Článek
Její existence coby hlavní cesty na Olomouc se připomíná už od středověku, a to v ne zrovna lichotivé souvislosti. Za městem se na sklonku vlády Karla IV. měli usadit lapkové, kteří okrádali kupce směřující do i z moravské metropole.
Tu v té době spravoval císařův bratr Jan Jindřich Lucemburský, který si na lupiče pořádně došlápl. Ostatně, bylo to jeho povinností i v jeho zájmu z titulu moravského markraběte, aby do města proudilo zboží a dařilo se obchodu.
Možná už v té době tu vzniklo brněnské popraviště, kde kromě řady anonymních provinilců našel v roce 1527 smrt i kazatel novokřtěnců Tomáš Waldhauser, který si i přes zákaz troufnul rozšiřovat na Moravě učení Martina Luthera. Později byl na místě poprav vztyčen smírčí kříž, který časem vystřídal tzv. Zderadův sloup nedaleko řeky Svitavy.

Na vedutě z roku 1617 se v levé části u cesty a řeky Svitavy vidět smírčí kříž v místě brněnského popraviště
Po stržení hradeb se Brno začíná rozpínat všemi směry - tedy i na jih a na východ. Právě v té době vzniká v přilehlých ulicích řada továrních provozů, ale také se tu začíná budovat židovská synagoga (1853), vzniká tu gymnázium (1907), základní škola (1910) či moderní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (1914).
S tím souvisí i zástavba moderními činžovními domy, které z obou stran lemují Křenovou dodnes. Jedním z nich je i žlutý rohový činžák, který se poslední dobou dostal do popředí zájmu v souvislosti se svým vlastníkem. Tím je Komunistická strana Čech a Moravy, která se ho rozhodla nechat ocenit a posléze nabídnout bance jako protihodnotu k úvěru na 30.000.000 korun.
Jedná se o částku, kterou si vypůjčila předsedkyně komunistů Kateřina Konečná pro volební kampaň uskupení Stačilo! vedené blogerem Danielem Sterzikem aka Vidlákem. Mají se tím legitimizovat veškerá předvolební vydání, byť s tím řada členů nesouhlasila a dala to i veřejně najevo.
Je poměrně zajímavé se podívat, kdo všechno na adrese Křenová 67 sídlí. Podle seznamu firem jsou tu kromě obchodu Zlevněnka, který prodává zboží „z druhé ruky“ a vykupuje pozůstalosti, také odborový svaz, zahrádkáři či zubařka.
Ale registrováno je tu i Sdružení nezaměstnaných nebo Výbor národní kultury, který má podle vlastních slov pořádat programy pro sociálně slabší za symbolické vstupné nebo zdarma. V minulosti uspořádal třeba přednášku „Národní hrdost a vlastenectví není nacionalismus“ nebo se zasoval o „očistu“ českého jazyka od amerikanismů a germanismů a vymezoval se vůči „Spojeným státům evropským“. Poslední dobou jeho činnost, alespoň dle „čerstvých“ aktualit z loňského roku, evidentně skomírá.
Naopak čile k světu se podle svých facebookových stránek má Ruský kulturní osvětový spolek na Moravě, který úzce spolupracuje s Klubem Rudé armády. Zvlášť aktivní byly v souvislosti s 80 lety od konce 2. světové války.
Pro své členy ani ne před měsícem organizovaly třeba Dětský den s Rudou armádou maskovaný jako Slavnosti vína a jídla ve Valticích. Na zájemce tu čekal nejen šašlik a šavlový tanec, ale děti dostaly náborovou knížku Rudé armády a podstupovaly „výcvik“ ve Valtickém podzemí.
Celkem 16 právnických osob by si - v případě volebního neúspěchu Stačilo! - muselo hledat novou adresu, tedy pokud se duu Konečná - Sterzik nepodaří přesvědčit tolik voličů, aby získali potřebných 30 miliónů zpátky a mohli dům od banky dostat zpět.
Pro další informace: