Článek
Plán na samostatnou dětskou nemocnici vznikl v moravské metropoli už v roce 1846, kdy byl založen Spolek pro dětskou nemocnici sv. Cyrila a Metoděje. Prioritně mělo jít o zařízení pro děti z nemajetných rodin a sirotky. První sídlo měla v dnešní Kounicově ulici, ale záhy bylo jasné, že jako samostatné zařízení neobstojí. Proto byla přičleněna k Všeobecné nemocnici sv. Anny.
S rozvojem města ale přestala stačit, a tak se spolek rozhodl pro vybudování samostatného zařízení na zatím nezastavěném kopci v Černých polích. Nikdo v té době netušil, že z místa navazujícího na dělnickou kolonii se časem stane lukrativní místo, kde si své vily vybudují třeba Tugendhatovi nebo Löw-Beerovi.
Díky tehdy ještě levným pozemkům získal projekt nemocnice poměrně velkorysou část kopce věnovanou městem. Na přelomu 19. a 20. století tu bylo postupně otevřeno 6 samostatných pavilonů se 150 lůžky. Stavbu zafinancovala První moravská spořitelna a na svou dobu vznikla moderní, elektrifikovaná pracoviště.
Jenže pak jakoby nemocnice usnula na vavřínech. Po druhé světové válce byl celý komplex v žalostném stavu, část pavilonů dokonce nefungovala, a tak se město rozhodlo pro její převzetí a přebudování.
Vypracováním projektu byl pověřen specialista na nemocniční zařízení, architekt Bedřich Rozehnal, který vytvořil soustavu vzájemně propojených budov, kterým vévodí vstupní brána.
Přes ni se návštěvníci dostanou do proskleného atria s recepcí, odkud jsou odesláni na příslušné oddělení. Medicínský trakt s operačními sály navazuje důmyslně na lůžkovou část, takže pacienti se během chviličky dostanou po zákroku zpět na pokoj. Na velkoryse koncipovaných chodbách je dost místa, aby se vešla dvě pojízdná lůžka vedle sebe, když se míjí.
Nová stavba probíhala mezi lety 1946 - 1953, kdy byla nemocnice předána do užívání. Kromě vlastního léčení se děti v nemocnici i učí, k čemuž slouží Mateřská a základní škola, působící už od 50. let.
Během devadesátých let prošla Dětská nemocnice dvěma revolucemi - byl přistavěn nový pavilón F vybavený heliportem a došlo k celkovému zútulnění a „zlidštění“ nemocnice.
Obrovskou zásluhu na tom má herečka Chantal Poullain. Byl pro ní šok, když tehdy se svým malým synem Vladimírem skončila v nemocnici, kde se lékaři a sestřičky starali o tělo, ale na duši se poněkud zapomínalo.
Díky své nadaci (NADACE ARCHA CHANTAL (archa-chantal.cz)) se rodačce z Francie podařilo nejen vyzdobit celou nemocnici jako svět plný fantazie, ale zároveň nastartovat zútulnění všech dětských oddělení po celé republice. Dodnes má za sebou na padesát projektů v ceně víc než 60 miliónů korun.
Dnes je Dětská nemocnice součástí Fakultní nemocnice Bohunice a disponuje cca 320 lůžky - od interny a chirurgie, přes infekční a onkologii až po specializovaná pracoviště - třeba dětskou plastickou chirurgii, která zvládá operovat miminka s rozštěpy obličeje už pár dnů po narození, což je další z unikátů Dětské nemocnice v Brně (ŠŤASTNÝ ÚSMĚV | Občanské sdružení (stastny-usmev.cz)).
Podrobnější informace najdete: