Hlavní obsah
Lidé a společnost

Středověký hoax byl u zrodu tradice aneb Proč se slaví Svatý rok 2025

Foto: Krzysztof Golik/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Otevřenou náručí vatikánského náměstí by letos mělo projít na 35 milionů poutníků mířících do baziliky sv. Petra (na spodním okraji snímku pořízeného s kopule chrámu)

Svatý neboli Jubilejní rok slaví katolická církev na celém světě vždy jednou za čtvrtstoletí. 24. prosince otevřel papež František svatou bránu baziliky sv. Petra ve Vatikánu a rok slavnostně zahájil.

Článek

Pokud jste někdy byli v římských bazilikách, možná vás zarazilo, že se do nich vstupuje bočními vchody, kdežto obří brány v čele jsou uzavřeny. Ty právě čekají na tzv. Milostivé léto neboli Svatý rok, aby se otevřely pro všechny hříšníky toužící po odpuštění.

Poprvé se tak stalo vlastně omylem a bez přímého zásahu samotné církve. Před rokem 1300, kdy u nás vládl král Václav II. z rodu Přemyslovců, se po celé katolické Evropě začala šířit fáma, dnes bychom moderně řekli hoax, že kterýkoliv hříšník dorazí v čase změny letopočtu do Říma, budou mu odpuštěny všechny, byť i sebezávažnější hříchy.

Nám se to dnes může jevit jako banalita, ale pro středověkého člověka byla víra a možnost vykoupení ze všeho zlého, co kdy spáchal, nad všechny myslitelné pozemské benefity. Není divu, že se do Říma vypravily desítky tisíc poutníků, což na tehdejší počet obyvatelstva starého kontinentu byly davy srovnatelné s dnešními milióny.

Když ten nebývalý zájem viděl tehdejší papež Bonifác VIII., využil situace a opravdu vyhlásil odpuštění všem hříšníkům dorazivším do Říma speciální bulou Antiquorum habet fida relatio, ve které stanovil, že obyvatelé jím spravovaného města musí navštívit petrskou baziliku během roku nejméně 30×, ostatní nejméně 15×, což znamenalo se v Římě nějaký čas zdržet. Ale myslel i na poutníky, kteří po cestě buď zemřou nebo ji z objektivních příčin nebudou schopni dokončit. I pro ně měl platit generální pardon všeho, co v životě natropili. Zároveň, po zjištění, kolik Římu Svatý rok vynesl příjmů, přidal doušku, že se bude opakovat vždy po sto letech.

V té době totiž ještě Řím a jeho okolí patřil pod správu papežského stolce celé, včetně odvodů a daní, a Jubilejní rok se ukázal jako ve výsledku jako mimořádně příznivý pro papežskou kasu. Jenže Bonifác VIII. byl na dlouhý čas posledním skutečně suverénním papežem, jeho nástupci více-méně podléhali světské moci, což ve finále vedlo nejen k avignonskému zajetí papežů, ale i současné vládě 2 či dokonce 3 papežů najednou, tzv. „papežskému schizmatu“.

I proto bylo Bonifácovo rozhodnutí o opakování Milostivého léta o padesát let později revidováno a za nový Svatý rok byl vyhlášen už letopočet 1350. Aby se docílilo většího rozptýlení poutníků, byly ke svatopetrské bazilice postupně přidány i další římské baziliky - sv. Jana Lateránského, sv. Pavla za hradbami a sv. Marie Maggiore. U nich už v současnosti neotevírá bránu osobně papež, ale čestnou povinnost přebírají kardinálové pověření správou jednotlivých bazilik.

Foto: Steve Moses/wikimedia.commons/CC-BY-2.0

Lateránská bazilika sv. Jana se může chlubit nejmodernější svatou bránou, která nahradila svou starší předchůdkyni teprve v roce 2000

Novinkou letošního Svatého roku byla ještě jedna akce, kdy papež opět osobně přijel otevřít svatou bránu a tím zahájit Jubilejní rok do kaple římské věznice Rebbibia, což konvenuje s jeho silným sociálním cítěním. Mimochodem, jde o stejné vězení, kde si svůj trest odbýval i Mehmet Ali Ağca, který v roce 1981 provedl neúspěšný a dodnes ne zcela objasněný atentát na papeže Jana Pavla II., a ten jej pak v jeho cele navštívil, aby si s ním promluvil a odpustil mu.

V letošním roce se čeká v Římě na 35 miliónů poutníků z celého světa. Možná mezi nimi budete i vy, protože jen z Čech se chystá hned několik hromadných poutí. Tou první je Národní pouť na konci března, kde by se kromě návštěvy jednotlivých bazilik měli poutníci i osobně setkat s papežem Františkem. Následovat bude Jubileum teenagerů pro děti od 12 do 17 let v dubnu a na ně naváže na přelomu července a srpna Jubileum mládeže, kdy se v Římě potkají mladí lidé z celého světa.

Jubilejní rok má za sebou zahájení i u nás. Například v Brně se konal slavnostní průvod, který se vydal 29.12. v 17 hodin od nedávno zrekonstruovaného kostela sv. Jakuba přes centrum města až do katedrály svatých Petra a Pavla na Petrově. Ano, to je ten kostel, který každý nosíme v peněžence nebo v kapse na desetikorunové minci.

Pokud i vás tíží svědomí nebo byste se chtěli jen v mimořádný čas vydat tam, kam podle přísloví vedou všechny cesty, máte zatím dost času. Svatý rok 2025 se oficiálně uzavře 6. ledna 2026.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz