Hlavní obsah
Internet a technologie

AI (Al) Capone: Nová úroveň internetových banditů

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Košířan/DALL-E

AI zločinec

Umělá inteligence povyšuje internetové podvody na novou úroveň. Vítejte ve světě AI, kde se umělá inteligence stává nástrojem kybernetické kriminality.

Článek

Sedíte doma a najednou pípne SMS. „Vaše zásilka byla pozastavena, protože chybí číslo vaší ulice. Klikněte na odkaz níže a doplňte údaje.“ Vzhledem k tomu, kolik si toho posíláme kurýrem až ke dveřím, není těžké natrefit s touto zprávou na někoho, kdo zrovna netrpělivě očekává svou zásilku. Kdo by nechtěl svůj balíček dostat co nejdřív? Jenže ouha! Odkaz vás přesměruje na stránku, kde po vás chtějí údaje z platební karty. Čistě pro „ověření“ samozřejmě. Signálů, že se jedná o podvodnou zprávu, najdeme více. Telefonní číslo má mezinárodní předvolbu, v tomto případě s nigerijskou předvolbou +234. Myslíte si, že to přece každý pozná, ale začátek čísla si v nadšeném očekávání snadno můžete splést s předvolbou nějaké pevné linky. Že se jedná o mezinárodní předvolbu, a ne o místní pevnou linku, můžeme poznat podle celkové délky telefonního čísla (např. +234 123 456 7890).

Ještě nedávno byly podobné zprávy k smíchu – psány jen za pomocí překladače, plné nesmyslů a gramatických chyb. Zapojením AI ale kvalita rychle šla nahoru a pokud nás taková zpráva zastihne nepřipravené, v časovém presu nebo poněkud unavenější, může nás nachytat. Marně nás banky neustále varují před zprávami typu: „Nedávno jsme si všimli, že jste mobilní aplikaci již dlouho nepoužívali a zdá se, že ji již nepotřebujete. Dovolujeme si Vás informovat, že Vaše mobilní aplikace bude ke konci dne ukončena.“ Tento kousek jsem vytáhl ze schránky spamu. Byl tam v mnoha provedeních. Pokračování znáte. Nechcete-li o účet přijít, stačí se přihlásit na falešnou stránku internetového bankovnictví, zadat své údaje a vaše penízky už směřují směrem ke zlodějům.

Podvodníky se to jen hemží také na sociálních sítích. Využívají falešné profily na Facebooku, ale i na Instagramu či TikToku. Inzerují zboží nebo služby, které nikdy neuvidíte. Nabídka je pečlivě připravena – vědí, o co je zájem a jak nastavit cenu, abyste to byli ochotní risknout. S profilem si obvykle příliš práce nedají. Možná falešná fotka, jinak nic. Proč nemají žádné přátele, historii příspěvků apod., vysvětlí tím, že účet je soukromý nebo vytvořený jen za účelem prodeje (pro jejich bezpečnost). Když má dojít na doručení, zjistíte, že jste naletěli. Speciální kategorií jsou pak jedny lístky prodané mnohokrát. Na vytoužené finále nebo koncert se dostane jen ten nejrychlejší. Dost možná budou falešné úplně a pak se tam z kupujících nepodívá „spravedlivě“ nikdo.

Podvodníci vystupují i v roli kupujícího. Pokud něco nabídnete k prodeji, „vážný“ zájemce vám obratem pošle „potvrzení o platbě“, která vás přesměruje na stránku, kde máte zadat své bankovní přihlašovací údaje. Přeci aby vám platba mohla přijít na účet. Jakmile to uděláte, váš účet vyluxuje jako poctivá uklízečka. Opravdu, aby vám někdo mohl poslat peníze, nikdy není zapotřebí zadávat své heslo do internetového bankovnictví. Úplně postačí poslat číslo účtu nebo vytvořit QR kód pro příchozí platbu.

Podvodníci se neštítí ničeho a díky zapojení AI se nemusí omezovat hranicemi. Když AI požádají, napíše jim dokonalý text ve stylu bankovního úředníka. Stačí požádat a napíše věrohodný text jako váš poskytovatel elektřiny a klidně vám napíše, že máte na účtu přeplatek, který si můžete vyzvednout. Přihlaste se a podělte se štědře o svůj bankovní účet. S přístupem na internet, už AI umí do zprávy doplnit i reálné kontaktní údaje „poskytovatele“, adresu, telefon nebo jméno manažera a na podvodníka tak „práce“ prakticky nezbyde. Zatím zřejmě neexistuje způsob, jak AI bránit v pomoci podvodníkům. AI neumí rozlišit, jestli pomáhá zaměstnanci psát firemní email, nebo se stává spolupachatelem podvodu. S nožem taky můžete namazat dětem chleba k snídani nebo někomu propíchnout pneumatiku. A nebude to chyba nože.

Al Capone prý říkal: „Namířenou pistolí a laskavým slovem dosáhnete mnohem víc než jen laskavým slovem.“ V našem případě platí spíše: „S laskavým slovem a AI.“ Není třeba zoufat. Dodržujme základní bezpečnostní pravidla, nesdílet nikomu na požádání svá hesla a nepřihlašovat se do bankovnictví pomocí jakýchkoli internetových odkazů. Když něco vypadá příliš dobře, aby to byla pravda, většinou to pravda není. Tak se nenechme napálit.

Anketa

Máte zkušenost s internetovým podvodem? Odhalili jste nějaký, nebo jste naletěli?
Ano, nechal jsem se napálit.
14,3 %
Už jsem se s tím setkal, ale o peníze jsem naštěstí nepřišel.
28,6 %
Zatím jsem každý takový pokus odhalil a zneškodnil.
28,6 %
Ještě jsem se s tím nesetkal.
28,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz