Článek
Houbaření je náš národní sport. Houby jsou mystérium. Příjemně voní, jsou krásné na pohled, chutné ale i smrtelně jedovaté. Nikoliv málo otrávených strávníků vyprávělo o své otravě jako o svém nejlepším gastronomickém zážitku. Hlavně to nezkoušejte! Jak si za chvilku řekneme, některé z jedovatých hub umí být pěkně zrádné.
I ti nejzkušenější houbaři mohou udělat chybu, a to zvlášť u dvou smrtících druhů, které se v našich lesích vyskytují. Jedovaté houby nejsou ale jediným nepřítelem houbařů. Nemile může pro houbaře skončit i setkání s policií v mnoha evropských zemích. Podíváme se proto i na houbařská pravidla a zákazy v Evropě. Ve které zemi vám za plný košík hrozí pokuta? A kde na houby vůbec nesmíte?
Smrtelně jedovatí krasavci: Muchomůrka zelená a pavučinec plyšový
Často můžeme slyšet varování před muchomůrkou zelenou (Amanita phalloides), houbařským strašákem. A právem! Tato půvabná, ale zrádná houba způsobuje těžkou otravu jater, přičemž příznaky přicházejí rychle – již do několika hodin. Pokud se otrava neléčí okamžitě, bývá smrtelná.
Na prvním místě v nebezpečnosti je však pavučinec plyšový (Cortinarius rubellus), který na to jde jinak – jeho jed orellanin totiž působí pomalu a zákeřně. První příznaky se projeví až po několika dnech, kdy je jed již nenávratně usazen v ledvinách. Často se projeví jen lehkou nevolností či únavou, ale následky jsou vážné a mohou končit potřebou transplantace ledvin. Vzhledem k tomu jak pozdě přichází příznaky otravy, málokdo si je spojí s konzumací houby a než se problém identifikuje, může být pozdě. Pamatujte: žádná houba, kterou neznáte stoprocentně, nestojí za risk!
Nikdy nespoléhejte na rady kamarádů, kteří vám s určením houby „pomohou“ na dálku. Z fotografie nelze houbu spolehlivě určit, zvláště když často již není kompletní. Podle webu myko.cz „Fotografie nezachytí mnoho důležitých znaků, jako např. vůni, chuť, slizkost či lepkavost, často ani barvy nejsou věrné nebo chybí pohled na důležitý určovací znak.“
Kde vám hrozí pokuta? Zákony pro houbaře v Evropě
Jiný kraj, jiný mrav. Zatímco u nás se může na houby vyrazit kdykoli a bez omezení, v mnoha zemích je tomu jinak. Jaké předpisy vás čekají v okolních zemích?
- Rakousko: Rakouské lesy jsou chráněné zákony, které dovolují nasbírat jen dva kilogramy na osobu a den. Pozor ale na chráněné oblasti, kde je sběr hub zapovězen. Sběr je podle ročního období omezen časově. Večer se na ně nevydávejte. Přistižení u porušení pravidel vás může vyjít až na tisíce eur.
- Německo: V Německu je váhový limit různý podle spolkové země 0,5 až 2 kg na osobu. V některých oblastech mají dokonce chráněné druhy, které nesmíte sbírat vůbec. Pokud vás chytnou s plným košem, pokuta může být až 5000 eur.
- Polsko: Naše severní sousedy mají k houbaření volný přístup, bez větších omezení. Ale i zde samozřejmě platí, že sbírat se mají jen houby, u kterých jste si naprosto jistí.
- Francie: Tady se pravidla mohou lišit podle oblasti. Pozor, houby vám. nebudou vážit - rozhodující je objem. Limit se pohybuje od 5 do 10 l. Někde po vás mohou chtít i místní povolenku. V případě pokuty si za houby připlatíte kolem 800 EUR.
- Švýcarsko a Itálie: Švýcarsko má dokonce „houbařské dny klidu“, kdy je sběr zakázán, aby se lesy mohly zotavit. Limit je 1 kg na osobu, ale za 100 EUR za 1 kg si ho můžete navýšit. Italské regiony požadují zvláštní povolení k houbaření (asi 8 EUR/den).
Houbaření jako terapie: Lesní lázně pro tělo i duši
Pro mnoho lidí je houbaření víc než jen sport nebo hledání surovin na oběd – jde o skvělou terapii. Pobyt v lese snižuje stres, podporuje soustředění a zlepšuje náladu. Ať už si na houby zajdete kvůli zásobě do kuchyně, nebo si jen chcete vyčistit hlavu, užijte si, že právě u nás můžete houbařit jak jen je libo