Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česká politika našla svého „medvěda“, volby ukážou, zda funguje i u nás

Foto: Fred Marvaux / European Union/ Wikimedia Commons / public domain

Filip Turek v Evropském parlamentu

Kdo se nakonec stane vítězem? Hnutí Motoristé, nebo Filip Turek, kterého si zvolili za svého štítonoše? Podobně totiž už před dvěma lety postupovala slovenská strana SNS a ošklivě na to „dojela“.

Článek

Situace se má následovně. Slovenská národná strana (SNS) je nejmenší částí koalice vládnoucí momentálně na Slovensku. Její předseda Andrej Danko se často chová a mluví tak, aby potvrdil svou pověst nejméně ostré tužky v penálu, ale za víc než dvacet let v politice si vybudoval mimořádně citlivé instinkty na přání voličů, že by mu je mohl leckterý konkurent závidět (a závidí).

Vzhledem k tomu, že jeho SNS volí převážně ti, kteří nikdy nejsou s ničím spokojení, vsadil před volbami 2023 na sice nestraníky, ale tváře známé z protestních akcí proti covidu či ruskému napadení Ukrajiny.

Tak se na přední místa kandidátky SNS do parlamentu dostali Tomáš Taraba (dnes ministr životního prostředí s úzkými vazbami na firmu těžící dřevo v národních parcích), Martina Šimkovičová (bývalá hlasatelka zpráv, dnes ministryně kultury, která ve velkém bourá všechny kulturní instituce) či Peter Kotlár (bývalý ortoped, dnes zplnomocněnec slovenské vlády pro vyšetřování covidu proslulý svými pavědeckými výroky a zakonspirovanými vzkazy pro amerického ministra zdravotnictví Kennedyho a FBI). A také Rudolf Huliak, starosta vesničky Očová v podhůří Nízkých Tater.

Ten na sebe upozorňoval zejména nošením myslivecké „uniformy“ kdykoliv a kamkoliv a hlavně zavilým nepřátelstvím k medvědům. Z nich si udělal hlavní téma své předvolební kampaně a masivní medializací útoků medvědů na lidi ve slovenských horách se mu dostávalo značné pozornosti. Co už ale zamlčoval, byl fakt, že medvědi chodí hlavně do blízkosti vnadidel, která zakládají sami myslivci. Téma „medvěd“ se ukázalo tak nosné, že vyneslo Huliaka a další dva členy jeho Národné strany kandidujících pod hlavičkou SNS až do křesel slovenského parlamentu.

Když nastala na přelomu letošního roku koaliční krize čtvrté Ficovy vlády, dovedl do té doby spíš vysmívaný myslivec z Očové taktizovat se svými 3 hlasy nutnými pro podporu vlády tak mistrovsky, až mu Fico nabídnul místo ministra sportu a životního prostředí. To také od letošního března - k velkému vzteku a smutku Andreje Danka, který si zbrusu nové ministerstvo na Ficovi vyvzdoroval výměnou za svůj vstup do vlády - Huliak skutečně zastává.

Foto: matica slovenska/wikimedia.commons/public zero

Rudolf Huliak - myslivecký influencer se stal výměnou za podporu Ficovy vlády ministrem sportu a cestovního ruchu

Jakou to má souvislost s letošními volbami v České republice? Čím déle sleduji stranu Motoristé, tím víc mi svým stylem připomíná právě slovenskou SNS. I ona objevila svého „medvěda“ v bývalém závodníkovi nižších formulových soutěží Filipu Turkovi, který se vyvezl jako „přítel po boku“ na vlně zájmu bulváru o propuštěného zadavatele vraždy vlastní manželky Ivana Jonáka. Dokonce má po něm dle svého tvrzení „na památku“ i jednu z Jonákových zbraní. Což u sběratele svícnů se svastikami a jiných zajímavých suvenýrů vlastně ani nepřekvapuje. To a touhu být vidět a slyšet za každou cenu, bez ohledu na následky, ostatně měli oba pánové společnou.

Zatímco Jonák na sebe kdysi strhával pozornost díky známostem s vlivnými lidmi docházejícími do nechvalně proslulého pražského Discolandu Sylvia a jízdou s nahými dívkami po Václaváku v raných 90. letech, Turek dává přednost kontroverzním vyjádřením, focením se ve starých autech a nepodloženými tvrzeními o pochybné léčbě parazitů v nás, kterou ještě nedávno propagoval.

Během covidu, kdy zjistil, jak snadno se dá lidem na sociálních sítích nabulíkovat cokoliv, se stal „influencerem“ na plný úvazek a díky stoupajícímu počtu sledujících si jej všimli i lidé kolem Václava Klause. „Hodili mu lano“, aby se dal v jejich barvách na politiku a ušili mu „na míru“ stranu pojmenovanou Motoristé. Kupodivu jim to - i díky spojení s už známějším Róbertem Šlachtou a jeho Přísahou - vyšlo a Turek se dostal do Evropského parlamentu.

Marginální strana s europoslancem a potenciálem dostat se i do českého parlamentu se stala zajímavou pro země, kde o demokracii nemají valné mínění. Proto se stali Turek či Kateřina Konečná z pomyslně konkurenčního Stačilo! vítanými hosty na íránské ambasádě. Údajně se mělo mluvit o plánu na vystoupení České republiky z NATO či jejím příklonu k zemím BRICK, kde dominují Čína a Rusko.

Co ještě mají Motoristé i Stačilo! společné? Ani jedna z nich není schopná smysluplně doložit zdroje své financování a demokracie je v jejich vnímání totálně vyprázdněný pojem.

U Motoristů se snažili celý problém, který je nasvítil ve východním světle, překrýt Turkovou rychlou jízdou po české D5. O Turkově charakteru vypovídá jeho následný postoj "zásadového chlapa": nejprve se vymlouval, že se vlastně řítil Německem, kde se to prý smí. Pak začal „práskat“ na svém instakanálu vlastní příznivce, kteří mu posílali v dobré víře dokumentaci vlastních dopravních přestupků v rámci „hranaté výzvy“. Nakonec přišel s odhalením, že to vlastně udělal jako předehru ke změně zákona o povolené rychlosti na českých dálnicích, jíž chce iniciovat po volbách. Ovšem jen v případě, pokud se bude ochotný vzdát lukrativního místa europoslance a půjde si sednout do české „žvanírny“.

Jestli se tak stane a Turek přijme roli českého Huliaka obchodujícího se svým vlivem v parlamentu, nedejbože rovnou ve vládě, mají ve svých rukou voliči - tedy i vy. Záleží na „maličkosti“ - jestli se budete rozhodovat rozumem nebo volantem.

Pro další infromace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz