Hlavní obsah
Právo a státní správa

Chyby soudních znalců

Foto: freepik.com

Soudní znalci jsou často bráni jako absolutní autority. Jejich posudky rozhodují o vině, nevině, velkých odškodněních nebo osudech firem. Jenže i ti nejlepší z nejlepších občas šlápnou vedle.

Článek

A někdy to dopadne tak vtipně, že by to nevymyslel ani scénárista komedie. Tak se na to mrkneme.

Třeba v Británii se stalo, že forenzní expert tvrdil, že podezřelý musel být na místě činu, protože jeho DNA našli na místě loupeže. Jenže po pár letech se ukázalo, že DNA se tam dostala přes obal sušenky. Někdo ji snědl v práci a vyhodil obal. Nevím jak vy, ale já bych si po tomhle asi začal hlídat, co s těma obalama dělám.

Pak tu máme psychologa, co se u soudu o péči o dítě vytasil s tvrzením, že jeden rodič je emocionálně nezpůsobilý. A víte, na čem to založil? Na testu, který se používal ke zkoumání inteligence goril. Fakt! Když se to provalilo, rodič dostal dítě zpátky a znalce od té doby už nikdo neviděl. Takže poučení? Když už testujete, tak aspoň na lidech.

Jedna z nejbizarnějších chyb se odehrála v Americe. Znalec tam určil druh jedu podle barvy na fotce. Tvrdil, že jde o vzácný toxický chemický vzorec, protože tekutina byla modrá. No a co to nakonec bylo? Zředěná limonáda s trochou potravinářského barviva. Od té doby se mu přezdívalo „detektiv Kool-Aid“. Upřímně, já bych si na jeho místě asi hledal jinou práci.

Ani Česko nezůstává pozadu. Jeden znalec ve stavebnictví tvrdil, že budova je nebezpečná, protože propočítal, že zatížení překračuje normy. Jenže ouha. Když se na jeho výpočty podívali jiní, zjistilo se, že udělal chybu v základních počtech. Prostě špatně sečetl čísla. Stavební firma mu pak prý nabídla kurz základní matematiky. Jestli ho přijal, to už nevíme.

Někdy ale ty chyby nejsou jen k smíchu. V jednom americkém případě znalec tvrdil, že stopy na místě činu odpovídají botám podezřelého. A podle toho chlapa odsoudili. Jenže po pár letech zjistili, že si znalec stopy špatně zapsal. Podezřelý měl úplně jinou velikost nohy! Kvůli téhle „drobnosti“ museli přezkoumat stovky dalších případů, kde tenhle expert figuroval.

A to ani nemluvím o případech, kdy znalec selhal úplně lidsky. Jeden třeba během výpovědi tak vybuchl, že začal řvát na soudce. Když se ho ptali, jestli ví, že je pod přísahou, odpověděl: „Jsem znalec, nemusím být vždy milý.“ No, asi už tušíte, že jeho kariéra tímhle dostala slušnou stopku.

Co si z toho všeho vzít? I odborníci jsou jen lidi. A někdy to prostě zvorají. Někdy kvůli přehnané sebejistotě, jindy kvůli tlaku okolí. A někdy za to může prostě jen nedostatek kávy. Takže příště, až budete číst o znaleckém posudku, pamatujte: vždycky je dobré ptát se na detaily. Protože jak se říká, ďábel je v detailu.

zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz