Hlavní obsah

Rande v brněnské „Zemance“ může pro neznalé dopadnout pořádným debaklem

Foto: knihoMolka

Objekt, který vznikl podle upraveného plánu Zemanovy kavárny v 90. letech, je oproti původní stavbě posunutý blíž k Mahenovu divadlu

Dát si schůzku u „Zemana“ může být v moravské metropoli poněkud ošidné. Klidně totiž může nastat situace, že každý budete sedět sice v „Zemance“, ale přitom úplně jinde.

Článek

Pro znalce kavárenských poměrů v „malé Vídni“, jak se Brnu kdysi přezdívalo, to není žádnou záhadou, ostatním se to následující řádky pokusím objasnit.

Původní Zemanova kavárna byl objekt postavený v duchu nejčistšího funkcionalismu v parku nedaleko dnešního Janáčkova divadla (přibližně v místech, kde dnes před ním stojí Janáčkova socha). Pod jejím projektem je podepsaný brněnský architekt Bohuslav Fuchs, který má na svědomí celou řadu zdejších prvorepublikových skvostů - mj. hotel Avion na České ulici, palác Alfa na Poštovské, vlastní Fuchsovu vilu u náměstí Míru či budovu bývalé pošty u hlavního nádraží.

Foto: Atelier de Sandalo/wikimedia.commons/public domain

Původní Zemanova kavárna vznikla ve 20. letech minulého století

Zadavatelem stavby byl kavárník Josef Zeman, který se rozhodl trvalou stavbou nahradit původní dřevěný Schopp Café Pavillon, který vznikl v nově založeném parku Koliště poté, co byly v 19. století zbořeny městské hradby.

Ke svému účelu sloužila Zemanova kavárna od roku 1926 až do druhé světové války. Po ní byla v její budově zřízena mateřská škola, která ale musela ustoupit v roce 1965 stavbě moderního Janáčkova divadla. Tehdy se Brňané se smutkem v oku dívali, jak se do stavby zakusuje bagr a rovná ji se zemí.

V 90. letech vznikl nápad Zemanovu kavárnu obnovit. Architekti Zbyněk Pech a Jana Janíková vyšli z původních Fuchsových plánů a výsledkem je příjemný prostor s velkými okny do zeleně v těsném sousedství Mahenova divadla, vzdušnou čarou přibližně 200 metrů od místa původní prvorepublikové kavárny.

Foto: knihoMolka

Zemanova cukrárna a kavárna na Josefské ulici

Zamíříte-li od Mahenova divadla pro změnu na opačnou stranu, směrem do centra, dorazíte po pár minutách ke druhé Zemanově kavárně. Tenhle podnik se naštěstí nikam stěhovat nemusel a od roku 1937 slouží svému účelu.

I on je v dalším, pro změnu šestipatrovém funkcionalistickém domě naproti kostelu sv. Josefa, kterou pro zadavatele Josefa Sedláčka navrhl architekt Vítězslav Korn a interiérové řešení pro ni vytvořil Karel Růžička.

Foto: knihoMolka

Funkcionalisticky jednoduchý a přitom útulný interiér je dílem Karla Růžičky

Původní cukrárnu a kavárnu rozdělenou do dvou podlaží znali Brňané nejprve jako „Sedláčkovu“, po válce a znárodnění se proměnila v „Kavárnu na Josefské“. V roce 1948 do ní nastoupil do učení patnáctiletý Adolf Zeman, který měl sladké řemeslo v rodině. Kremrole i další zákusky už totiž pro své zákazníky připravovali i jeho dědeček a tatínek.

A právě on se rozhodl počátkem 90. let proslulou cukrárnu zprivatizovat a dát jí své jméno, které v té době bylo ještě „volné“. Když o pár let znovu vznikla druhá Zemanova kavárna, již zavedený název měnit nechtěl. Ostatně i dnes je pořád platný, podnik totiž vede jeho vnuk - pro změnu opět Zeman.

A jedna perlička na závěr: pokud je mi známo, bývalý premiér a prezident Zeman nikdy nebyl ani v jedné, ani ve druhé „Zemance“.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz