Článek
Začalo to požárem divadla Reduta na Zelném trhu v Brně v roce 1870, kdy scéna kompletně lehla popelem. Pokračovalo to Národním divadlem v Praze (1881)- Požár Národního divadla – Wikipedie (wikipedia.org), operou ve francouzské Nice (1881) - Opéra de Nice - Wikipedia a ve finále i scénou na Ringstrasse (Okružní třídě) ve Vídni (1881) - Ringtheater fire - Wikipedia. Během jediného roku se v popel proměnilo hned několik předních divadelních stánků.
V té době nebyla elektrická energie žádnou samozřejmostí. Thomas Alva Edison teprve nabíral zkušenosti, jak sílu proudu zkrotit ve prospěch lidstva a předat mu nový zdroj světla i tepla.
Když se Brňané rozhodli, že jejich rozvíjející se město musí zdobit zbrusu nové divadlo, stáli před otázkou, jak zabránit případné budoucí katastrofě. Původně se počítalo s plynovými rozvody, ale nakonec se měšťané rozhodli jít zatím nevyzkoušenou cestu a požádali Thomase Alvu Edisona - Thomas Alva Edison – Wikipedie (wikipedia.org) -o projekt elektrifikace divadla.

Ukázky prvních rozvodů si můžete prohlédnout přímo ve vitríně při návštěvě Mahenova divadla. Některé součásti soužily až do roku 1971, kdy po bezmála sto letech byla provedena první generální rekonstrukce elektrorozvodů.
Projekt pod osobním vedením Edisona vznikl v americkém New Jersey, ale vlastního provedení se ujaly firmy z Vídně a Paříže. Celkem bylo nainstalováno 1365 žárovek o příkonu 72 W.
Prostory před divadlem pro změnu osvětlovaly obloukové lampy. To vše napájela čtyři Edisonova Dynama o celkovém výkonu 72 kW. Kabel o délce 315 m vedl do divadla z malé elektrárny na ulici Vlhká, od roku 1898 pak bylo divadlo připojeno už standardně k městské elektrárně.
Poprvé se divadlo rozzářilo 29.10. 1882, aby se vše vyzkoušelo při maximální zátěži. Díky odchytání všech případných nedostatků se 5.11.1882 mohli první premiéroví návštěvníci obdivovat nejen skvostnému interiéru nového Německého (dnes Mahenova) divadla, ale zároveň vše viděli ve zcela novém osvětlení, které je v době petrolejek překvapilo svou intenzitou.

Současná podoba hlediště Mahenova divadla
Sám Thomas Alva Edison se přijel podívat na „svoje“ divadlo o dvacet let později. Jeho dílo i návštěvu připomíná stylizovaná socha složená ze čtyř kovových „žárovek“ sochaře Tomáše Medka, která od roku 2010 zdobí nedaleké Malinovského náměstí. Čtyři žárovky v centru Brna připomínají Thomase Alvu Edisona — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)