Hlavní obsah
Aktuální dění

Těla byla pohřbena jen kousek od Rohlenky u D1

Foto: se svolením Ústavu archeologické památkové péče Brno

Východní okraj Brna je něco jako Řím - pokaždé, když kopnete do země, můžete s velkou pravděpodobností najít starší či mladší archeologický důkaz o přítomnosti našich předků.

Článek

Zvláštní pozornosti odborníků i amatérů s detektory kovů se těší oblast Slavkovského bojiště kolem odpočívadla Rohlenka na D1. Tudy totiž kráčely dějiny hned několikrát, včetně oněch momentů, o kterých se dodnes učíme při hodinách dějepisu nejen my, ale celá Evropa.

Právě tady se utkaly v prosinci 1805 armády tří císařů a slavně tu proti přesile zvítězil Napoleon. Pole kolem vrchů Santon, Prace či Žuráň jsou pravidelně na podzim či na jaře - jak se zrovna zemědělci rozhodnou, kdy a kde budou orat neb sít, plná postaviček s tyčovými pomocníky pro hledání zbytků výstroje. Nálezy | Detektory kovů - detektor web - detektory kovů!

Dalo by se předpokládat, že tady už se žádný převratný objev udělat nedá, ale nenechte se mýlit. Je to pár týdnů, kdy odborníci z brněnské pobočky Ústavu archeologické památkové péče odkryli mezi Tvarožnou a Jiříkovicemi na sídlišti z doby kamenné pozoruhodný objev. Stalo se tak po pěti letech intenzivní práce a doslova za minutu dvanáct, výzkum už se totiž chýlil k závěru a zanedlouho vyrostou v místech nálezů nové haly.

Foto: Zde/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Typický keramický pohár, který dal kultuře šňůrové keramiky jméno

Kolem roku 2500 před naším letopočtem v lokalitě jen pár desítek metrů od dnešní dálnice žili a umírali lidé z tzv. kultury šňůrové keramiky. Nešlo už o lovce a sběrače, ale o první zemědělce, kteří chovali dobytek a obdělávali políčka. Kromě toho vyráběli keramiku - typické jsou vyšší poháry, které mají zdobená hrdla motivem z kroucené šňůry - odtud je i název celé kultury.

Protože si stavěli jen jednoduché sruby bez základů, nezbyly po jejich příbytcích žádné stopy. Jediné, co se dochovalo, je kolem deseti hrobů. S jejich nálezy to bylo o to těžší, že neexistovalo žádné centrální pohřebiště, ale jednotlivá místa posledního spočinutí byla od sebe i poměrně vzdálená.

Pozoruhodným objevem je myšlena dvojice největších, téměř identických hrobů mužů skrčených na pravém boku, kterým byla na poslední cestu přidána i skoro stejná výbava - nádoby na potraviny a nápoje a jednoduché nástroje.

Foto: se souhlasem Ústavu archeologické památkové péče Brno

Dvojice téměř identických hrobů byla objevena až v samém závěru výzkumu, na přelomu prosince a ledna 2023-24

Podle Davida Parmy z brněnského Ústavu archeologické památkové péče to vypadá, že by se mohlo jednat o příbuzné, možná dokonce o bratry, kteří zemřeli jen krátce po sobě. Zda tomu tak skutečně bylo, by mělo dokázat porovnání jejich DNA.

Vyzvednutím pozůstatků našich předků totiž archeologická práce nekončí, ale naopak teprve začíná, a může mít pro odborníky - i pro nás laiky - bohatou škálu cenných informací.

Podrobnosti najdete:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz