Článek
Po včerejších ruských raketových útocích na ukrajinská města, které si vyžádaly desítky mrtvých, je Moskva pod palbou odsuzujících výroků. V Moskvě však zatím zjevně žádné pozdvižení nevyvolaly. Tento útok na Kyjev, který zasáhl i dětskou kliniku, se dostal dokonce do programu mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Těžko v této instituci hledat mocnější orgán, ale ještě hůře hledat realistické východisko ze situace, kdy na světový mír dohlíží ruský medvěd s právem veta. Právě Rusko aktuálně Radě bezpečnosti dokonce předsedá. Očekávat tak můžeme kolečko diplomatických tanečků a „hlubokého znepokojení“. Britská velvyslankyně při OSN Barbara Woodwardová na síti X (@BWoodward_UN) uvedla: „Odsoudíme zbabělý a zavrženíhodný útok Ruska na nemocnici a odpovědné poženeme k odpovědnosti.“ Tak i když určitě nebude sama, „předseda“ Rady to bude vidět jinak.
Je ironií, že instituce, jejímž smyslem a úkolem je předcházet konfliktům, je dnes neschopná čelit nejvážnějším hrozbám. Jedním z hlavních důvodů této bezzubosti je bezesporu právo veta, které mají stálí členové Rady. Tento mechanismus, původně zamýšlený jako pojistka, se stal brzdou, která paralyzuje jakoukoli efektivní akci Rady bezpečnosti. Jakmile jeden z pěti stálých členů – Spojené státy, Rusko, Čína, Francie nebo Velká Británie – zvedne ruku a použije veto, Rada se stává impotentní. Tento systém vytváří frustraci a ztrátu důvěry, že má OSN jiný smysl, než jen vytvářet další politické „klubíky“ a drahý úřednický aparát.
Dnešní jednání tak bude dalším důkazem této impotence. Členové Rady si budou vyměňovat znechucené pohledy, ale zázrak se nestane. Rada nebude schopná útok ani formálně odsoudit, natož se vzchopit k jakékoli vážnější reakci.