Hlavní obsah
Aktuální dění

Největší předvolební bizáry na Slovensku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ingo Mehling/wikimedia.commons

Bude se po víkendu nad Tatrami politicky blýskat nebo se konečně vyčasí?

27. 9. 12:29

Medvědi, Fiaty 500 nebo kondomy zdarma? Pokud si myslíte, že tohle nejsou předvolební témata, naši slovenští sousedé vás z toho během chvilky rádi vyvedou.

Článek

Už a pouze v sobotu se otevřou slovenské volební místnosti při letošních předčasných volbách. Na rozdíl od nás se na východě volí jen jeden den, zato od rána až do pozdního večera.

Další odlišností je fakt, že celé Slovensko je vlastně jediný volební okrsek, takže strany a sdružení, případně koalice mají každá 150 nominantů do Národní rady Slovenské republiky.

Dnes vycházejí poslední předvolební průzkumy, které věští vítězství Robertu Ficovi a jeho straně SMER. Je Robert Fico posedlý mocí a co mu hraje do volebních karet? - Seznam Médium

Na paty mu šlape Progresívné Slovensko s lídrem Michalem Šimečkou, který vystudoval Karlovu univerzitu v Praze a Oxford a momentálně působí jako místopředseda Evropského parlamentu. Na první pohled je všechno, jen ne mladší verze Roberta Fica.

Třetí na pásce je někdejší parťák a momentálně zapřísáhlý odpůrce Fica Peter Pelegríny, který se může, spolu se zatím čtvrtou Republikou, stát pomyslným jazýčkem na vahách slovenské politiky pro příští čtyři roky.

Následuje celá řada dalších více-méně relevantních stran, které se pohybují kolem 5% (jde-li o samostatné subjekty) nebo 7% (pokud jde o koalice).

Tolik k uvedení do situace a teď k těm bizárům. Zatímco naše zemědělce trápí tu a tam vlci, na Slovensku mají větší zvířata. Robert Fico ještě před prázdninami vyhodil první míček předvolebního boje s tématem „odstřel lidožravých medvědů“. Co na tom, že se vzápětí ukázalo, že jde o pořádný nesmysl: Štát ukázal, koľko medveďov je skutočne na Slovensku (startitup.sk), jen když se o něm diskutovalo.

Covidový premiér Igor Matovič nebo, jak se mu přezdívá, „zmatovič“, kontroval prohlášením, že každý volič v předčasných volbách dostane 500€ a ještě navíc může vyhrát jedno z Itálie dovezených 79 Fiatků 500 Matovič opäť prekvapuje: 79 áut Fiat 500 pôjde do súťaže pre Slovákov! | Hitky.sk

Kupodivu mu to nepomohlo, a tak se vydal bojovat proti mafii na tiskovou konferenci SMERU a stihl se při tom poprat s bývalým ministrem vnitra Tak daleko zatím nejsme. Ve slovenské předvolební kampani došlo na pěsti - Seznam Médium

A aby ani toho nebylo málo, při otázce, co má proti předvolebnímu slibu Progresívného Slovenska, že mladí od 16 let budou mít nárok na kondomy a antikoncepci zdarma, se otec dvou dospívajících dcer postavil rázně proti, že prý by to bylo jako povolit veřejné orgie. Asi mu nezbývá nic jiného, když do své party přibral i silně konzervativní Křesťanskou unii.

Nejvíc asi překvapili zástupci hnutí Republika - odštěpence z někdejšího fašistické Lidové strany Naše Slovensko dnes odsouzeného Mariana Kotleby - když koncem srpna dorazili na pietu za hrdiny Slovenského národního povstání, které bylo vedeno právě proti jejich fašistickým předchůdcům. Bývalí příznivci Tisova fašistického režimu se měsíc před volbami tváří jako antifašisté - Novinky

A pro dochucení předvolebního guláše je tu dosluhující předseda Národní rady a zároveň předseda strany Sme rodina Boris Kollár, který už přivítal do své široké rodiny 14. nebo 15. dítě počaté s různými maminkami v rychlém sledu za sebou. Zatím jich přiznal „jenom“ 13. Předseda slovenského parlamentu Kollár má 13. dítě, tentokrát s účastnicí X-Factoru - Novinky

Mimochodem, pokud byste si chtěli zjistit, k jaké straně byste měli na Slovensku nejblíž vy, můžete si to nezávazně vyzkoušet tady:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz