Článek
Jde o hezkou a nijak turisticky náročnou procházku, kterou zvládnete pěšky, s kočárkem, na kole nebo třeba na koloběžce. Pokud vyrazíte od Račic, raději počítejte s tím, že plácek pro zaparkování auta je poměrně malý, takže se vyplatí přivstat si.

Pomníček partyzánské skupiny Jermak na začátku údolí
Rakovecké údolí mezi Račicemi a Jedovnicí je totiž mimořádně odlehlé místo. Svědčí o tom i fakt, že právě tady byla na přelomu září a října 1944 vysazena 15členná partyzánská skupina Jermak, která měla připravovat za linií ustupující německé armády podmínky pro příchod Rudé armády.
Dařilo se jí to až do chvíle, než se mezi členy objevil zrádce. Jeho vinou byli někteří členové zabiti, další po mučení popraveni v brněnských Kounicových kolejích.

Romantické meandry Rakoveckého potoka
Celým údolím prochází naučná stezka, která se věnuje nejen přírodním zajímavostem, ale také životu našich předků. Bohužel, už je na ní vidět, že svému účelu nějaký ten pátek slouží - materiál odchází, ale většina informací je zatím čitelných.
Jedním z nejzajímavějších zastavení je to u úpatí vrchu Černova, které připomíná, že se právě tady, v době 400 let před naším letopočtem, nacházelo nejstarší keltské osídlení. Dodnes lze na vrcholku kopce vytušit pozůstatky někdejšího opevněného oppida.
Archeologický výzkum Černova probíhal na přelomu 80. a 90. let 20. století. Na vědce tehdy čekalo i jedno překvapení - kromě Keltů se tu našly stopy i po pozdějším osídlení Slovany. Zbytky jejich hradiště byly datovány do 8. století. Tip na výlet: Za Kelty na Vyškovsko. Keltské hradiště Černov dýchá minulostí - Vyškovský deník (denik.cz)

Informační tabule pod Černovem
Zhruba po třech kilometrech s mírným stoupáním se kolem potoka objevují první letošní trsy bledulí, které sem každoročně v předjaří vylákají desítky malých i velkých turistů. Zatím se charakteristické bílé květy rozvíjejí jen tu a tam, záleží, kam se zatím dostaly první předjarní paprsky slunce. Za dva až tři týdny jich tu - v závislosti na počasí - pokvetou celé lány.
V naší přírodě to je bohužel spíš čestná výjimka než běžný jev - stejně jako sněženky už bledule ve volné přírodě téměř vymizely.

První letošní trsy bledulí na březích Rakoveckého potoka
Tak, jako další jarní rostliny, je i bledule jedovatá, čímž se chrání před lesní zvěří, která je po zimě vyhladovělá a láká ji cokoliv zeleného. Bohužel, jed neplatí na nenechavé ruce člověka, byť je bledule přísně chráněná.
Proto i v Rakoveckém údolí platí, aby návštěvníci nesestupovali z vyznačených tras - byť jen za účelem focení - a nepoškozovali místní flóru. Kromě bledulí je tu totiž celá řada dalších chráněných zástupců ohrožených druhů, kteří se k růstu teprve chystají a lidská bota jim v tom právě neprospěje.

Co si naopak při výletě do Rakoveckého údolí užijete, je překračování jarního potoka - třeba přes kládu nebo přes kameny. Myslete na to, až se na výlet budete chystat, a vyberte si pokud možno nepromokavé obutí.
Šťastnou cestu.