Článek
Na jednání se slovenskými lékaři hrozícími hromadnou výpovědí, kdy jich k 1.1. 2025 mělo najedou odejít více než 3.300, byl Robert Fico podle svých slov příliš emotivní, a proto do něj nechtěl vstupovat. Navíc zdravotnictví nepovažuje dle svých slov za „premiérské téma“.
Palmu alespoň dočasného vítězství si tak odnesl těsně před Vánocemi ministr zdravotnictví Kamil Šaško ze strany HLAS. Podařilo se mu s lékařským odbory domluvit plnění požadavků na důstojné podmínky pro jejich práci i zlepšení komfortu pro pacienty. Zda tomu tak skutečně bude, zjistí Slováci 1.března 2025, kdy by měly posunuté výpovědi začít definitivně platit, jestliže se nic ze stany vlády nezačne měnit k lepšímu.
Sám premiér se od svého uzdravení po květnovém pokusu o atentát zaměřil hlavně na cesty do zahraničí. Soukromé zpravidla vedou do Chorvatska, kde si dle zasvěcených vybírá nové bydliště, kdežto oficiální stále častěji míří do zemí BRICS. Po Číně a Brazílii se jen dva dny před Štědrým dnem vydal i do Ruska, přímo do Kremlu za Vladimírem Putinem.
Pro ruského vůdce je obrovskou satisfakcí, že ho letos poctil návštěvou už druhý premiér z členských zemí Evropské unie a NATO. Prvním byl samozřejmě maďarský Viktor Orbán, který tím v létě zahájil půlroční předsednictví své země v čele EU.
Důvod Ficovy cesty za Putinem je nasnadě. Na rozdíl od Česka se Slovensko ani Maďarsko nesnaží diverzifikace své zdroje ropy a dál v tomto směru zůstávají ruskými rukojmími.
Hned po příletu z Moskvy dostal na Štědrý den Robert Fico dárek, který mu s velkou pravděpodobností vůbec neudělal radost. Na YouTube se objevily kompletní záznamy z tajné kamery, kterou policie před čtyřmi lety umístila do lovecké chaty u obce Čifáry, aby sledovala osoby podezřelé z pytláctví.
K jejich překvapení se místo lovců objevovaly na záznamech (dohromady je jich 36) tváře do té doby známé především z televize. Majitel chaty, kontroverzní podnikatel Miroslav Bödör, na nich hostil v té době opoziční poslance Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, ale také svého příbuzného, syna v té době zatčeného bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara Petera, který dnes vede slovenskou tajnou službu SIS, či právníka přítomných Marka Paru.
Vzhledem k tomu, že pánové byli pouze mezi sebou, nebrali si servítky a padala ostrá slova třeba o tehdejším premiérovi a dnešním prezidentovi Peteru Pellegrinim a jeho soukromém životě, o touze po pomstě všem, kteří usilovali o důkladné vyšetření propojení mafiánských podnikatelů a politiků strany SMER, o možnosti koupit si některá média, aby psala na objednávku téže strany, ale také o snahách, jak zasahovat do probíhajících vyšetřování a vyhnout se případné vazbě ve vesměs korupčních kauzách, které vyplavaly jako mastné fleky na povrch po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Na YouTube všechny záznamy nahrály Jana Ďurková, Natália Svítková a Jarmila Koteková, příbuzné tzv. „Čurillovců“ - skupiny policistů, která Fica a spol. vyšetřovala. Teď jsou všichni její členové postaveni mimo službu, případně už byl i pokus o jejich vzetí do vazby, který ale naštěstí soud smetl ze stolu.
Nahrávky nejsou ani tajné ani nelegální, jak se lidé kolem Fica snažili hájit, proto je v zájmu celé slovenské veřejnosti, aby si poslechla autentická vyjádření svých politiků, když se domnívají, že mluví jen „mezi svými“. O blaho voličů v nich totiž nešlo ani omylem, spíš jen o blaho „našich lidí“, jak se obecně označuje skupina kolem politiků nyní opět vládnoucí strany SMER.
I to by mohlo otevřít oči loňským voličům vládní koalice, jejíž preference od té doby jdou setrvale dolů v důsledku toho, jak se premiér a jeho věrní starají výhradně o vlastní potřeby a plní si svá přání o beztrestnosti. Třeba se to projeví i v případných předčasných volbách, které by mohly být u našich východních sousedů možná už příští rok.
Pro další informace: