Hlavní obsah
Cestování

Na jarní prázdniny vezměte děti do pece, ale lyže nechte doma

Foto: knihoMolka

Pohled z bývalé vysoké pece, dnes vyhlídkové věže Bolt v Dolních Vítkovicích, z výšky cca 70 metrů. Na trávníku jsou zaparkované železniční vozy Veronika a kotel na strusku

Když se řekne Dolní Vítkovice, asi málokoho by napadlo, že by to mohl být skvělý tip na jarní prázdniny. Ale pokud jste vy i vaše ratolesti alespoň průměrně zvídaví, určitě si to užijete.

Článek

Na první pohled změť trubek, ramp, těžební šachty a plynojemu, už na ten druhý ale promyšlený industriální komplex, kde se život nezastavil ani po roce 1998, kdy tu vychladla poslední vysoká pec. Mimochodem, do té doby spolykala každý den 5000 tun železné rudy, která se sem původně navážela ze švédské Kiruny, později ze Sovětského svazu.

Foto: knihoMolka

Industriální komplex Dolní Vítkovice, vpravo bývalý plynojem - dnes multifunkční GONG

Díky tomu, že se v roce 2002 dostala Oblast Dolní Vítkovice (DOV) na seznam památek a investoři se domluvili s architektem Jiřím Pleskotem, probudil se celý areál jak Šípková Růženka k novému životu. Probíhají tu komentované prohlídky, můžete se dostat do vyhlídkové kavárny, v létě se tu pořádají festivaly a sportovní zápasy, navštívit můžete i horolezeckou stěnu a v bývalém plynojemu přejmenovaném na multifunkční halu GONG je divadlo s kapacitou 1500 míst i galerie.

Foto: knihoMolka

V noci září Bolt nad Ostravou a mění barvy

Symbolem celého areálu je vyhlídková věž Bolt (šroubek), která vyrostla právě nad poslední vyhaslou vysokou pecí. Z její vyhlídkové plošiny se z výšky více než 70 metrů můžete podívat nejen na komplex DOV, ale na celou Ostravu, která se táhne až za obzor.

Foto: knihoMolka

Pohled na těžební věž jámy Hlubina a bývalou koksovnu

Pokud jde o nezvyklé jméno věže, kam vyjedete výtahem, bylo vybráno z tisíce dalších tipů. Pochází z anglického označení šroubu, ale hříčkou připomíná i návštěvy nejslavnějšího sprintera minulých dekád Usaina Bolta, který tu několikrát závodil na atletické Zlaté tretře a před devíti lety věž osobně pokřtil. Dodnes je tu k vidění i jeho autogram.

Foto: knihoMolka

Podpis mistra světa U. Bolta ze křtu věže v r. 2015

Odvážnější návštěvníci se pak vydají po točitém chodníčku kolem věže až do jejích útrob, kde se tavila dnem i nocí ze směsi železné rudy, vápence a koksu celosvětově proslulá ocel. 10× denně se tu konal „odpich“, kdy se do věže navrtal v základu otvor o velikosti 1,5 m. Odtud pak vyteklo surové železo a lehčí „odpadní“ struska do připravených železničních vagonů. Na ocel čekaly speciální žáruvzdorné cisterny „Veroniky“, na strusku velké kotle. Ale ani struska nepřišla na zmar - vyrábělo se z ní kamenivo na cesty a hnojivo.

Foto: knihoMolka

Zbytky z poslední tavby jsou dodnes vidět v útrobách věže Bolt

Obsluha pece - dohromady se jednalo jen o 8 mužů na každou ze 3 směn během dne - se pohybovala při odpichu v prostoru, kde bylo přes 60 stupňů Celsia, což znamenalo mít na sobě dřeváky a ochranné azbestové kabáty + speciální klobouky s mřížkou. Úbytek tekutin nahrazovali minerálkami a 8 stupňovým pivem.

Do nitra pece se dalo nahlížet pouze přes speciální modré sklíčko, které bylo na tzv. výfučnách. Pec zahřátou na tisíce stupňů Celsia ochlazovala důmyslná spleť chladicího systému. Přesto se musela vždy po 12 letech nechat vychladnout, zbořila se a na jejím základu postavila nová vysoká pec.

Foto: knihoMolka

Chladící systém vysoké pece se skládal z desítek trubek kolem celé stavby

Pokud vám mohu doporučit, je dobré si připomenout a dětem ukázat třeba na níže přiloženém videu, jak vlastně taková vysoká pec pracuje. Pak se neztratíte při výkladu průvodce. My jsme měli štěstí na bývalého zaměstnance, u kterého je i po létech znát, že Dolní Vítkovice byly a jsou jeho srdeční záležitostí a že to umí s malými i velkými návštěvníky.

Součástí prohlídky je jak cesta po samotném areálu, tak i výstup na věž Bolt, ale také exkurze přímo do velína vysoké pece, kde už od 70. let 20. století používali nejmodernější počítače Siemens.

Foto: knihoMolka

Řídící středisko vysoké pece

Dolní Vítkovice letos slaví 195 let od svého vzniku. Za jejich rozvojem stála rodina Rotschildů, která spojila své osudy s Ostravou na více než 100 let. Nejen o ní pojednává výstava, která je nyní k vidění v galerii GONG.

Provede vás od zakládacích listin a vybavení prvních kanceláří, přes dobové bezpečnostní vyhlášky, připomínku velkého bombardování areálu, socialistické budování až do poslední tavby.

Foto: knihoMolka

Původní vybavení kanceláří Dolních Vítkovic

Ale nezapomíná ani na nedávnou minulost, kdy se zcela měnil charakter využití areálu a hlavně, dává nahlédnout i do budoucnosti, kam by ji provozovatelé rádi dovedli, až se za pět let bude slavit kulaté výročí Dolních Vítkovic.

Foto: knihoMolka

Na výstavě se dozvíte i leccos z budoucnosti celého komplexu

Pro více informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz