Hlavní obsah
Jídlo a pití

Tři vejce do skla, nebo do vodního skla, na čem by si Burian i Masaryk smlsli?

Foto: Arnold Gatilao /wikimedia.commons/CC-BY-2.0

Tajemstvím vajec do skla je doba jejich vaření

„Tři vejce do skla“ si objednával Vincenc Babočka v podání komika Vlasty Buriana ve stejnojmenné předválečné komedii. Jenže ono není sklo jako sklo.

Článek

Originální „vejce do skla“, jak si je s chutí dával k snídani i prezident Tomáš Gariggue Masaryk, jsou vlastně rychle v celku uvařená vajíčka ponořená do octové vody, aby během pětiminutového varu nepopraskaly jejich skořápky.

Pak je stačí přelít studenou vodou, opatrně oloupat pomocí lžíce, aby se udržel jejich tvar a uložit je do skleničky. Následně se lehce lžící naruší bílek, aby se ještě tekutý žloutek dostal ven a vytvořil kýžený barevný efekt. Vajíčka se dochutí solí, pepřem, případně i trochou pažitky, přidá se topinka a voilà, labužnická snídaně je na stole.

Nedávno jsem ale při vzpomínkách příbuzné pamětnice zpozorněla, když se mezi řečí zmínila, jak za jejího poválečného dětství dávali doma vejce dovezená od příbuzných z venkova do vodního skla. Že by nějaká podobná specialita?

Foto: Pohled 111/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Vejce uložená do vodního skla

Když jsem se pak pídila dál, zjistila jsem, že ve zmíněném případě šlo o něco úplně jiného. Jedná se vlastně o pozapomenutou praktiku, která měla svůj význam v časech, kdy ledničky nepatřily k běžnému vybavení každé domácnosti.

Pokud jste potřebovali uchovat vajíčka a neměli k dispozici hluboký sklep nebo jeden z prvních modelů domácích chladniček, sáhl vynalézavý člověk po osvědčeném triku. Vajíčka se naskládala do vysoké, 5litrové sklenice zavařovačky a následně se zalila roztokem křemičitanu sodného, známého jako „vodní sklo“.

Roztok ucpal póry ve vápenaté skořápce, čímž se zamezil přístupu vzduchu a mikroorganismů. Když se pak sklenice uložila na chladnější místo, vydržela naložená vajíčka řadu měsíců, aniž by se kazila.

A když už jsme u vody a vajíček, víte, jak zaručeně poznáte jejich čerstvost? Stačí vajíčko, kterým si nejste jisti, ponořit do vody a sledovat, jak se bude chovat. Klesne-li ke dnu, můžete být bez obav. Ani když se vznáší u dna, není nic ztraceno.

Pozor ovšem na vajíčko, které vyletí k hladině jako ping-pongový míček. Na takovém už si zaručeně nepochutnáte, ani kdybyste zvolili tu nejrafinovanější recepturu. Raději se s ním - v zájmu vlastního zdraví - rovnou rozlučte.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz