Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Nejvzácnější houbařský úlovek se může nálezci pořádně prodražit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Hřib královský je přísně chráněnou ozdobou našich lesů, byť před necelými sto lety to byla celkem běžně sbíraná houba. Snadno se zaměňuje s hřibem červeným (na snímku).

28. 8. 11:25

Když bych se měla vypravit na houby, skončilo by to u mě „nahouby“. U nás v rodině sbíral jedlé plodnice jen dědeček, zatímco zbytek rodiny se věnoval spíš borůvkám /dospělí/ a blbnutím po lese /děti/.

Článek

Dědeček se pravidelně po výstupu z vlaku po pár metrech odpojoval a zjevil se kolem oběda. Sem tam ukázal úlovek, aby se pak opět zanořil do velebného lesního chrámu.

Obvykle se znovu objevil tak čtvrt hodiny před odjezdem posledního vlaku, ale jednou jsme mysleli, že se do civilizace vrátíme bez něj. Už už jsme nastupovali, když se přiřítil z druhé strany, naskočil na poslední chvíli na stupátko lokálky a setřel úlevou pot z čela. Hrdě nám pak ukazoval lišky, hřiby a sem tam i nějakou bedlu, o které se ale vyjadřoval dost s despektem.

Svoje umění hledat nám ale nepředal, takže zatoužím-li po houbách, jsem odkázána na koupené žampióny nebo nasušené hřiby od kamarádky.

Poslední dobou jsem ale při venčení psa potkala spřízněnou duši, která naopak sběrem hub doslova žije a má na ně „houbařské oko“. V praxi to vypadá následovně: vydáme se z hafany do lesa, ona si tu a tam odskočí z cesty a hlásí nález, kde já vidím jen lesní podrost.

Nedávno se naprosto rozplývala blahem, když pod listy našla poklad - hřib královský. Rudé kloboučky zazářily v zapadajícím slunci jako malé rubíny. Na dotaz, jestli si je vezme do smaženice, málem omdlela.

Následně mne - houbařského analfabeta - poučila, že to by si vážně „vydělala“ a večeře by ji vyšla dráž než v michelinské restauraci pro celou rodinu a všechny přátele. Pokuta za přísně chráněný hřib královský totiž dělá bratru 100.000 Kč. Ovšem zničí-li ho právnická osoba, může se vyšplhat až na 2.000.000 Kč.

Krásnou rodinku jsme si obě vyfotily, pečlivě přikryly a kousek vedle nasbíraly pár hříbků kovářů.

Pointou je, že po konzultaci s rodinným příslušníkem a ještě větším znalcem hub došla kamarádka k závěru, že místo krále jsme našli „jen“ poddaného - hřib červený. I ten ale patří k vzácným úlovkům.

Menší babka s červeně zbarveným kloboukem se s královským hřibem dá zaměnit poměrně jednoduše - oba rádi rostou na hrázích a pod duby. Na rozdíl od svého „urozeného“ příbuzného je ale mnohem menší a měkčí.

Nevadí, za ten královský zážitek to stálo a já jsem se dozvěděla z mykologie něco, o čem jsem do včerejška ani netušila. Tak houbaření zdar!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz