Hlavní obsah
Jídlo a pití

Co zvolíte za přípitek k Mezinárodnímu dni kávy?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ProtoplasmaKid/wikimedia.commons

Není nad voňavý šálek s něčím malým k zakousnutí, to rádi zhřeší i ti největší asketové.

1. 10. 15:00

Kdeco má svůj svátek, ale ten dnešní asi ocení většina z nás - 1. říjen je totiž Mezinárodním dnem kávy.

Článek

Ať už máte rádi turka, espresso, cappucino, latté nebo třeba kávový likér, 1. říjen je ten správný den, kdy si můžete aromaticky nahořklý nápoj vychutnat s dobrým pocitem, že mu tím blahopřejete k svátku.

Káva je podle světových tabulek druhou nejvyváženější komoditou, hned po ropě. Její neúroda dokáže pořádně zahýbat světovými cenami a nejeden z nás si jí vychutnává hned několikrát denně, i když nám to poslední dobou dělá trochu díru do rozpočtu.

Z původního divokého keře, který je domovem v Etiopii, konkrétně v provincii Kaffa, se dostala během 13. století do Jemenu. A právě tady má kořeny arabský způsob úpravy nápoje, který se získával a dodnes získává z upražených a rozemletých kávových zrn.

Horká sladká káva se stala synonymem pro požitek vyhrazený movitým. Do Evropy začala pronikat až před dvěma stovkami let - Arabové si ji totiž přísně chránili a její pašování byli připraveni trestat na hrdle.

Přesto se podařilo propašovat Holanďanům kávová zrna do Evropy, ale brzy zjistili, že tady se kávě dařit nebude. Potřebuje teplo a také přiměřenou vlhkost. Proto se postupně pěstování kávy rozšířilo na plantáže do jižní Ameriky, ale také do jihovýchodní Asie. Největším producentem kávy je stále Brazílie, které „šlape na paty“ Kolumbie.

Ale takový Cejlon se stal pro kávu smrtící pastí. Ve zdejším podnebí totiž napadly kávové plantáže cizopasníci a dokonale je zlikvidovaly. Kvůli tomu byly vysazeny nové plantáže odolnějšího čajovníku a Cejlon je pro změnu synonymem výborného čaje.

Důležitý není jen obsah kofeinu, ale i dalších složek, které kávě propůjčují její charakteristické aroma. Mimochodem, čím rostou kávovníky výš, tím je v zrncích kofeinu méně a nápoj má jemnější chuť.

Fajnšmekři si dnes rádi pochutnají třeba na kávě z Vietnamu, Keni nebo Tanzánie. Platí, že čím je káva exotičtější, tím je zpravidla dražší.

Ovšem tu nejexkluzivnější kávu už si před vámi dal někdo jiný. Nevěříte? A už jste slyšeli o kávě cibetkové? Jde o nápoj ze zrnek, která prošla trávícím traktem drobných tvorů příbuzných třeba naší kuně. V jejich žaludku dochází k fermentaci kávových zrnek, které pak mají unikátní chuť. Cibetková káva - v čem je výjimečná a proč je nejdražší na světě? (vybornakava.cz)

Pravda, jako milovnice kávy jsem až k cibetkové zatím nedošla, ale mám pro vás tajný tip na dvě úpravy, které mne dokážou nabudit hlavně v horkém létě. Tou první je frappé - káva s ledem a mlékem, štědře oslazená. Své první frappé jsem pila úplně zničená v Řecku po náročném sestupu z korintského hradu. Během okamžiku jsem měla zpátky tolik energie, že bych na korintskou skálu klidně vyběhla ještě dvakrát.

Mým druhým tajným tipem je káva cold brew nalitá na kostky ledu a doplněná o zázvorový tonik. I tohle pití mi pomáhá, když se síly krátí a na mne čeká ještě fůra dalších povinností.

A jaký kávový nápoj máte nejraději vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz