Článek
Českobudějovický rodák Jindřich Čapek (nar. 1953) měl to štěstí, že s rodinou emigroval ze socialistického Československa , když mu bylo 15 let. Díky tomu si nadšený kreslíř mohl na vlastní oči prostudovat v Paříži, Florencii a později i v Americe nejslavnější výtvarná díla, načerpat do sebe dějiny umění a vyzkoušet si řadu technik.
Momentálně je věrný kombinaci akrylových barev s akvarelem a kvašem, které dodávají jeho ilustracím snově fantaskní atmosféru. Základem pro něj ale bylo osvojení si kresby, anatomie a pohybu - díky tomu při své tvorbě už nepotřebuje žádné vzory.
Je také pověstný svým důrazem na detaily. To ocení návštěvníci jeho výstavy v opavském Domě umění, kde jsou vystaveny originály s leckdy propracovanými drobnostmi, které hrají v celkové kompozici sice miniaturní, ale leckdy atmosféru či děj podstatně dokreslující roli. Proto oceňuji, že jsou součástí výstavy i lupy, díky kterým si jednotlivé detaily může návštěvník prohlédnout pěkně zblízka.

Čapkova ilustrace ke Kubulovi a Kubovi Kubikulovi
Celá výstava je díky členitosti prostor bývalého opavského kláštera přebudovaného na velkorysou galerii doslova labyrintem příběhů a pohádek. Jedna část patří Orientu, další třeba Pinocciovi. Nechybí ani první knížka, kterou Čapek v roce 1981 ilustroval - česky vyšla jako Kalifovy pohádky a kromě ní ji znají dospělí i děti v dalších 15 zemích.

Ve čtenářském zákoutí si můžete knížky s Čapkovými ilustracemi v klidu prolistovat.
Tím, kdo na celou výstavu zve, je Barbucha - strašidlo z knížky Kubula a Kuba Kubikula od Vladimíra Vančury. V Čapkově pojetí je to opravdu hrůzu nahánějící postava, na hony vzdálená milému a okatému stvoření z dílen Zdeňka Milera nebo Zdeňka Smetany.

Barbucha dohlíží z velkého plakátu na malé ilustrátory, pro které je na výstavě připraveno kreslířské zákoutí.
Kromě ilustrací má na svém kontě Jindřich Čapek i obal na CD pro skupinu Čechomor nebo návrhy nástěnných maleb pro renovovaný zámek v Kestřanech. Ty byly inspirovány legendou o Orfeovi zpívajícím zvířatům a mořským vládcem Tritonem obklopeným bájnými stvořeními.

Triton a jeho poddaní
Jindřich Čapek žije v současnosti v Českém Krumlově, jehož malebná zákoutí a křivolaké středověké uličky mu bývají inspirací při práci na nových knížkách. Nedávno se poprvé setkal s hercem a spisovatelem Zdeňkem Svěrákem a z jejich spolupráce vzešla pohádková knížka Čerti nejsou.

V části určené Pinocchiovi je i videoportrét Jindry Čapka, kde prozrazuje leccos z toho, jak pracuje
K desítkám titulů, které Jindra Čapek dosud doprovodil svými kresbami, patří i malovaný zpěvník Zpíváme s pohádkou nebo Špalíček lidových písní muzikanta Jaroslava Krčka. Za svou práci získal Čapek celou řadu mezinárodních cen, ale patří mu i několik Výročních cen Albatrosu či ocenění Zlatá stuha udělované nejlepším dětským knihám v ČR už třicet let.

Labyrintu opavské galerie Čapkova výstava doslova svědčí
Své obrazy představil Jindra Čapek malým i velkým na celé řadě výstav v zahraničí i v České republice. V Opavě se můžete do jeho říše fantazie vypravit až do 3. 3. 2024.
Zároveň si ale udělejte čas i na druhou výstavu, kterou bývalý klášter a dnes Dům umění také hostí - Imaginárium bratří Formanů. Jeho součástí je i sbírka hybohledů.
Zdroje a další informace: