Hlavní obsah

Vzpoura hraběcího syna: nedovolili mu zpěvačku, přivedl do rodiny komornou

Foto: knihoMolka

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě má svou dnešní podobu i díky milovníku umění - hraběti Františku Antonínovi II. z Thun-Hohensteinu

Nebýt obdivu hraběte Františka Antonína II. z Thun-Hohensteinu ke všemu krásnému, možná by dnes v panorama Hradčan chyběla typická silueta dokončeného chrámu sv. Víta.

Článek

Když se František narodil v roce 1809 do rodiny Thun-Hohensteinových, byl jeho otec právě na bojišti rakousko-francouzské války v hodnosti pobočníka. Naštěstí se mohl poměrně brzy vrátit na své děčínské panství, kde se mu a jeho ženě Terezii z Brühlu rychle po sobě narodili ještě další dva synové a jedna dcera.

Když děti povyrostly, vydala se celá rodina na dvouletou cestu do Anglie, kterou jejich otec poznal během svých studentských let a zamiloval si ji. Inspiroval jeho podnikavého ducha, takže se na rodových državách pustil nejen do staveb továren, mlýnů, modernizace pivovarů, ale inicioval i vznik první přádelny lnu v Byňově, která měla podporovat plátenictví na severu Čech. Kromě toho se také zasadil o modernizaci labské plavby a přišel i s celou řadou dalších vylepšení, včetně zpevňování cest po celém svém panství.

Foto: Richard James Lane/wikimedia.commons/public domain

Adelaide Kemble - Františkova první láska

Patrně doufal, že tím inspiruje i svého nejstaršího syna, jenže ten místo účtů a plánů hledal smysl svého života v umění. Jeho snem bylo věnovat se malířství a měl oko nejen pro půvab krajiny, ale i ženské krásy. Proto se coby mladík zamiloval do anglické operní pěvkyně Adelaide Kemble, členky rodinného ansámblu Kemblových a první anglické interpretky Belliniho Normy. Když ale projevil přání vzít si ji za manželku, byl oheň na střeše.

Otec striktně zakázal jakékoliv další kontakty obou mladých lidí, včetně písemných a snažil se Františka zavalit prací doma. Ovšem mělo to zcela opačný efekt. Mladý muž se sice věnoval správě rodového majetku, jenže si našel čas i na novou lásku. Nemusel za ní ani nikam daleko.

Tentokrát ho očarovala krása komorné jeho vlastní matky. Maria Magdalena König byla jen o rok mladší dcera dělostřeleckého kaprála, ale kromě půvabu pobrala i dobré vychování a na svou dobu i slušný rozhled. Výsledkem jejich milostného vzplanutí byli dva synové narození, než se Františkův otec nechal přesvědčit. Nakonec sňatek povolil výměnou za slib, že se potomci jeho prvorozeného vzdají nástupnictví.

Foto: Franz Hanfstaengl/wikimedia.commons/public domain

František Antonín II. z Thun-Hohensteinu

Když si konečně mohli František s Marií Magdalenou říct své ano, byly už jejich synovi Zdeňkovi čtyři roky a mladšímu Františkovi rok. Během manželství se páru narodili ještě třetí syn a tři dcery.

S rodinou přišla i zodpovědnost a František byl o dva roky později zvolen poslancem stavovského zemského sněmu. Působil i jako vrchní ředitel pražského ústavu pro chudé, inicioval základy profesionální památkové péče a ve svém pražském paláci otevřel salon, kde se aristokraté potkávali s umělci.

Odtud už byl jen krůček k tomu, aby se stal jedním z iniciátorů dostavby katedrály na Hradčanech, která v té době nebyla v nejlepším stavu. Když v roce 1867 opustil své politické funkce, přijal dokonce post předsedy Jednoty pro dostavbu chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě a plnil jej stejně svědomitě, jako všechny své dosavadní úkoly.

Foto: unknown author/wikimedia.commons/public domain

Pražský hrad s ještě nedostavěnou katedrálou

Výsledku už se ale nedočkal, zemřel náhle na mrtvici ve věku 61 let. Jeho žena Marie Magdalena jej přežila o bezmála třicet let a až do své smrti tvrdila, že nemohla dostat lepšího muže.

Pro další informace:

Milena Lenderová: Česká žena, Paseka Praha, 2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz