Hlavní obsah
Sport

Zažijte olympijskou atmosféru: Sportovní festival v Mostě vás nadchne

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Košířan/DALL-E

olympijský festoval

Olympijský festival v Mostě byl pro nás skvělým zážitkem. Nejenže jsme si užili spoustu zábavy, tradičních i méně obvyklých sportovních disciplín, ale také jsme se stali součástí olympijské atmosféry.

Článek

Chtěl jsem synovi naplánovat sportovní týden v Praze. Badminton, squash, bazén nebo stěnu. Prostě aby to bylo akčnější. A pak jsem dostal otázku: „Nechcete jet na olympijský festival?“ No, proč ne, že?

Popravdě, moc jsem nevěděl, co od toho čekat. Představoval jsem si to jako olympijskou fan-zónu. Ale byl jsem na omylu. Místo klasického rodinného výletu do zoo nebo na hrad jsme se rozhodli pro sportovní festival, kde nejen fandíte, ale hlavně si sami zasportujete!

Pohodová Matylda aneb tip na levné ubytování

Dopoledne jsme dorazili do Mostu a ubytovali se v tábořišti Matylda. Velká zelená louka, kde snadno postavíte stan nebo karavan. Čisté zázemí, recepce, toalety, sprchy, kuchyňka a kousek od vody bistro. Molo, šlapadla, vše jako nové a udržované. Cena? Příznivá. Za stan, jednoho dospělého, jedno dítě a auto jsme za noc utratili asi 300 Kč. Pokud se nemůžete nebo nechcete ubytovat přímo ve festivalovém kempu, je nedaleké tábořiště Matylda přímo ideální.

Ubytování v olympijském kempu vychází pro dva za 3000 Kč a cena zahrnuje velký stan, VIP parkoviště a vstup na festival (v den příjezdu i odjezdu). Toto ubytování jsme využili druhý den našeho pobytu. Stan byl opravdu komfortní - matrace, polštáře, deky, lednice. Po dešti byly cesty v kempu rozbahněné, ale pořadatelé to rychle vyřešili posypem dřevěnou drtí. Je jen na vás, čemu dáte přednost. Vyzkoušeli jsme obě varianty a obě se nám líbily.

S hrací kartou to půjde líp

Vstupenku na festival můžete koupit až na místě, a díky cash-less řešení je odbavení rychlé. Pokud uvidíte frontu, nebojte, bude jistě rychle pryč. Ke vstupence doporučuji přikoupit Hrací kartu za 50 Kč. Je to malá mapka s jednotlivými sportovními stanovišti. Za splněné úkoly vám ji cvaknou, jako kdysi průvodčí jízdenku, a za určitý počet cvaknutí získáte diplom, medaili nebo i dárek. Nenechte se mýlit, nasbírat potřebný počet cvaknutí dá opravdu zabrat. Pro děti je to skvělá motivace pustit se i do sportů, které by možná raději vynechaly, ale které je po malé ochutnávce můžou bavit. A díky mapce se v areálu budete lépe orientovat. Neříkám, že získaný dárek bude mít cenu těch 50 Kč, ale získaná motivace je k nezaplacení.

Naše sportovní zážitky

Syn si zahrál hokejbal, basketbal, vyzkoušel šerm. Děti dostaly šermířskou přilbu a zkušený trenér jim vysvětlil základy pravidel, technik i etikety. Hned byli jako malí mušketýři! Na rozpáleném slunci si zahrály ping-pong, zkusily taekwondo, karate, atletiku, beachvolejbal, lukostřelbu a další sporty.

Hned první den nás vedro poslalo k vodním aktivitám, ale ty byly zarezervované dlouho dopředu. Pokud je nechcete vynechat, zajděte se tam rezervovat dostatečně předem. V chladnějších dnech nával není. Veslování na trenažéru sice nebylo tak osvěžující, ale děti přesto bavilo. Následující den jsme se dostali i na kajak. Po krátké instruktáži na břehu jsme se ocitli v kajacích a už se pádlovalo na jezeře. Všichni měli samozřejmě plovací vesty. Jízdu kolem bójí i zasvěcené vyprávění chomutovského rychlostního kajakáře jsme si užili. Když daleko od břehu zazněl pokyn, zahoďte pádla daleko před sebe, všichni trochu znejistili. Ale bylo to v klidu. Nácvik, jak snadno můžete kajak ovládat, i když pádlujete pouze rukama.

Je úžasné, co tito borci tomuto sportu obětují. Sponzorské příspěvky pokryjí stěží činnost dětských oddílů. Ti dospělí si své náklady na trénink, soustředění i závody často musí hradit úplně sami. Intenzivní trénink absolvují navíc běžně po šichtě v práci. Poslední tečkou bylo přeplavání bazénu na čas pod dohledem chomutovského plaveckého oddílu.

Stanoviště nemocnice Most, které zdánlivě se sportem nemá moc společného, se nakonec ukázalo jako jedno z nejnamáhavějších. Na figuríně si totiž můžete vyzkoušet srdeční masáž. Dostat se do tempa, a hlavně ho udržet potřebnou dobu (než přijede pomoc nebo vás někdo vystřídá) je fyzicky opravdu náročné.

Jedno stanoviště ale mladý pán zcela odmítal. Má přeci svou klukovskou čest. Šlo totiž o jezdecké stanoviště, jenže koně tam nehledejte. A jak asi tušíte, běhá se tam s plyšovou hlavou koně a skáče přes překážky. Tato disciplína ho nikterak nelákala a získat bod za její splnění odmítal i pod příslibem absence jakékoli fotodokumentace této události. Mám pro něj pochopení.

Fandíme společně

Plnění sportovních úkolů jsme prokládali fanděním našim olympionikům, když jsme ve fazóně sledovali živé přenosy. Největším vrcholem byl neuvěřitelně napínavý šermířský souboj, kde naši borci získali bronzovou medaili. Fandili jsme, křičeli a tleskali radostí. Kdo bude na festivalu ve správný čas, možná se s medailisty setká i naživo. Po příletu do Čech se tam prý mají v plánu stavit.

Návštěva hradu a autodromu

Druhý den ráno jsme bruslili kolem Matyldy (inline brusle vezměte s sebou) a pak zamířili na mostecký autodrom, kde se závodilo. K vidění byly pořádná auta - Mercedes AMG, Porsche, Lamborghini i formule F4. A nejen k vidění! To se musí slyšet. Ostatně pokud pojedou, v kempu o nich určitě uslyšíte. Než se tam vydáte, mrkněte na web autodromu, ať víte, zda bude na co koukat.

Následovala návštěva hradu Hněvín s úžasným výhledem. Je tu i bonusové stanoviště v rámci festivalu, takže hrací kartičku si vezměte s sebou. Shora máte parádní výhled do všech směrů, a i když foukalo, byli jsme rádi, že jsme těch pár schodů věže vyšlápli.

Několik praktických poznámek

Jídlo: Festivalové jídlo bylo kapitola sama pro sebe. Bavorské klobásy, grilovaná kukuřice, trhané maso v různém pečivu, kuřecí stripsy nebo párek v rohlíku – všechno skvělé, ale dva dny na tom vydrží málokdo. Škoda, že tato část sportovního života, zdravá strava, zůstala návštěvníkům skryta.

Samozřejmě můžete za jídlem vyrazit i mimo festival. Stačí si při odchodu u hlavního vstupu „odhlásit“ vstupenku a pak vás opět pustí zpátky. Tip na restauraci v Mostě pro vás nemám, ale určitě něco najdete.

Pochválit naopak musím kvalitu čepovaného piva. Mostecké pivo nepatří v mém okolí mezi nejznámější, ale chutnalo opravdu dobře.

Toalety: Splachovací toalety u kempu i uvnitř festivalu byly příjemným překvapením. Nečekal jsem na louce mobilní toalety napojené na kanalizaci. K dispozici tekoucí voda, desinfekční stojany a v kempu samozřejmě i sprchy. Splachovací toalety byly u gastro koutku doplněné o ty chemické, což při jídle úplně cítit nechcete, na druhou stranu pro to mám pochopení. Bylo potřeba zajistit dostatečnou kapacitu a není možné kanalizaci dotáhnout úplně všude. Každopádně o hygienu mít při návštěvě olympijského festivalu strach nemusíte. Ani jeden den jsem nezaznamenal, že by kapacita toalet nestačila. Obešlo se to zcela bez front.

Přijeďte, stojí to za to!

Olympijský festival v Mostě byl pro nás nezapomenutelným zážitkem. Nejenže jsme si užili spoustu zábavy, tradičních i méně obvyklých sportovních disciplín, ale také jsme se stali součástí jedinečné olympijské atmosféry. Pokud máte možnost, rozhodně se na olympijský festival vydejte. Je to zážitek, který stojí za to!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Olympijský festival

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz