Hlavní obsah
Cestování

Karlovarským vánočním trhům vévodí pranýř, patrně jako výstraha trhovcům

Foto: knihoMolka

Mlýnská kolonáda hostí hlavní scénu a většinu stánků, ale městský strom září jinde

Karlovy Vary mají své nesporné půvaby za každého ročního období, ale když se z okolních lesů spouští mlha, je dobé vypravit se do centra pro něco na zahřátí - třeba na originální borůvkový svařák.

Článek

Lázeňské město proslulo nejen 12 minerálními prameny, včetně neustále tryskajícího Vřídla (ve skutečnosti je jich ještě mnohem víc), ale také 13. bylinným „pramenem“ dle receptury páně Bechera, proslaveným bývalým prezidentem Zemanem, který si jej oblíbil jako „šláftruňk“.

Prozatím jsem je navštěvovala vždy v letním čase, kdy se to tu hemží nadšenci pro film - ať už „obyčejnými baťůžkáři“, nebo hollywoodskými celebritami, které bývají „paf“ z plných kinosálů a zvlášť pak z do posledního místečka zaplněného letního kina, které jim aplauduje vestoje. Pro ně je to možná ještě větší zážitek než pro našince, který „uloví“ fotku s Richardem Gerem nebo Michaelem Douglasem.

Foto: knihoMolka

Ale zimní Vary, to byla pro mne letos novinka. Nejprve mne zaskočil jinde nevídaný paradox. Hlavní dějiště karlovarských vánočních trhů je sice situováno před Mlýnskou kolonádu, ale hlavní vánoční strom září přibližně o půl kilometru dál - před hotelem Thermal. Ani u něj ale nechybí několik stánků nabízejících jak poživatiny typu bramborák, trdelník nebo masová směs, tak i nejrozmanitější módní doplňky vhodné pro zimní období.

Přímo pod stromem je pak stylizovaný adventní věnec, kde se postupně každou neděli rozsvítí další ze čtyř svící. Stojí přesně v místech, kde začátkem července vystupují při Mezinárodním filmovém festivalu VIP z limuzín, aby se prošly po červeném koberci do hlavního sálu hotelu Thermal.

Foto: knihoMolka

Přímo pod slavným bazénem zasazeným do skalního svahu patří patio Thermalu malému vyhlídkovému kolu, kolotoči a dalším atrakcím pro nejmenší. Ale pokud budete chtít své ratolesti opravdu unavit, skočte s nimi nahoru do kouřícího bazénu.

Plavat a dovádět se tu dá totiž celoročně, protože voda v něm má příjemných 32 stupňů. Menší vířivka s termální vodou zahřeje dokonce svými 38 stupni, jen si vezměte na hlavu kulicha, aby vám třeba nevymrzly uši.

Foto: knihoMolka

Po řádění se hodí zklidňující procházka, která vás zavede kolem slavnostní výzdoby se světelnými instalacemi - třeba betlém a anděly vyhrávajícími na šalmaje - až k litinové Sadové kolonádě.

Tady si můžete dát pohárek přímo z Hadího pramene. Nenechte se zastrašit jeho názvem, pode mne je to nelahodnější minerální zdroj, jakým se Vary mohou pochlubit.

Foto: knihoMolka

Od Sadové kolonády už je to jen pár desítek metrů na hlavní adventní trhy. Některé stánky mají klasickou podobu, zato další připomínají tak trochu stany, díky svým výrazným stříškám. Jen doufám, že jsou dostatečně vyztužené na případnou sněhovou nadílku.

Na každých trzích samozřejmě nesmí chybět ani fotokoutek, prostřednictvím něhož můžete svým známým vyslat zdravici z místa, kam jste se během adventu vydali na výlet.

Foto: knihoMolka

Když vás ruch na adventním tržišti omrzí, projděte se ještě o kus dál, kde na vás bude čekat další z vánočně vyladěných fotopointů. Ten je umístěn na Jánském mostě nad řekou Teplá, jen pár kroků od Vřídelní kolonády. Výhled je situován směrem na Divadelní náměstí a promenádu Stará Louka, která vás dovede až ke slavnému hotelu Pupp.

Jestli při tom opět trochu vymrznete, dejte si ve zdejší kavárně s krásným secesním interiérem kávový nápoj s becherovkou, určitě neprohloupíte a dodá vám to tolik energie, že si uděláte výlet lanovkou na rozhlednu Diana, odkud budete mít celé Karlovy Vary jako na dlani.

Foto: knihoMolka

Karel IV, který prý objevil horké prameny při lovu jelena, by se dnes asi divil, jaké město k jeho poctě v kdysi neproniknutelné soutěsce během staletí vyrostlo.

Při sestupování z vyhlídky (pokud se nevrátíte opět lanovkou) dejte pozor na lesní cestu, ať už na ní bude spadané listí nebo sníh. Chce to skutečně místy pořádně pevné boty, ale výhledy na město pod vámi budou dostatečnou odměnou za trochu fyzické námahy.

Navíc můžete navštívit i proslulý Jelení skok, z něhož dle legendy uniklo zakladateli města statné zvíře. Později jej prý císař dohledal, jak se koupe v horkém prameni a vybíhá odtud jako znovuzrozené.

Panovník v letech a sužovaný dnou - obvyklou nemocí králů, koupel také vyzkoušel a místo si tak zamiloval, že tu nechal postavit první domy, kam se ze svých cest po světě vždy rád vracel jako k prameni svého zdraví.

Foto: knihoMolka

Až sejdete dolů, můžete jako my ještě jednou zajít na trhy. Pak vám možná padne do oka i stylizovaná zvonička, která ale mnohem víc připomíná pranýř pro trestání nepoctivých obchodníků. Že by tím chtělo zastupitelstvo města trhovcům z okolních stánků naznačit, aby nalévali správnou míru?

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz