Hlavní obsah
Lidé a společnost

Valentýnský masakr

Foto: Košířan/DALL-E

14. února 1929, na den svatého Valentýna, se v Chicagu odehrál brutální a ikonický akt násilí, který se navždy zapsal do historie organizovaného zločinu.

Článek

Bylo 14. února 1929, ještě svítalo. Na chicagské Clark Street další všední ráno, nic co by nasvědčovalo, co se chystá. Snad jen zemitá vůně doutníků smíšená s benzínem a nenávistí, která trvala už roky. Gangsteři ze skupiny George „Bugse“ Morana si přitápěli kamny ve starém skladišti, čekali na zásilku pašovaného kanadského alkoholu. Smáli se, vtipkovali a kouřili cigára. Netušili, že než nedopalky zhasnou na betonové podlaze, budou už mrtví.

Za rohem se ozvalo zaklepání. Nikdo nečekal nečekaného návštěvníka. Dveře se rozletěly. Dovnitř vešli dva muži v policejních uniformách a dva civilisté. Přestože Chicagská policie byla v té době známá svou prodejností, něco bylo jinak. Moranova banda ztuhla. Možná si mysleli, že jde o razii, možná byli příliš otupělí alkoholem a denní rutinou, než aby něco podnikli. Muži zůstali na místě, jen bez odporu zvedli ruce. „Klidně nás prohledejte, nemáme co skrývat.“

A tak se příchozí pustili do prohledávání. A bylo to brutální. „Hledalo“ se totiž kulometem. Ticho se změnilo v chaos. Ozvěna výstřelů přerušila ospalé ráno Chicaga. Prostor se naplnil štiplavým kouřem, výkřiky a pak už jen údery padajících těl. Nebyl to masakr. Byla to poprava. Kulky si našly každého, kdo stál na špatné straně.

Když policie dorazila, našla tři těla ležící u sebe, další rozhozená v rohu. Opuštěné doutníky ještě doutnaly, jak se čas zastavil v momentě prvního výstřelu. Moranův gang už nebyl. Nebylo těžké ukázat prstem: za tímhle vším musel stát Al Capone, vládce jižní části Chicaga.

Ale Capone měl alibi. Slunil se na Floridě, tisíce kilometrů od masakru. Kdo přesně stiskl spoušť? Byli to jeho muži? Byli to policisté, kteří za jeho peníze pracovali bokem? Vyšetřovatelé neměli nic. Nikdo nebyl obviněn, nikdo nebyl zatčen. Pravda zůstala pohřbená stejně jako oběti.

Po masakru se Chicago zastavilo. Lidé, kteří dříve považovali gangstery za romantické rebely, začali vidět jejich pravou tvář. Média přinášela fotografie těl a titulky, které strašily každého, kdo uměl číst. Američané si začali uvědomovat, že prohibice nepřinesla morální očistu, ale krvavé potoky do ulic.

Valentýnský masakr se stal mementem. Nebyla to jen pomsta jednoho gangu vůči druhému. Byl to příklad, jak daleko jsou lidé ochotni zajít pro kontrolu, peníze a moc. Svátek lásky se pro Moranův gang stal posledním dnem.

Použité zdroje:

https://www.britannica.com/event/Saint-Valentines-Day-Massacre

https://www.history.com/topics/crime/saint-valentines-day-massacre

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz