Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nevyzpytatelný Woody Allen: geniální režisér i chlípník, který svedl dceru vlastní ženy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Colin Swan/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
20. 11. 10:59

Když Woody Allen poznal Miu Farrow, byla to láska jako trám. Třináct let vztahu vyústilo v dramatický rozchod, při kterém slavná herečka obvinila Allena ze sexuálního zneužití své adoptivní dcery. On sám se poté oženil s další z jejích dcer.

Článek

Woody Allen se proslavil jako svérázný režisér hollywoodských trháků, talentovaný herec i autor komediálních skečů. Patří k nejoblíbenějším filmovým tvůrcům vůbec: jeho snímky už více než šest desetiletí sklízejí ovace publika i uznání kritik. Slávou ověnčeného Allena předchází pověst geniálního podivína, na stará kolena ho ale dostihly následky jeho bujarého osobního života: herečka Mia Farrow, jedna z jeho bývalých družek a matka tří z jeho dětí, proti němu už roky vede mediální válku, jejímž ústředním bodem je sexuální zneužití Allenovy adoptivní dcery Dylan, kterého se měl režisér dopustit kolem roku 1992.

Nekonvenční vztah a kupa dětí

Allen a Mia Farrow se poznali roku 1979 a už o rok později začal jejich intimní poměr. Jí bylo čtyřiatřicet, jemu o deset let více. Ani jeden z nich tehdy nebyl ve vztazích nováčkem: Allen měl za sebou v té době už dvě manželství a řadu románků, Farrow z manželství s pianistou André Previnem odešla se třemi biologickými a čtyřmi adoptovanými dětmi. Vztah dvou tak silných a zdánlivě nesourodých osobností měl řadu specifik: jednou z nich bylo, že za oněch třináct společných let nikdy nesdíleli jednu domácnost. Woody Allen se dokonce později nechal slyšet, že u své dlouholeté partnerky ani jedinkrát nepřenocoval. Nekonvenčnost vztahu ovšem nikterak nebránila harmonické profesní spolupráci: Woody Allen neváhal obsadit Miu Farrow do třinácti ze čtrnácti svých nových filmů.

Foto: Angele Kaloventzos/Wikimedia Commons/Public Domain

Mia Farrow (1980)

Navzdory neobvyklému vztahovému schématu se Farrow podařilo přesvědčit Allena, aby spolu založili rodinu. Allen ovšem se zplozením dítěte souhlasil pouze pod podmínkou, že o něj nikdy nebude muset osobně pečovat. Když se početí vlastního dítěte nedařilo a Farrow navrhla adopci, na jeho postoji se nic nezměnilo a k samotnému procesu adopce přistupoval bez většího zájmu. Přesto, když roku 1985 Farrow osvojila teprve dvoutýdenní dceru Dylan, pookřál a své nové otcovské role se snažil zhostit se ctí. Začal dokonce trávit více času v domě Farrow, aby byl dceři nablízku. Roku 1987 se navzdory fámám o Allenově neplodnosti páru narodil zdravý syn Satchel. Kromě něj ve vztahu s Farrow Allen osvojil ještě Mosese, chlapce, kterého Farrow adoptovala rok před seznámením s ním.

Soon-Yi, Dylan a Allen

Brzy po narození Satchela začal vztah jeho rodičů skřípat. Přestali spolu intimně žít, Farrow dokonce požádala Allena, aby jí vrátil klíč od jejího bytu. Scházeli se na neutrální půdě u večeře, na oslavách a při jiných příležitostech, kde vystupovali jako rodina, ale poté se každý z nich vrátil zpět do svého bytu. Farrow i přesto toužila adoptovat ještě jedno dítě: přestože jeho souhlas nepotřebovala, Allen se snažil jí další adopci rozmluvit. Namísto toho, aby sama adoptovala další dítě, jí nabídl, že on adoptuje dceru Dylan a také syna Mosese, kterého sama osvojila rok před seznámením s Allenem. K formálnímu dokončení adopce obou dětí došlo v prosinci 1991.

V lednu roku 1992 objevila Mia Farrow v domě Woodyho Allena nahé fotografie své dcery Soon-Yi Previn. Soon-Yi byla jednou ze tří dívek, které Farrow adoptovala ještě během svého manželství s André Previnem.

„Byly tak erotické, že by je nevzali ani do Playboye,“ vyjádřila se znechucená Farrow. Brzy poté, co jí Allen přiznal, že se Soon-Yi už nějakou dobu udržuje intimní poměr, kontaktovala svého právníka. Pikantní okolnosti rozpadu vztahu slavného režiséra a neméně slavné herečky vzbudily velký zájem médií i veřejnosti, přičemž sympatie davu pochopitelně hrály do karet spíše Farrow. Allen, kterému bylo tehdy 56 let, sebe i svůj vztah s jednadvacetiletou dcerou své bývalé partnerky vehementně obhajoval.

„Nikdy jsem v žádném myslitelném ohledu nebyl otcem Soon-Yi,“ tvrdil a dodal, že s ní za dobu vztahu s Miou Farrow sotva kdy prohodil pár slov. Vyznal zároveň, že svou novou přítelkyni skutečně miluje a ona že v něm nikdy nespatřovala otcovskou figuru. Ve stejný den, kdy oficiálně potvrdil svůj vztah se Soon-Yi, connecticutská policie oznámila, že Allena vyšetřuje kvůli podezření ze zneužití Dylan Farrow. Sedmiletá dívenka shodně s tvrzením své matky vypověděla, že ji měl otec v létě roku 1992 sexuálně zneužít na půdě rodinného domu v Connecticutu. Allen obvinění od začátku označuje za lživé a „zcela nehorázné“.

Foto: Rubenstein/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 2.0

Woody Allen a Soon-Yi Previn na premiéře filmu „Whatever Works“ (2009)

Predátor a hysterka

Mia Farrow vstoupila do soudních přenic se svým expartnerem krátce po jejich rozchodu. Od roku 1992 se soudili o opatrovnictví všech dětí, ke kterým měl Allen rodičovská práva - k biologickému synovi Satchelovi i adoptivnímu synovi Mosesovi a dceři Dylan. Soud nakonec roku 1993 rozhodl v Allenův neprospěch a Farrow získala nad dětmi opatrovnictví.

Stejného roku soud rozhodl o tom, že obvinění ze zneužití se Allenovi pro nedostatek důkazů nepodařilo prokázat. Pro jeho nevinu svědčily také závěry odborných posudků lékařů z nemocnice v New Havenu, kteří sedm měsíců Allena intenzivně vyšetřovali. Obhájci Mii Farrow sice tyto posudky napadli jako chybné metodologií i závěry, rozhodnutí soudu se jim ale zvrátit nepodařilo. I přesto ale Allen dočasně přišel o možnost styku s dcerou Dylan.

Zdaleka ne každý z odborníků nicméně věřil v Allenovu nevinu. Franc Maco, connecticutský státní zástupce, v září roku 1993 prohlásil, že má dostatek důkazů pro to, aby Allena dále stíhal, ale neučiní tak jen proto, aby uchránil malou Dylan od traumatu z dalšího vyšetřování. Dylan samotná dodnes stojí za svým původním obviněním (byť v něm již dnes částečně zaznívá i revidovaná verze příběhu, který v průběhu let poskytla její matka). Roku 2018 se veřejně přihlásila k hnutí MeToo a znovu vystoupila s tvrzením o vině svého otce.

„Nechápu, jak může být uvěřitelnější ta bláznivá historka o tom, že mi matka vymyla mozek, než to, že mě otec zneužíval,“ uvedla Dylan v rozhovoru pro televizi CBS. Podle ní se lépe věří verzi Woodyho Allena, protože se tím pádem lépe věří i pravdivosti jeho nesmrtelných filmů. V těch často hraje ústřední roli společenská satira a parodie, hojně se v nich vyskytují sexuální témata a postavy mladých, naivních dívek, které ochotně padají do náruče svým postarším hrdinům - podle Dylan je tento motiv vztahovou i sexuální fantazií jejího otce.

Foto: Andrew Lih/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Mia Farrow (2018)

„Já věřím, že si to myslí, a věřím, že si to takhle pamatuje,“ reaguje na obvinění své dcery Woody Allen. Poukazuje na to, že Dylan je stále pod vlivem své matky, která jí dokázala „implantovat myšlenky i vzpomínky“. Mediální a soudní boje, ve kterých proti sobě jako dva nesmiřitelní soci stojí Mia Farrow a Woody Allen, bývalí partneři a rodiče tří společných dětí, se táhnou už třicet let. Ona jeho označuje za nechutného predátora, on ji za prolhanou hysterku. Zásoby zbraní se zatím nevyčerpaly: zaplnily tisíce titulních stran tisku, zaměstnaly desítky právníků a natrvalo roztrhaly jednu rodinu. Moses Farrow i Satchel Allen (dnes známý pod jménem Ronan Farrow) se připojili k obraně svého otce a společně se Soon-Yi Previn obvinili svou matku z toho, že nutila svoje děti o Allenovi lhát (všechny ostatní děti tato obvinění popřely).

„Je největší chybou mého života, že jsem ji kdy bránil,“ vyznal Moses.

Woody Allen se mezitím v prosinci 1997 oženil se Soon-Yi Previn. Jak je jeho zvykem, adoptoval si i s ní dvě děti. Manželství trvá dodnes a podle Allena je šťastné a harmonické. Mia Farrow svého expartnera trumfla: po rozchodu s ním osvojila dalších šest dětí. Se svou dcerou Soon-Yi se nestýká.

Foto: surdumihail/Wikimedia Commons/Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

ZDROJE:

Farrow, Dylan (1.2.2014). „Dylan Farrow's Story“. The New York Times. Čteno 19.11.2023

Flanagan, Caitlin (8.6.2021). „What Mia Farrow Knew“. The Atlantic. Čteno 19.11.2023

„Child Sexual Abuse Clinic Evaluation of Dylan Farrow“ (17.3.1993). Radaronline (pdf). Čteno z archivu 19.11.2023

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz