Hlavní obsah

Chcete si zkusit napsat vlastní song?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Košířan/DALL-E

Máte v šuplíku texty, které by stálo za to zhudebnit? Co kdybych vám řekl, že s trochou odvahy a špetkou AI můžete získat představu, jak by mohli znít?

Článek

Jak takovou „píseň“ upéct od A do Z jsem si vyzkoušel při tvorbě songu "Sešívaní jedem!“píseň, kterou si můžete poslechnout dokonce na Spotify! Celý proces můžete absolvovat i v bezplatném režimu aniž byste si museli připlácet. Ale upozorňuji - pokud vás to chytne, dost možná u placeného přístupu skončíte. Já vás varoval. Pojďme se podívat, jak na to!

1. Od myšlenky k textu: Příběh „Sešívaní jedem!“

Jako fanoušek Slavie jsem měl v hlavě popěvek „Sešívaní jedem!“, a říkal jsem si, že by se kolem toho dala vytvořit písnička. A nebudu lhát, inspirací mi byly i „sparťanské“ hudební počiny. Přece Slávia nemůže zůstat pozadu! A tak jsem se dal do psaní jednoduchého textu. Nic složitého. Hlavně, aby se to dalo dobře zazpívat (nenechte se mýlit - zpívat rozhodně neumím), zapamatovat a mělo to energii.

Eden, Eden, Eden,

Sešívaní jedem!

Hned první sloka zněla prostě:

V Edenu začíná, co srdce hřeje,

Míč bez boje soupeři nedopřejem,

Slávia jede, tribuny ve full stavu,

každej z nás je silou toho davu.

Postupně jsem psal další sloky. Když AI hezky požádáte, jistě nějaký ten text napište i za vás, ale uši vám nepoděkují. Umělecký text z umělé inteligence zatím (naštěstí) nedostanete. S čím ovšem AI umí pomoci, je další práce s textem. Dát mu správnou formu – aby následující AI nástroje pro tvorbu hudby a vokálů dobře chápali co se kterým textem zamýšlíte. Můžete tak text pomoci rozdělit na jednotlivé verse(sloky), chorus (refrén), bridge apod. Výsledná struktura může vypadat například takto: Verse → Pre-Chorus → Chorus → Verse → Chorus → Bridge → Chorus → Outro. Pokud nemáte vlastní představu jak s vaším textem naložit, můžete to nechat zcela na AI a on už si s tím nějak pohraje.

2. Hudba jako z ráje, (pardon) z Edenu.

Když byl text hotový, přišel na řadu další krok – hudba. Nejsem muzikant. Baví mě hrátky se slovy, ale kde najít někoho, kdo bude ochoten se vašimi hrátky s texty zabývat a napsat k nim muziku? S pomocí AI jsem měl za pár hodin základní melodii. Použít můžete nástroje jako Boomy, AIVA nebo SUNO, kde zadáte parametry a AI už „něco“ vygeneruje. Je mi naprosto jasné, že muzikanta výsledek nenadchne. To opravdu ne, ale pro zábavu a možnost si představit, jak by váš text zněl zhudebněný - proč ne? Stačí dát AI jednoduché instrukce pro tvorbu písně a sledovat jak si s tím poradí. Někdy vás výsledek příjemně překvapí hned napoprvé, jindy to není ono ani po desátém pokusu. AI vytvořila několik návrhů, ze kterých jsem si vybral ten pravý – dynamický, trochu hlučný, přesně jako Eden při zápase. Mě zaujal výsledek pro prostém zadání: EDM, battle chorals (football) což se nakonec ukázalo lepší, než i mnohem podrobnější instrukce.

3. Vokály jako od profíka (se zlobivým mikrofonem)

Zpěv? Přiznejme si to, nejsem muzikant ani zpěvák. Ale díky Suno jsem nemusel hledat hlas ochotný zpívat mé výtvory. Můžete si vybrat z přednastavených syntetických hlasů, které dokážou nazpívat váš text, nebo nahrát vlastní vokály a nechat je doladit pomocí efektů.

TIP: Pokud se nebojíte, zkuste vlastní hlas nahrát a AI vám ho upraví tak, že budete znít jako profík. Nebo rovnou nechte AI nazpívat celou skladbu za vás.

4. Jak dostat hymnu na Spotify, YouTube, Apple Music a další?

Hotová píseň byla fajn, ale jak ji dostat na streamovací platformy? Možností je více, ale pro pokusné hrátky jsem hledal co nejlevnější a také rychlé řešení. Vybral jsem DistroKid, kde za drobný poplatek nahrajete svůj song snadno na všechny nejznámější platformy. Proces je jednoduchý:

  1. Nahrajete skladbu.
  2. Přidáte obrázek alba.
  3. Vyplníte metadata (název, autor, žánr).
  4. Kliknete na „Upload“ a čekáte.

Za pár dní mi přišel e-mail: „Vaše píseň je živě na Spotify!“ A vy si teď můžete „Sešívaní jedem!“ poslechnout třeba cestou na zápas. Nezapomeňte, že pokud používáte zkušební „free“ verze AI aplikací, nesmíte je obvykle používat pro komerční účely.

5. Zkusíte si to?

Tvorba hudby s AI mě pobavila. Není to o tom, že nahradí umělce. Ne, AI nenapíše ani skvělou hudbu, ani úžasný text, ale pro zábavu a představu jestli se svým „dílkem“ jdete správným směrem může posloužit dobře. A kdo ví, třeba vaše texty někoho osloví.

BONUS: Jak na to?

  • Text: ChatGPT nebo jiný textový AI nástroj.
  • Hudba: AIVA , Boomy, Suno
  • Zpěv: Vocaloid nebo Suno
  • Distribuce: DistroKid nebo TuneCore
  • Obal: Canva – jednoduchý nástroj na grafiku, obal vám ale nakreslí klidně i ChatGPT

Teď už stačí jen zapnout sluchátka, pustit „Sešívaní jedem!“ a nechat se inspirovat. Protože v hudebním světě je místo i pro váš hit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz