Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kim Novak: sex ikona 50. let si v Hollywoodu uhájila české příjmení. Bramborové knedlíky vaří dodnes

Foto: New York Sunday News/Wikimedia Commons/Public Domain

Kim Novak na obálce New York Sunday News(1957)

„Jsem Češka a tohle je moje příjmení,“ odsekla Kim Novak hollywoodskému magnátovi. Hvězda stříbrného plátna, která se cítí být příliš křehká na slávu, za pár dní oslaví 92. narozeniny.

Článek

Roku 1958 byl v amerických kinech uveden psychologický thriller režiséra Alfreda Hitchcocka s poetickým názvem Vertigo. Snímek, který zpočátku sklízel spíše rozpačité recenze, se nakonec stal kasovním trhákem s mnohamilionovým obratem a dodnes je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob. Nevšední úspěch Vertiga vynesl na výsluní nejen Hitchococka, který už tehdy platil za jednoho z nejúspěšnějších režisérů Hollywoodu, ale také některé z členů jeho hvězdného týmu. Mezi nimi se zvlášť vyjímala představitelka hlavní ženské role, začínající herečka a modelka Kim Novak.

Začala jako „Slečna Mrazák“

Kim Novak se narodila 13. února 1933 v Chicagu jako Marilyn Pauline Novak. Její rodiče Joseph a Blanche (rozená Kral) byli oba potomky českých imigrantů, jejichž původ sahá pravděpodobně do oblasti Písecka v Jižních Čechách. Rodina Novakových žila skromným, nenápadným způsobem života, kdy den ode dne odděloval především harmonogram školního roku (oba rodiče byli učitelé) a církevní svátky, a k těmto prostým, morálně nekomplikovaným hodnotám vedli i svoje dvě dcery. Uvnitř silné česko-polské komunity v Chicagu Novakovi udržovali při životě tradice svých předků, jejich jazyk i pokrmy, a přitom se dokázali dobře integrovat do americké společnosti. Pan Novak učil americké děti jejich vlastním dějinám, paní Novaková pak doma vařila knedlíky - jídlo, které potom s oblibou dělávaly i obě její dcery.

Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Public Domain

Kim Novak při natáčení filmu „Phffft“ (1954)

Na seznam vhodných zaměstnání pro dívky z katolické rodiny určitě nepatřilo ani herectví, ani modeling. Nevíme, jak se rodiče Novakovi tvářili, když zjistili, že jejich mladší dcera tíhne k obojímu; z množství dochovaných fotografií, na kterých pózují na červeném koberci po jejím boku, si ale můžeme domyslet, že ji minimálně podporovali. Nemohli sice se svými příjmy platit dceři drahou hereckou školu, mladá Marilyn si ale dokázala najít uplatnění i tak. Dřív, než dokončila střední školu, se nechala zaměstnat jako propagační modelka pro firmu, která vyráběla domácí mrazáky, a během letních prázdnin v posledním semestru odjela na reklamní turné. Byť se z jejího angažmá stala časem spíše groteskní historka (říkali jí „Miss Deepfreeze“ - "Slečna Mrazák"), byl to její první skutečný umělecký počin. Když se vrátila domů, získala dvě stipendia na School of the Art Institution v Chicagu.

Novak je originál, ne stereotyp

V roce 1952 se Marilyn Novak spojila s dvěma modelkami, se kterými se seznámila na turné firmy na mrazáky, a v jejich doprovodu se vydala dobýt Hollywood. Od roku 1953 se objevovala ve filmech jako obyčejná komparzistka, pak se na ni ale usmálo štěstí: všiml si jí filmový agent, který pro ni vyjednal smlouvu na dlouhodobou spolupráci s produkčním studiem Columbia Pictures. Ředitelem studia byl tehdy Harry Cohn, který se pokusil Marilyn ještě před debutem přesvědčit, aby si radikálně změnila jméno.

„Nikdo se nebude chtít dívat na dívku, která má jméno jako nějaký Polack,“ hřímal Cohn. „Polack“ bylo hanlivé označení, kterým Američané označovali příslušníka polské přistěhovalecké komunity, a Marilyn se vůči němu ohradila.

„Zaprvé jsem Češka, ne Polka, zadruhé na tom nezáleží - je to moje jméno,“ opáčila. Harry Cohn byl známý jako arogantní a nepříjemný muž, který se Marilyn z duše protivil, věděla ale, že na jeho libovůli závisí její herecká existence. Dohodli se proto na kompromisu a z Marilyn se stala Kim. Studio původně přemýšlelo, že mladá herečka nahradí tehdejší divu Ritu Hayworth, jejíž hvězda pomalu slábla, Kim to ale rázně odmítla: nikdy netoužila být stereotypní herečkou - chtěla být originál.

Foto: Columbia Pictures Corp./Wikimedia Commons/Public Domain

Rita Hayworth, Frank Sinatra a Kim Novak na promo fotografii k filmu Pay Joey (1957)

V následujících letech se Kim objevila v několika celovečerních filmech - od romantických komedií, jako byla Phffft z roku 1954, až po drsná krimi dramata ve stylu 5 Against The House z roku 1955. Tyto filmy měly průměrné výdělky, ale Kim si za ně vysloužila obstojné recenze. Pak přišel rok 1958 a s ním skok jménem Vertigo - opus magnum amerického „mistra napětí“ Alfreda Hitchocka.

Do Vertiga se Novak dostala náhodou. Herečka, která měla ztvárnit obě hlavní ženské role, otěhotněla, a Hitchcock oslovil Harryho Cohna s žádostí o náhradu (zajímavostí je, že byl ochoten náhradu přijmout, aniž by požadoval kamerovou zkoušku). Cohn považoval scénář k Vertigu za odpad, ale dovolil Kim, aby si ho přečetla. Uchvátil ji. Osvědčenou metodou protestů a stávek si vyjednala s Cohnem vyšší honorář, než jí původně nabízel (Cohn byl známý tím, že své herce bral na hůl), s Hitchcockem se zase během natáčení prala o pozice: odmítala např. nosit kostým, který speciálně pro její postavu týdny zdlouhavě navrhoval, protože měla pocit, že se k ní nehodí. Boj o autenticitu při natáčení Vertiga se stal symbolem boje, který vedla celá svá aktivní herecká léta: odmítala se nechat napasovat do šablony a vzdát se sama sebe. Ať už to tehdy byla upřímnost nebo póza (jak ji obviňovali současníci), divákům to bylo sympatické: z dívky z přistěhovalecké komunity se téměř přes noc stala sex ikona, která nabídky na nové filmy nestačila probírat. Málokdo tehdy tušil, že hvězdná kariéra skončí dříve, než pořádně začala.

Foto: Paramount Pictures/Wikimedia Commons/Public Domain

Alfred Hitchcock a Kim Novak při natáčení filmu Vertigo (1958)

Rozloučení s Hollywoodem a klidný život na farmě

Po kolosálním úspěchu Vertiga přišla chudá léta. Filmy, které Novak v záchvatu nadšení natočila mezi léty 1959-65, soudobé kritiky strhaly. Ocenění za ně jí příliš pozdě přinesla až budoucnost. V osobním životě ji navíc stíhala jedna pohroma za druhou - v roce 1965 vyhořel její milovaný dům v hollywoodské čtvrti Bel Air, o rok později zbytek majetku zmizel při sesuvu půdy (práce na místě nehody navíc spolkly její celoživotní úspory) a skončilo její rok trvající manželství s hercem Richardem Johnsonem. Život jí navíc začala komplikovat psychická nemoc - bipolární afektivní porucha, kterou zdědila po předcích. Poté, co ještě v roce 1966 spadla při natáčení filmu The Eye of Devil z koně a skončila s vážným zraněním, se emocionálně vyčerpaná stáhla do ústraní.

Kim Novak o sobě tvrdí, že je příliš křehká na to, aby byla slavná. Od roku 1966 do roku 1991 se herectví věnovala jen sporadicky a z povinnosti, aby vydělala peníze, bez ambic a skutečného prožitku. Raději se ponořila do své celoživotní lásky, kterou bylo umění. Malovala obrazy, ke kterým psala vlastní básně a dokonce i písňové texty. Z hollywoodské čtvrti prominentů se odstěhovala do Big Sur, členité a hornaté části kalifornského pobřeží známém svými úchvatnými scenériemi, aby tam mohla chovat koně. V roce 1976 se provdala za Roberta Malloye, veterináře, který její arabské kobyle vyléčil bolestivou koliku. Toto druhé manželství už bylo šťastné: manželé koupili ranč v Oregonu, kde žili klidným životem jen se sebou a svými koňmi. Novak strávila po Malloyově boku 44 let až do jeho smrti v roce 2010. V roce 1992 odešla oficiálně do důchodu a od té doby už se věnuje jen výtvarné tvorbě.

Foto: Alexandre VDA/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Kim Novak se v posledních 15 letech ocitla na stránkách bulváru kvůli nepovedeným estetickým zákrokům v obličeji (2012)

Ať už šlo o profesní nebo osobní život, Kim Novak se nikdy nestyděla za to, kým je. V 60. letech poprvé navštívila Československo a podařilo se jí vystopovat své předky až k malé vesnici Tukleky nedaleko Písku. Vzpomíná, jak jednou se svým druhým mužem seděla v jedné z pražských restaurací a oba si pochutnávali na bramborových knedlících.

„Ty ale děláš lepší,“ řekl jí tehdy Robert Malloy.

„Bramborovým knedlíkům dávám přednost,“ vysvětlila později novinářům. „Maminka mě naučila, jak je vařit. Dělám je dodnes.“

Kim Novak za pár dní oslaví 92. narozeniny. Je stále vitální a na ranči v Oregonu čile prohání své arabské koně. Za svůj přínos filmovému světu si vysloužila dvě ocenění Zlatý glóbus, jednoho čestného Zlatého medvěda a hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Foto: Robert Malloy/Wikimedia Commons/Public Domain

Kim Novak, jak ji viděl a fotil její druhý manžel Robert Malloy (2005)

ZDROJE:

Feinberg, Scott: „“What I Want Out of Life Is to Be Loved”: Kim Novak on Healing After Leaving Hollywood“ (12.3.2021). The Hollywoood Reporter. Čteno 29.1.2025

Hattenstone, Simon: „‘I had to leave Hollywood to save myself’: Kim Novak on art, bipolar, Hitchcock and happiness“ (15.2.2021). The Guardian. Čteno 29.1.2025

McNeil, Liz: „Kim Novak on Turning 90 and How She'll Be Remembered: 'My Life Has Grown Richer the Longer I've Been Around'“ (13.2.2023). People. Čteno 29.1.2025

Zurcher Anthony: „Kim Novak and Hollywood cruelty“ (4.3.2014). BBC.com. Čteno 29.1.2025

„Actress Kim Novak refused to change her Czech name for Hollywood“ (15.2.2023). Prague Reporter. Čteno 29.1.2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz