Článek
Právě tak dopadla nedávná návštěva amerického viceprezidenta a jeho choti v Grónsku. Namísto nadšených davů je čekalo „chladné“ arktické objetí – a to i doslova. Místní politici o schůzku nepřekvapivě nestáli a původní itinerář se musel narychlo zkrouhnout na jistě zajímavou exkurzi po americké základně Pituffik (dříve Thule) na severozápadě ostrova.
Viceprezident JD Vance tak řečnil ke svým vojákům, přítomné kuchařce a několika uklizečkám. Jeho žena Usha si namísto muzea a galerie prohlédla polární základnu. Grónská vláda dávala (ne)nápadně najevo, že o vzácnou návštěvu „přátel“ za aktuálních okolností nestojí.
Podle sebe, soudím tebe…
Grónští obyvatelé svůj názor na americké choutky získat jejich ostrov pod svou kontrolu dali jasně najevo při protestu v Nuuku. Mezi transparenty se mi zvláště líbil trefný „We Are Not For Sale“ („Nejsme na prodej“), s ohledem na Donaldovu neurvalou kupeckou diplomacii, podle které lze koupit či prodat vše.
Místní premiér Múte Bourup Egede označil americkou návštěvu za „velmi agresivní nátlak“, který překročil všechny meze. Přes grónský deník Sermitsiaq vzkázal, že „jejich (USA) demonstrace síly vůči naší společnosti je tak silná, že to už nemůže být horší“. Snad se neplete. Čtyři z pěti grónských parlamentních stran dokonce ve vzájemné shodě deklarovaly že „Grónsko patří grónskému lidu a my – jeho političtí představitelé – stojíme jednotně za tímto principem“ . Jejich vzkaz Washingtonu byl stejně jasný jako nápisy na transparentech v Nuuku: „Nejsme na prodej.“
Americká delegace tak nakonec viděla z Grónska hlavně zasněžené ranveje vlastní základny a možná i zatoulanou polární lišku. Viceprezident Vance si na Pituffiku postěžoval americkým vojákům, že Dánsko prý nechalo Grónsko nechráněné před vlivem Ruska a Číny. Pěkně podkuřuje svému drahému prezidentovi Trumpovi, který otevřeně prohlašuje, že „USA musejí získat kontrolu nad Grónskem dřív, než to udělá někdo jiný“.
Jak toho chce docílit, naznačil už dříve až absurdně přímo – koupit ho. Když tuhle myšlenku vyslal do éteru poprvé, narazil tvrdě. „Grónsko není na prodej. Grónsko nepatří Dánsku. Grónsko patří Gróňanům,“ odpálkovala ho už v roce 2019 dánská premiérka Mette Frederiksen. Trump reagoval způsobem sobě vlastním: označil její odmítnutí za „ošklivé“ (doslova „nasty“) a demonstrativně zrušil plánovanou návštěvu Kodaně.
Tehdy zůstali v šoku Dánové; dnes se nad obnovenými choutkami USA bouří hlavně samotní Gróňané, a to zcela napříč politickým spektrem. Zdá se, že Američané svou arktickou misi poněkud přehnali – a od domorodců za to sklidili ledovou sprchu.
Exportéři snů s vlastní děravou střechou
Amerika tak v Grónsku narazila. Ironií osudu právě ve chvíli, kdy se z Washingtonu ozývají silná slova o šíření amerických hodnot, péče a demokracie do světa, naráží tyhle ideály na vlastní domácí realitu. USA rády vystupují jako samozvaný „exportér“ blahobytu a práv, ale doma mají dost potíží, které by možná potřebovaly importovat řešení odjinud. Politici v D.C. horlí o ochraně svobod v Evropě, ale méně už řeší svobodu vlastních občanů nebát se o střechu nad hlavou či účet od doktora.
Stačí se projít po ulicích amerických velkoměst. Místo iglú tu rostou celé kolonie provizorních stanů a přístřešků z kartonu. Bezdomovecká krize v USA dosáhla rekordní úrovně – jen při letošním lednovém sčítání úřady napočítaly přes 771 tisíc lidí bez domova. To je číslo větší než populace města jako Seattle. A je to nejvíc, co kdy v moderní historii USA evidovaly. Nárůst oproti předchozímu roku činil 18 %, což potvrzuje dramatický trend.
Šířící se nedostupnost bydlení, drahota, stagnující mzdy – zkrátka americký sen se pro mnohé změnil v bezesné spaní pod mostem. Zatímco ve Skandinávii či třeba ve Finsku dokázali systémem „Housing First“ ulici téměř vyprázdnit, v bohaté Americe dnes 23 lidí z každých 10 000 nemá domov. Taková armáda nešťastných by zaplnila menší kraj – anebo půlku Grónska, chceme-li udržet arktickou metaforu.
Nejde ale jen o bydlení. Zdravotní péče, chlouba každé vyspělé země, zůstává v USA luxusem, na který miliony lidí nedosáhnou. Spojené státy jsou jedinou ekonomikou G7, která nezajišťuje svým občanům všeobecné zdravotní pojištění. A dopady? Zhruba 26 milionů Američanů (8 % populace) nemá vůbec žádné zdravotní pojištění. Pro srovnání – to je, jako kdyby celá populace Austrálie žila bez nároku na zdravotní péči. A kdo pojištění má, často platí horentní sumy; není výjimkou, že rodina vydá za pojistku a léčbu tolik, co jinde stojí menší byt. Není divu, že v takovém systému lidé někdy musí volit mezi zaplacením nájmu a zaplacením léků.
Nejbohatší země světa si zkrátka nedokázala udělat pořádek v tom nejzákladnějším – postarat se o zdraví svých obyvatel, pokud tito sami nemají tučné konto. Americké zdravotnictví vyniká špičkovou kvalitou pro ty, kdo na ni mají, ale selhává v dostupnosti pro všechny ostatní.
A do třetice – sociální jistoty a chudoba. USA se rády prezentují jako země nekonečných příležitostí. Pro některé to platí; pro jiné spíš jako země nekonečných rozdílů. Statistiky OECD ukazují, že míra chudoby v USA patří k nejvyšším mezi vyspělými státy. Relativní příjmová chudoba (podíl populace s příjmem pod 50 % mediánu) dosahuje v USA kolem 18 %, zatímco v Evropě je výrazně nižší – například Česko má tuto míru okolo 6,4 %, nejnižší v celé OECD.
Jinými slovy, v Americe žije v poměrném nedostatku zhruba každý šestý člověk, v Česku každý šestnáctý. A propast mezi bohatými a chudými je v USA ještě hlubší: ti nejmajetnější tam ovládají pohádkové bohatství, zatímco na opačné straně si 38 milionů Američanů nemůže dovolit ani základní životní standard. To vše v zemi, která se pyšní největším počtem miliardářů na světě.
Od Evropy by se mohli učit
A teď onen kontrast s Evropou. Jistě, ani Evropa není bez poskvrnky – problémy existují všude. Přesto Evropa nabízí model, kde základní péče o člověka není privilegium, ale právo. Vezměme si opět zdravotnictví: v České republice má zdravotní pojištění de facto každý – systém povinného pojištění zaručuje univerzální pokrytí základní zdravotní péče pro všechny obyvatele.
Není zvykem, že by Čech kvůli zlomené noze nebo dluhu za nezaplacený porod zbankrotoval; ve Spojených státech to bohužel není nic neobvyklého. Podobně je to se sociálním systémem. Ano, i v Praze potkáte bezdomovce a ne každý důchodce si může vyskakovat. Evropské země mají ale sociální „záchrannou síť“ – třeba pomoc v nezaměstnanosti nebo přídavky na děti. Výsledkem je, že evropské metropole nemusí řešit stanová městečka v takové míře a evropská chudoba je obecně mělčí i méně rozšířená než americká chudoba.
Američané občas rádi poučují „starý kontinent“ o svobodě a pokroku. Rádi nám zpoza oceánu připomínají, jak je Evropa dusivě byrokratická a jak se tu prý svoboda topí v regulacích. Jenže zatímco evropští politici vedou debaty o rovnováze mezi svobodou a odpovědností, v Americe si svobodu zprivatizovali miliardáři. Nejviditelnějším příkladem je Elon Musk – muž, který vlastní jednu z nejvlivnějších sociálních platforem světa (X, dříve Twitter) a podle vlastního gusta určuje, kdo mluví nahlas a kdo má být umlčen. Zatímco v Evropě se debatuje o regulaci digitálních platforem ve veřejném zájmu, v USA může jeden muž prakticky sám rozhodnout, která „pravda“ se mu hodí.
A kdo se znelíbí mocným, nese následky – klidně i při vstupu na hranicích. Francouzskému vědci byl odepřen vstup do USA a byl vyhoštěn, protože se v jeho telefonu našly nelichotivé zprávy o Trumpovi. Tomu se říká svoboda slova. V zemi, která hrdě mává prvním dodatkem ústavy, se tak o svobodu slova zřejmě můžete opřít, jen když ve všem souhlasíte s Trumpem. Skutečná svoboda by ale neměla záviset na tom, koho vlastní Musk nebo koho podporuje Trump. Tak se totiž z velké demokracie stává holding moci a oligarchie.
Některé věci jim upřít nelze – odvážné inovace, univerzitní výzkum, technologické giganty. Ale v oblasti péče o běžného člověka by si možná mohli vzít lekci od Evropy. Evropa totiž dokázala, že kvalitní zdravotnictví a sociální soudržnost nejsou překážkou prosperity, ale naopak jejím předpokladem. Skandinávské státy nebo nakonec i Česko jsou důkazem, že ekonomika může fungovat a současně obyvatelstvo nemusí živořit ze dne na den. Americký systém generuje skvělé výsledky pro elity, ale mnohé obyčejné lidi nechává daleko vzadu.
Kdo koho chce učit o demokracii?
A tak tu máme trochu paradoxní obrázek: supervelmoc, jež chce kázat o demokracii a péči až na kraj světa, zatímco doma zápasí s problematickou realitou každodenního života. Vracíme se na začátek – k epizodě z Grónska. Americký viceprezident se nám na grónském ledu poněkud smekl. Místo triumfálního geopolitického tahu přišla lekce: Nechte nás být, nejste naši poručníci. Možná by si podobnou lekci zasloužili i další lídři ve Washingtonu. Než začnou americký sen prodávat venku, mohli by ho naplnit doma. Až si zametou před vlastním prahem, pak teprve mohou zkusit zase klepat na dveře…