Článek
Proč přirovnávám kopřivovou šťávu, ke krvi?
Nechť mě, zdvořile žádám, vlídný čtenář nebere za slovíčko. Tak tedy krev si vesele proudí v tepnách a žilách, kopřivová šťáva v cévních svazcích floému a xylému. Inu, živiny proudí tělem od zrození do smrti u kopřivy i člověka. U člověka a řady dalších živočichů nese za to proudění odpovědnost srdce - okysličenou krev žene z plic do těla, odkysličenou nasává z těla do plic. U kopřivy a mnohých dalších rostlin je to pouhá elementární fyzika, žádné složité „čerpadlo“ - z kořene nahoru teče transpirační proud se surovinami a zpátky teče proud asimilační s produkty fotosyntézy do různých rostlinných orgánů.
Každý z nás chtě nechtě podstoupil někdy odběr krve, že ano
Jiné složení má krev miminka a jiné složení má krev šedesátiletého člověka. Řekněme, že jiné složení má i ráno a jiné večer. Můžeme směle tvrdit, že rozdíly ve složení krve nalezneme i třeba 1. a poslední den v měsíci. U kopřivy je tak tomu velmi podobně. Jiné složení kopřivová šťáva nese „při měsíčku“ a jiné „při sluníčku“ - když ponechám trochu lidového popisku. Jinou látkovou a živinovou sestavu naleznete v buněčné šťávě vakuol samozřejmě v průběhu dní od slunovratu ke slunovratu.
Přesněji nikoliv krev, ale kopřivovou šťávu
Asi každý zná z hodin přírodopisu základní školy mikroskopování a barvení vakuol buněk rostlinných pletiv. Buněčná šťáva je roztokem velkého množství biologicky aktivních látek. Ovšem, jiné složení buněčné šťávy mají vakuoly kopřiv, jiné jablečné, jiné bramborové. To dá rozum. Také záleží na tom, jestli se jedná o buňku plodu, květu, listu, stonku nebo kořenu. Nebo jejich tak zvaných metamorfóz - třeba takového květáku. U kopřivy, kterou běžně vídáte, žádnou podobnou metamorfózu jaksi nenajdete. Ne, že by neexistovaly, ale o tom zase jindy.
Lidem teče krev, když se říznou, kopřivě teče kopřivová šťáva
Protože mám ke kopřivám v podstatě osobní vztah, je mi teď těch kopřiv až trošinku líto, když si uvědomím, co všechno musí podstoupit, aby poskytly své tekuté zlato plné vysoce hodnotných živin člověku. Až jsem vlastně zabrousil k tématu vegetariánství nebo veganství apod. Jelikož kopřiva obsahuje celé spektrum aminokyselin a organicky vázaných elementů, tedy se pro speciální výživu velmi hodí. Ať už u mentálně nebo fyzicky vyčerpávajících aktivit, nebo u diet všeho druhu. Kopřivovou šťávou žádnou ditetu nezkazíte. Ani tu „keto“, „paleo“, „raw“ nebo jakoukoliv jinou. Ba naopak.
Jen opatrně s ní, když trpíte na poruchy srážlivosti krve, nebo v těhotenství.
No tak vidíte. Kopřivová šťáva a krev mají mnoho společného.
Pavel Hala, kopřivář
Find the nettle spirit.