Článek
Spisovatele Josefa Škvoreckého zná nejmladší generace z maturitní otázky na exilovou a samizdatovou literaturu 2. poloviny 20. století. Kromě torontského vydavatelství 68publishers si možná ještě vzpomene na trilogii s autorovým alter egem Danny Smiřickým v hlavní roli – Zbabělce, Tankový prapor a Inženýra lidských duší.
Ale na to, že byl právě Škvorecký spolu s Václavem Erbenem, otcem uhlazeného policejního kapitána Exnera, spoluzakladatelem české inteligentní detektivky, už si vzpomene málokdo.
Přitom jedním z komerčně nejúspěšnějších literárních počinů Škvoreckého se stal cyklus povídek Smutek poručíka Borůvky, který poprvé spatřil světlo světa v edici Smaragd vydavatelství Mladá fronta v roce 1966, za tehdy poměrně vysokou cenu 20,- Kčs. I přes velkorysý náklad 70.000 výtisků se po něm jen zaprášilo, a tak hned v roce 1968 vychází dotisk v nákladu 75.000 výtisků. Zájem čtenářů podpořil i fakt, že hned několik z 12 povídek se dostalo i na filmová plátna.
Dodnes je asi nejznámějším Zločin v dívčí škole (1965), který vtipně přiznanými přechody mezi jednotlivými povídkami propojil horolezecký mord ve Zločinu na Jehle, smrt v kabaretu v Jak se koupe žena a záhadné zmizení profesora matematiky ve filmové povídce, která dala název celému snímku.

První české vydání z roku 1966 je dnes už poměrně vzácnost
Hlavní roli českého Hercula Poirota namíchaného s komisařem Maigretem ztvárnil herec Lubomír Lipský. Oproti literárnímu předobrazu dobromyslného detektiva, kterému je líto obětí i pachatelů, byl obsazený trochu proti svému spíš komediálnímu naturelu proslavenému třeba v 6 medvědech s Cibulkou, ale nakonec se ukázalo, že mu Borůvkův pršiplášť sednul jako ulitý.
Podobně jako v případě jeho anglického a francouzského předobrazu, i český komisař přezdívaný kolegy „Bublina“ vyšetřuje především pomocí malých šedých buněk, a před ostrou akcí dává přednost logice, aniž by byly jeho případy jakkoliv méně napínavé. U jeho zrodu stála i Škvoreckého proslulá láska z jazzu, protože první případ, který nechal svého hrdinu vyšetřovat, byla vražda v hudebním baru.
Nadšení čtenářů i diváků vyvolalo potřebu psát a točit dál. Vznikl pětidílný seriál Vědecké metody poručíka Borůvky, který se vysílal v Československé televizi v roce 1967 pouze jednou, a pak byl z důvodu Škvoreckého emigrace nemilosrdně zničen.
Tentýž osud naštěstí nepotkal půvabnou hudební férii z pera Škvoreckého Zločin v šantánu s hvězdami divadla Semafor Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem a Evou Pilarovou, kde ovšem postava Borůvky chybí a vyšetřování je spíš ve stylu „dada“.
Sám Borůvka se vrátil ještě jednou, opět v odlehčené detektivce Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc?, která už ale původnímu Zločinu v dívčí škole nesahá ani po kolena. I když se tvůrci v čele s režisérem Ladislavem Rychmanem snažili, je na snímku znát stín nejistoty a deprese po příchodu „bratrských vojsk“ v srpnu 1968.
Ani po svém odchodu do emigrace ale Josef Škvorecký na detektivní žánr nezanevřel. K první knize přidal už v Kanadě ještě dvě s příběhy socialistického detektiva Konec poručíka Borůvky obsahující šest povídek a Návrat poručíka Borůvky – první kompletní román, který kromě vlastního vyšetřování silně reflektuje téma odchodu z okupovaného Československa. Borůvka tu vystupuje už jako kanadský hlídač parkoviště, který svými znalostmi pomůže odhalit vraha mladé Kanaďanky.
Do „borůvkovské“ série ale patří ještě jedna z knih, kde se Škvorecký po svém vypořádal s klišé klasických detektivek. Jeho Hříchy pro pátera Knoxe se staly jedním z prvních počinů jeho 68publishers a de facto pomohly postavit nakladatelství na nohy. Kromě Borůvky se v nich do vyšetřování zapojuje i barová zpěvačka Eva Adamová a v tandemu přicházejí na kloub jakkoliv zapeklitým záhadám.
Právě seriál Hříchy pro pátera Knoxe se stal v roce 1992 opravdovým unikátním experimentem tehdejší Československé televize. Režisér Dušan Klein spolu s herečkou Zlatou Adamovskou coby barovou zpěvačkou Evou připravili divákům zážitek o deseti dílech. Ty musely být dopředu s milimetrovou přesností nazkoušeny. Důvod byl jednoduchý – při jejich premiérovém vysílání se jelo vše „naživo“, každá i drobná chybička by byla hned znát. Součástí vysílání byla i tipovací soutěž, kdy vylosovaný vítěz z řad diváků dostal drobnou roli hned v dalším díle.
Místo Borůvky, který vystupuje v původní knize, se ale v televizních Hříších objevují jako Evini protihráči kapitán Malina v podání Petra Kostky a poručík Kolín Vladimíra Dlouhého. Byť šlo beze sporu o originální projekt, s původní poetikou „borůvkovských“ příběhů už to nemělo moc společného.

Lavička Josefa Škvoreckého na Masarykově náměstí v jeho rodném Náchodě
O tom, že poručík Borůvka ale nechal v české detektivní literatuře hlubokou stopu, svědčí i fakt, že mu byl věnován jeden z dílů dokumentárního seriálu České televize z roku 2022 Česká detektivka. Konkrétně jde o šesté pokračování nazvané jednoduše Nápady Josefa Škvoreckého a poručík Borůvka.
Pro další informace: