Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Slézová růže skrývá léčivou ingredienci nad zlato. Působí pozitivně proti zánětům, bolesti i ekzému

Foto: knihoMolka

Kromě květů se hodí i semena v tobolkách, které postupně dozrávají na stvolech

Český název topolovka sice nezní tak vznešeně jako „slézová růže“, ale líp vystihuje podobu téhle letní krásky. Je štíhlá a vysoká, klidně může za optimálních podmínek dorůst až ke 2 metrům.

Článek

Dvouletá rostlina patří do rodu slézovitých, kde jí dělá společnost třeba ibišek nebo africký strom baobab. Sama topolovka je jednou ze stálic na našich zahrádkách už od 16. století, kdy se její popis objevuje v herbářích. Jenže málokdo tuší, proč se dřív tak hojně pěstovala.

Do Evropy se topolovky dostaly z oblasti dnešního Íránu, odkud se postupně šířily jak do Středomoří, a pak k nám do střední Evropy, tak ale také na východ, až do Číny. Kromě nevšední krásy velkých květů v nejrozmanitějších barevných variacích (původní odstín je růžový) za to topolovka vděčí svému slizu.

Foto: knihoMolka

Původní odstín topolovky je růžový

Sbírají se plně rozvité květy, které se suší a následně se mohou macerovat (louhovat za studena). Nálev či extrakt působí pozitivně na všechny záněty těla - od průdušek a plic, přes žaludek, střeva, slinivku, až po řešení slabých či opožděných nástupů menstruace. Výhodou topolovky je její jemné působení, takže se s ní bez obav mohou léčit i děti či těhotné ženy.

Zevně se nálev ze slézové růže aplikuje na zmírnění projevů ekzémů nebo ho můžete použít při bolestech v krku jako kloktadlo, zvlášť, pokud vám nevyhovuje chuťově výraznější šalvěj. A chutná je i studená limonáda, kterou si můžete z topolovkového nálevu v létě vyrobit pro osvěžení.

Pokud začínáte uvažovat o pěstování téhle nepřehlédnutelné dvouletky coby obohacení své bylinkové zahrádky, pak platí, že chcete-li slézové růže pro domácí medicínu, poohlédněte se po semenech tmavých odrůd. Nejvíc slizu má Nigra, kterou poznáte podle sytě tmavých, až téměř černých květů.

Sázejte vždy na slunečnou, ideálně přímo jižní stranu, topolovka má ráda teplo. Co jí naopak nesvědčí, je silný vítr, takže stanoviště by buď mělo být chráněné, nebo přivažte vždy několik stvolů k opoře. A také nemá ráda „mokré nohy“, při velkém nadbytku vody má sklony plesnivět.

Foto: knihoMolka

Včely topolovky milují a nemohou se jich nabažit

S topolovkou budete muset mít trochu trpělivosti. První rok vyraší jen velké listy u země, až teprve druhý se dočkáte stvolů s půvabnými květy. Vyplatí se některé květy netrhat a nechat dozrát tobolky se semeny, abyste si je mohli příště už vysít z vlastních zásob. Ideální je mít dvě stanoviště a postupně každý rok dosívat nová semena, abyste nemuseli vždy rok čekat na úrodu.

Až budete slézové růže sbírat, dejte si dobrý pozor. Kromě vás ji totiž milují i včely, tak si každý květ před utržením dobře prohlédněte, ať od nich nedostanete žihadlo.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz