolalo. Všechny konkrétní okolnosti samozřejmě neznáme. Z veřejně dostupných informací se ale skutečné zdá, že Krajský soud v Brně v tomto případě mohl pochybit.
Vítám proto rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka přezkoumat, zda nejsou dány důvody k podání stížnosti na porušení zákona.
Tento konkrétní případ ale podle mě jen ilustruje systémovější nedostatky, protože se nejedná o případ zcela ojedinělý. Podle dat Ministerstva spravedlnosti skončí podmíněným propuštěním každý druhý odsuzující rozsudek v případech znásilnění. Nízké či podmíněné tresty jsou udělovány i v případech pohlavního zneužívání dětí.
Snažíme se to změnit
Na nedostatky soudního rozhodování jako je zlehčování a normalizace násilí, obviňování oběti, genderové stereotypy a nedostatečné pochopení problematiky domácího a sexualizovaného násilí upozorňuje dlouhodobě řada organizací pomáhající obětem.
Postupně se tyto nedostatky snažíme řešit. Nedávno například vláda na základě našeho podnětu umožnila novelou vyhlášky Ministerstva spravedlnosti zavést specializované trestní soudy pro případy domácího a sexualizovaného násilí. Nyní se snažíme specializaci zavést do praxe.
Důležité je také vzdělávání soudců a soudkyň o těchto formách násilí, jejich dopadů a citlivém přístupu k obětem. To bohužel zatím stále vázne. Stejně tak je nutné posilovat kapacity služeb na pomoc obětem násilí a řešit kvalitu práce soudních znalců.
Věřím, že případná stížnost pana ministra povede k dosažení spravedlnosti v tomto konkrétním případě a zároveň uspíší systémovější změny.