Hlavní obsah
Aktuální dění

Milošovy 80. narozeniny - velký loutkař propojil všechny figurky dohromady

Foto: Mark Neyman/wikimedia.commons/CC-BY-SA-3.0

Miloš Zeman vždy rád slavil, jen míval vybranější vkus na své hosty

Kdo trochu sleduje politickou scénu, asi nebyl výběrem hostů na oslavě úctyhodných kulatin bývalého premiéra a prezidenta v Den české státnosti překvapen - jak z hlediska českého, tak i mezinárodního.

Článek

Mimochodem zajímavá už byla samotná volba kulis pro Zemanovy osmdesátiny. Bývalý „podzámek“ zvaný Štekl (česky podpatek), kde žili vesměs úředníci a zámecký personál, leží jen kousek pod svahem, který korunuje zámek Hluboká nad Vltavou.

Oba objekty nechal vystavět v 19. století rod Schwarzenbergů - konkrétně jeho hlubocko-krumlovská větev. Spravoval je až do roku 1947, než mu byly ukradeny pomocí speciálního zákona Lex Schwarzenberg, stejně jako tisíce hektarů lesů, polí a rybníků. Rozhodně není bez zajímavosti, komu část z bývalého schwarzenberského majetku dnes říká „pane“, ačkoliv se o ni potomci rodu dosud neúspěšně soudí už bezmála třicet let, tedy i v časech, kdy Českou republiku vedl právě oslavenec Zeman. Samozřejmě to platí i pro „místo činu“ Štekl.

Sázka na „knížecí“ hotel je o to víc zarážející, že mnoha pamětníkům připomene první přímou prezidentskou volbu, kdy se Miloš Zeman utkal s potomkem orlické větve téhož rodu Karlem Schwarzenbergem. Tehdy se Zeman s odkazem na své jméno šovinisticky vymezoval vůči svému soupeři, když mu předhazoval, jak zemané - na rozdíl od vyšší šlechty - nemohli využívat tzv. právo první noci.

Hluboká je baštou voličů opačného spektra a bylo to znát i na „uvítací výzdobě“ cestou k hotelu, kdy místní vyvěsili do oken nebo výloh své „pozdravy“ oslavenci i jeho hostům - vesměs šlo o fotografie bývalého prezidenta Václava Havla a také Zemanova soupeře Karla Schwarzenberga.

Podle historika Pavla Koblasy se nikdy tak opulentní soukromá akce, na kterou dorazili představitelé hned několika států najednou - slovenský prezident Pellegrini, polský Duda, srbský Vučić, maďarský premiér Orbán, nekonala. Knížecí rodina si na velké akce nepotrpěla a poslední pomazanou hlavou na Hluboké byl ruský car Alexandr I.

Foto: Kralpilot/wikimedia.commons/CC-BY-SA-3.0

hotel Štekl v Hluboké nad Vltavou

Dárky rozdával oslavenec ve formě čerstvých výtisků své zatím poslední knihy dovezené rovnou z tiskárny. Už v čase oběda jí potěšil slovenské duo Roberta Fica a Robera Kaliňáka a troch nevkusně přirovnával svůj povolební kolaps v roce 2021 ke květnové střelbě na sousedního premiéra. Oběma šlo sice o život, jenže důvody jejich hospitalizací v nemocnicích byly naprosto nesrovnatelné. Tady se jen dá dodat, že čeští i slovenští zdravotníci odvedli obrovský kus práce, když úspěšně zahnali kmotru s kosou od Zemanova i Ficova lůžka!

S postupujícím odpoledne proudili na Štekl další „obvyklí podezřelí“ - od delegace ANO v čele s Babišem, Havlíčkem, Dostálovou, Vondráčkem a smutnou Schillerovou, které se ani tentokrát nepovedlo přesvědčit jih Moravy, aby volil ve prospěch Agrofertu, přes někdejšího nejvyššího soudruha Vojtěcha Filipa a jeho následovnice Kateřinu Konečnou umně maskující svou příslušnost ke komunistům, motoristu Turka, místopředsedu SPD Radima Fialu, Zemanova opozičně-smluvního partnera Václava Klause, bývalou pravou Babišovu ruku Jaroslava Faltýnka, bývalého ministra Zemanovy vlády Grégra, zástupce PRO a někdejšího „lánského pučistu“ Michala Haška, omilostněného šéfa lánské obory Baláka, exkancléře Mynáře, čínskou spojku Tvrdíka a snad i současného čínského velvyslance.

Korunu všemu nasadily bývalé televizní hvězdy, včetně někdejší moderátorky Alex Mynářové, televizního radního X Veselého, dřívější šéfky zpravodajství České televize a kandidátky na kdeco Bobošíkové a zástupců nejstarší herecké generace.

V tom všem málem zapadli rodinní příslušníci - manželka i syn z prvního manželství, který se jinak mediální pozornosti naprosto straní, ale kteří by na takové slávě měli patřit k hostům nejmilejším.

Na jediném místě se sešla tak nebývale pestrá mozaika lidí a lidiček, až z toho oči přecházely. Mezi hosty jistě proběhl nejeden rozhovor a určitě to nebyly jen zdvořilostní fráze. Jaký bude mít vše, co se na oslavě „upeklo“, dopad na další politický vývoj v Česku, to se dozvíme už během pár příštích měsíců.

Nevzpomínám si, že by na Hluboké - na rozdíl od jiných zámků - kdy strašilo. Ale mám takový pocit, že včera v noci kolem létali duchové minulosti a kvíleli tak usedavě, až si o tom v podhradí nejspíš budou vyprávět i za sto let.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz