Hlavní obsah
Aktuální dění

Proč lidé platí, aby mohli umřít ve válce? Odpověď je horší, než čekáte

Foto: Košířan/DALL-E

Většina lidí se válce chce vyhnout. Jiní ochotně platí tisíce dolarů, jen aby se dostali do zákopů na Ukrajině po boku ruské armády. Jejich „pracovní cesta“ ale často končí před výplatou…

Článek

Zákop místo kariéry

V dnešní době lze koupit ledacos – od lajků na sociálních sítích, mýdla s vůní slaniny až po psí parfémy. Objevila se i nová kategorie: poplatek za možnost stát se žoldákem (rozuměj Kanónenfutr). A tato služba má překvapivě přesnou cenovku. Například čínští občané platí zprostředkovatelům v přepočtu přes 80 tisíc korun, jen aby se dostali do ruské armády a mohli bojovat na Ukrajině.

Podle serveru Kyiv Independent byl nedávno na Donbasu zajat čínský muž, který zaplatil 300 000 rublů (cca 3 500 USD) zprostředkovateli, aby se dostal do ruské armády. Slibem bylo občanství a nový začátek. Realitou byla zima, bahno, fronta a nefunkční samopal.

Prezident Zelenskyj potvrdil, že na ruské straně bojuje minimálně 155 čínských občanů (pravda.com.ua). Čína na dotazy reaguje odmítavě a tvrdí, že nejde o státem podporovanou aktivitu (WSJ).

Z Nepálu až na frontu – omylem

Podobný osud potkal i desítky mladíků z Nepálu a Indie. Podle serveru Babel.ua mnozí z nich zaplatili zprostředkovatelům až 4 000 dolarů, což v jejich zemích představuje celoživotní úspory. Mysleli si, že jedou na stavební zakázku nebo jako ostraha. Realita byla o dost horší: ruská uniforma, fronta a zajetí nebo smrt.

Nepálská vláda proto v lednu 2024 zakázala svým občanům cestovat za prací do Ruska i na Ukrajinu (EFE). Ostatní státy reagují zatím zdrženlivě. Indie vydala varování, Čína situaci spíše zlehčuje.

Válka jako migrační kanál

Pro Kreml je verbování cizinců výhodné – umožňuje doplňovat vlastní ztráty bez nutnosti neoblíbené domácí mobilizace. Zahraniční žoldáci dostávají horší výzbroj, často jsou zcela bez výcviku a navíc posíláni na nejnebezpečnější úseky fronty. Jsou vnímáni jako „spotřební materiál“. Po smrti bývají pochováni anonymně nebo prostě zůstávají ležet na bojišti.

Kromě Asie se verbuje i v Africe. Do války jsou zapojeni například muži z Ugandy či Nigérie, často skrze agentury maskované jako soukromé bezpečnostní firmy. Jistě si dovedete představit jak „připravení“ se asi dostávají na frontu.

A co Česko? Žoldáctví je trestné

Možná si říkáte: může se do podobné situace dostat i někdo z Česka? Teoreticky ano – i čeští občané se v minulosti zapojovali do cizích armád, ať už z přesvědčení, dobrodružství nebo kvůli výdělku. Ale pozor – účast v ozbrojeném konfliktu bez souhlasu prezidenta republiky je podle českého trestního zákoníku trestná a hrozí za ni až 5 let vězení. Ministerstvo zahraničí opakovaně varuje, že účast v bojích může mít závažné důsledky – nejen právní, ale i existenční.

Smrt na splátky

Někteří lidé si skutečně kupují jednosměrnou jízdenku do války. Zatímco Západ řeší, jak ulevit válečným uprchlíkům, jiní platí za to, aby se války mohli účastnit. Platit za možnost padnout na cizí půdě, ve válce, kde nerozumíte ani jedné ze stran? Vážně věří, že jim rusko něco dá?

Možná by příští nabídkou mohla být smrt na splátky s pojištěním…

Anketa

Co si myslíte o lidech, kteří platí za to, aby mohli bojovat ve válce?
Je za tím jejich zoufalství a chudoba.
18,5 %
Jsou naivní, zmanipulovaní nebo podvedeni.
65 %
Je za tím jejich chamtivost nebo naivní představy o válčení.
16,5 %
Celkem hlasovalo 383 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz